Iskolakezdés – iskolaköpeny, négyszínű toll és kisdobos nyakkendő
Vegyük először is sorra a szocialista iskolarendszer egyik fő kellékét, az iskolaköpenyt. Ennek az egyszerű kék, főként nejlonból készült ruhadarabnak igencsak nagy jelentőséget tulajdonítottak az előző rendszerben.
Az 1960-as, 70-es években többoldalas tanulmányok foglalkoztak az iskolaköpeny szerepével, több ezres kutatások zajlottak annak elfogadottságáról és gyakorlati használatáról. Abban mindenki egyetértett - diák, tanár, szülő egyaránt - hogy az iskolaköpeny segített megszüntetni a gyerekek családi és társadalmi státusza közötti különbségeket. Hiszen a köpeny eltakarta a legmodernebb, legmenőbb farmernadrágot csakúgy, mint a rongyos, kinőtt melegítőt.

Gödöllő, Szabadság tér, Szövetkezeti Áruház. 1974. Bauer Sándor/Fortepan
Mások a szexuális kihívó viselkedés gátját látták benne, hiszen iskolaköpenyben a nagyobbacska lányok nem mutogathatták bájaikat. A kompetensebb pedagógusok az együvé tartozás, a diák közösség szimbólumaként kezelték ezt a kötelező ruhadarabot, mások egyszerű védőruhaként, amely megakadályozta, hogy technika vagy rajzórán megsérüljön a gyerek ruházata. Egy biztos, a nyolcvanas évek közepéig nem volt olyan iskola, ahol ne követelték volna meg az iskolaköpenyt.
Ha már beszéltünk a hétköznapi ruházatról, akkor meg kell említenünk az ünnepi viseletet is, ami nem lehetett más, mint a hivatalos kisdobos és úttörő egyenruha. A 70-es évektől kezdve bizony nagy bajban voltak azok a szülők, akiknek a csemetéje kinőtte a hivatalos inget, vagy elveszítette a sípját, nyakkendőjét. Ugyanis

Őcsényi általános iskola udvara, kisdobos avatás után. 1983. Fortepan
Az egyenruhához passzoló fekete nadrágokat és kisszoknyákat gyártó vidéki varrónők forgalma ugyancsak megnövekedhetett az évnyitó előtt, hiszen ezeket otthon is el lehetett készíteni. Az ingek a Férfi Fehérneműgyárban készültek, állítólag évente mintegy félmillió darabra érkezett rendelés hasonlóan a Debreceni Műanyag KTSZ-hez, ahol a sípokat és csatokat, kitűzőket gyártották. A kisdiákoknak egészen a 60-as évek végétől kötelező volt nyakkendőben és teljes egyenruhában megjelenni az évnyitón, és ez nem kevés álmatlan éjszakát okozott a szülőknek, hogy honnan fogják beszerezni a szükséges ruházatot.
A kötelező elemek mellett természetesen szükség volt még fehér vagy kék tornacipőre, a lányoknak fekete vagy sötétkék tornadresszre, a fiúknak fekete sortra és fehér pólóra a testnevelés órákhoz.
A Skála és az ÁFÉSZ boltjai jórészt ugyanis hasonló dresszeket kínáltak a szülőknek: fekete kötött vagy sötétkék tornaruhát szélein fehér csíkkal díszítve, hasonló kék-fekete sortot és egyszerű pólót.

1980. Chuckyeager tumblr/Fortepan
A sztreccses változatok csak a nyolcvanas évek végén érkeztek meg az üzletekbe, amikor már Adidas tornacipőt is lehetett kapni. De korábban a cipőkérdés kicsit bonyolultabb volt, a 70-es évek elejétől kezdve ugyanis rendre arra panaszkodtak a szülők a sajtó hasábjain, hogy hol fehér, hol pedig kér tornacipőt nem lehetett kapni, és természetesen mindig az ellenkezőjét írta elő az iskola. A gumitalpú csodák minőségét, tartósságát és az szagát szintén gyakran kifogásolták.
Ha már beszerezték a ruházatot a kis nebulónak, akkor nem volt más hátra, mint kiválasztani az iskolatáskát, megvenni a füzeteket, ceruzákat és tollakat.
Minden korszaknak megvolt a maga slágerterméke: 1971-ben például a hagyományos fa tolltartók mellett megjelentek a bőrből és műanyagból készült modernebb változatok, a 80-as években pedig szagos radírtól kezdve az első rotring és töltő ceruzákon keresztül a patronos tollakon át egészen a vetkőzős, design írószerszámokig sokféle eszközre ácsingóztak a diákok.

A híres négyszínű toll és a Pax toll. Forrás: DDR Museum - Berlin
Természetesen ezeket a különleges tárgyakat csak hosszú sorbanállás vagy protekció révén szerezhették be a szülők csemetéiknek, ami ma már a hipermarketek roskadozó polcait áttekintve szinte hihetetlennek tűnik. Még szerencse, hogy legalább a könyveket mindenki megkapta az iskolában, néha hónapokkal szeptember elseje után és néha nem is az osztálylétszámnak megfelelően....
Cikkünk az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.