KÖZÖSSÉG
A Rovatból

„Azt hittem, majd én megmentem az ebeket, erre ők mentenek meg engem” – ideiglenes befogadóként az élet



Rögtön tudtad, hogy szeretnél majd egy következő kutyuson is segíteni? Utána kb. egy hónappal érkezett Tipi?

Persze, mindenképpen. Tipi egy másik ideiglenes gazdinál van, hozzám csak egyhetes vakációra érkezett, amíg az idije elutazott. Ha tehetjük, így is segítjük egymás munkáját. De szeptember végén mindenképpen szeretnék befogadni újabb mentvényt.

Ő mennyiben más és róla mit lehet tudni?

Mindenben. Ő egy 3 éves, nagyon szorongó, erősen traumatizált kutyus. Borzasztóan retteg az emberektől, nem engedi, hogy hozzáérjünk, így sajnos még a sétálást sem tudtuk elkezdeni. Ahogy mondtam is, minden kutya más múlttal, más élményekkel és személyiségjegyekkel érkezik hozzánk, nos, ő egy nagyobb kihívást jelentő mentvény. Nem mondom, hogy könnyű vele, de fantasztikus látni, ahogy napról napra haladunk apró lépésekkel. Az elején teljesen passzív és ijedt volt, ma már a kezemből eszik, és csóvál, ha hazaérek. Egy ilyen kutyust „megnyitni” nagy meló, sok türelem kell hozzá – pláne, hogy a változás nem egy lineáris folyamat – de csodálatos látni a fejlődést.

Ha valaki úgy dönt, hogy ideiglenes befogadó lesz, akkor milyen segítségeket kap a szervezettől? Amennyit eddig tudok, hogy egy koordinátor segít + szállító eszközök, orvosi költségek. De pl. az ennivalót te vásárolod?

Amikor a MFÖEK-hez kerültem, nagyon féltem, hogy nem lesz elég tudásom és tapasztalatom ahhoz, hogy felelőségteljesen, konstruktívan és kellő határozottsággal segítsem a kutyusokat. De a koordinátor tényleg mindenben segít, és bármikor rendelkezésemre áll, hogy feltegyem neki a kérdéseimet. Zsuzsira gyakorlatilag 0-24 számíthattam, amikor pedig nem tudtam elvinni Csinszkát állatorvoshoz, vagy el kellett utaznom, rögtön jött egy önkéntes, aki secperc alatt kézbe vette az ügyet. Az orvosi költségeket a szervezet állja, az ennivaló, a nyakörv, és az egyéb kütyük pedig megegyezés kérdése. Amikor pl. kutyabugyira volt szükségem, rögtön volt, aki tudott adni. :-)

Ferenczi Szoni, az MFÖEK alapítója annak idején maga is gyeptelepekről állatokat mentő oldalaknak hála ismerkedett meg az ideiglenes befogadás fogalmával.

Azért tartja különösen hasznos formának, mert szerinte ez lehetőséget ad a kutyának az azonnali emberek között való városi szocializációra és a lakáshoz való hozzászokásra is.

Ha valaki ideiglenes befogadó szeretne lenni, milyen kritériumoknak kell megfelelni? Milyen embereknek ajánlod ezt a szerepet?

Én azt szoktam mondani, hogy mindenkinek, akinél van egy “kutyányi extra hely” és szívesen segítene, ajánlom ezt a szerepet.

Ennél kicsivel árnyaltabb a dolog, hiszen ahányan vagyunk annyiféle elképzelés van arról, hogy milyen egy ideiglenes befogadás. Ezek a kutyusok többnyire szocializálatlanul kerülnek hozzánk, nem tudják mi a kint és bent, a szobatisztaságot sokszor hírből sem ismerik (tisztelet a kivételnek). Ezeket mind az ideiglenes befogadó dolga, hogy megtanítsa neki, legalábbis ami az alapokat illeti. Utána amikor a gazdi átveszi, akkor még neki is bőven jut a tennivalóból, de minden ilyen jellegű fáradság megéri azért a rengeteg szeretetért cserébe, amit ezektől az ebektől kap az ember. Sokaknak az elengedés része okoz fejben gondot, de én úgy vettem észre, hogy az ideiglenes befogadók (ha nem bukják be és tartják meg az ebet) tudják, hogy ők egy nagyon lényeges állomás a kutya gazdisodásában.

Nekem személyesen óriási élmény látni a fejlődést: onnantól, hogy odakerül hozzám egy félős, szocializálatlan kutya, hogyan lesz belőle egy Budapest-kompatibilis, izgalmas személyiségű energiabomba. Aki számára motiváló az ilyen jellegű gyors változás, azoknak az ideiglenes befogadás szinte garantált sikerélmény.

Végleges gazdik és ideiglenes gazdik mellett "sima" önkénteseket is vártok a csapatba?

Egyre több olyan szerep van, ahol segítségünkre tudnak lenni az önkéntesek: sűrűsödnek az MFÖEK események, folyamatosan várunk fuvarosokat, kutyaszittereket (akik három hétre nem, de egy-egy estére vagy hétvégére tudnak vállalni egy ideiglenest, amíg annak a befogadója éppen utazik), fotósokat. A szervezeten belül vannak az ideiglenes befogadóknak koordinátoraik, amely “pozícióra” bárki megpróbálhat jelentkezni, ők kvázi egy-egy kutyusnak a “project managerei”, kihozástól a gazdiig végigkövetik és segítik az útjukat. Amennyiben szeretne bárki önkénteskedni nálunk, írjon bátran a Facebook oldalunkra és kitaláljuk, miben tud a segítségünkre lenni.

Van egy MFÖEK mentőcsapat csoport is a Facebookon, ahova posztolni szoktuk az SOS eseteket (fuvarozás akár városon belül befogadótól állatorvosig, vagy egy-két napra vigyázás az ebekre, stb.), oda is bátran lehet csatlakozni.

Ha nektek is a szívetekbe lopta magát ez a szuper szervezet, pénteken mindenképpen látogassátok meg a fergeteges szülinapi ünnepségüket!

Az esten az állatok mellett a surfrock, a beachpop és a rock kapja majd főszerepet, de az érdeklődők találkozhatnak az MFÖEK önkénteseivel is, akik szívesen mesélnek az önkénteskedésről, ideiglenes befogadásról és örökbefogadásról is.

A helyszínen mindenki maga dönti el, mennyivel szeretne hozzájárulni a mentéséhez és melyik támogatói jegy megvásárlásával segíti a négylábúak szabadulását.

Végezetül ismerjétek meg az est imádnivaló főszereplőinek egy maroknyi csoportját, akik szintén gazdira várnak:

- Lupi -

- Olivér -

- Arya -

- Tiara -

- Tipi -

- Hippy -

- Guba -

Kis kedvencek fotósai: Varga Zorán, Molnár Csaba Gábor, Virágh Marcell, Farsang Anna


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk