Jövőt adó szemétzenekar
Van egy szeméttelep Cateurában, Paraguayban, ahol egy városnyi ember abból él, hogy megpróbálja újrahasznosítani azt, amit mások kidobnak. A szegénynegyed összetákolt viskói köré minden nap 15000 tonna szemét érkezik. Egy hegedű áráért pedig ebben az országban sok helyen már házat lehet venni.
Egy nap az egyik lakó egy hangszertokot talált a szemétdombon. Ez adta az ötletet Favio Chavez technikusnak, hogy zenekart toborozzon a telepi gyerekekből. Nem csak a zenét szeretette meg a kicsikkel - az együttes azóta több koncertet adott, és nagyon népszerű.
VIDEÓ: Így élnek a szemétzenekar tagjai.
Ada Maribel Riod Bordados, a 13 éves kislány büszkén mutatja szemétből készült hegedűjét. Azt mondja, amikor a hangját hallja, olyan, mintha pillangók repkednének a gyomrában. Huan Manuel Chaver csellója pedig olajoshordóból, hulladékfából és egy kimustrált tésztaszaggatóból készült, mégis nagyon szereti.
VIDEÓ: Így szól a zenekar élőben.
A munkások is örülnek, ha a gyerekek az újrahasznosított eszközökön játszanak. Nem csoda. A családok itt nem gyárak, vagy cégek alkalmazásában állnak: maguk, a saját eszközeikkel készítenek új tárgyakat a szemétből. Az egyik kislány bevallja, úgy érzi, az élete felesleges lenne a zene nélkül. Tanáruk pedig azt reméli, hogy ha az emberek látják, mire képesek a gyerekek a hangszerekkel, talán nem dobják el a szemetet gondolkodás nélkül. "Az embereket sem lenne szabad eldobni." - jegyzi meg.
A Recycled Orchestra (Újrahasznosított Zenekar) rendkívül népszerű. Már számos interjút adtak, a velük készülő dokumentumfilmet pedig jövőre mutatják majd be a tervek szerint.
Ha tetszik a gyerekek játéka, nyomj egy lájkot!