Így segítheted a vakvezető kutyákat és gazdáikat
A hazánkban élő több tízezer - nagyjából 80 ezer - látássérült közül mintegy 150-en közlekednek vakvezető kutyával. Az alacsony szám oka, hogy kevés a pályázati lehetőség, így kevés a pénz, a társadalom sem ismeri eléggé a látássérültség gondjait, a vakvezető kutyák munkájáról pedig nincs elég információja az embereknek. Ma van a fehér bot világnapja.
Egy vakvezető kutya képzése 1,5-2 éves korára fejeződik be, ekkor kerülhet gazdához és akár fél évre is szükség van az összeszokáshoz és a sikeres vizsgához. Az addig felmerült költség elérheti a 2 millió forintot.
A folyamat a megfelelő kutya kiválasztásával indul. Bizonyos fajták eleve nem alkalmasak arra, hogy vakvezető kutyát képezzenek belőlük, mivel a kutya sok fizikai és „személyiségbeli” feltételnek kell hogy megfeleljen (nyugodt, megbízható, nagy tűrőképesség és teherbírás, és még sok egyéb). A kiskutya eleinte nevelőszülőknél van, ez az időszak arra szolgál, hogy ingergazdag, természetes környezetben nevelkedjen. Ezt követően következik a kiképzése, a vizsgák, az együtt tanulás a leendő gazdájával, összeszoktatás, és később is szükség van ellenőrző vizsgákra.
Nincs a folyamatban olyan lépés, amit rövidebb idő alatt vagy sokkal olcsóbban meg lehetne oldani, mivel rendkívül fontos, hogy a kutya fizikailag és lelkileg is tökéletesen egészséges legyen, és hogy a kiképzése is kifogástalan legyen, hisz később a gazdája élete múlhat azon, hogy mindez rendben zajlott-e.
A Hajdúsági Vakvezető- és Segítőkutya Képzésért Alapítvány
Célja a látási- és más fogyatékossággal élő emberek komplex rehabilitációjához szükséges vakvezető- és segítőkutyák kiképzése. A képzési programban részt vevő kutyákat kiválasztják, tenyésztik, tesztelik, kiképzik, vizsgáztatják, használatát betanítják és az utógondozást is elvégzik.
A fejlesztő terápiák alkalmával gyerekekhez és idős klubokba látogatnak terápiás kutyáikkal. Igyekeznek megismertetni az egészségesekkel a segítő kutyák munkáját, a fogyatékkal élő embertársaink mindennapi nehézségeit és azt, hogyan tudnak velük kapcsolatot teremteni, nekik segíteni.
Ma Magyarországon az állam nem finanszírozza a vakvezető- és más segítőkutyák kiképzését. A pályázati lehetőségek és források szűkösek. A segítőkész emberek adományai sokat segítenek munkájukban.
Számlaszámuk: 61200261-11053521
(SZJA 1% nyilatkozathoz adószám: 18997006-1-09)
Bővebb információt az alapítványról ITT találtok.
A gazda a kutyát örökös használatba kapja díjmentesen. Ugyanakkor elfogadó és befogadó közösség szükséges ahhoz, hogy a látássérült ember merjen önállóan közlekedni, igényeljen vakvezető kutyát és ne érezze kényelmetlenül magát, bárhol jelenjen is meg négylábú társával. A rehabilitáció fontos eleme a közlekedés és tájékozódás megfelelő elsajátítása, sok esetben akár fél évig is tarthat a kutya kiképzőjével a leendő gazda ez irányú tréningje és csak ezután kezdődhet a kutyával való közlekedés. A vakvezető kutyával közlekedő látássérült ember látó segítő nélkül tudja élni mindennapjait, önállóan közlekedik, ügyet intéz, dolgozik.
Az állatasszisztált terápiával foglalkozó önkénteseik többsége pedagógus, gyógypedagógiai asszisztens. Az elmúlt évek során számos sérüléssel élő gyermek fejlődését is segítették. A foglalkozásokon például sikerült elérni, hogy egy-egy gyermek megszólaljon, vagy egy mozdulatot elsajátítson, még ha az fájdalommal jár is. A terápiás kutyák nélkül sok esetben megoldhatatlan probléma lenne mindez a gyógypedagógus számára, vagy lényegesen hosszabb időbeni folyamat.
2015-ben egy hallássérültet segítő kutya képzése is befejeződött, és a páros sikeres vizsgát tett.
Kisokos vakvezető kutyákhoz – és gazdáikhoz
Nem szabad a kutyát megsimogatni vagy megetetni. Munkája rendkívül nagy koncentrációt igényel, nem szabad elvonni a figyelmét, sem pedig rászoktatni arra, hogy ételt kunyeráljon.
Jelezzük, ha zöld a lámpa! A vakvezető kutya nem értelmezi a jelzőlámpákat, segítsük gazdáját azzal, hogy jelezzük, ha átkelhetnek az úton.
Segítsünk a tömegközlekedésben! A kutya nem ismeri fel a buszok számozását, ezért gazdájának segíthetünk.
Ne féljünk felajánlani a segítségét! A vakvezető kutya nem GPS: a kutya vezet, de a gazdája irányít. Ezért kérdezzük meg bátran, hogy tudunk-e segíteni. Egy egyszerű „Segíthetek?” kérdés is elég, de fontos, hogy közben megérintsük az illető karját, hogy tudja, hozzá beszélünk.
Erről a témáról bővebben ITT olvashatsz. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének kiadványa arról, hogy hogyan lehet segíteni, ITT olvasható.
Október 15. a fehér bot világnapja. Magyarországon közel 80 ezerre becsülik a vakok és látássérültek számát, nagy részük felnőttként veszítette el látását. Ennek oka elsősorban az öregedéssel együtt járó látásromlás, ezen kívül a cukorbetegség szövődménye, a zöld hályog, vagy különböző sérülések és balesetek.
A látássérültek másik csoportját a született és a gyermekkori vakok és gyengénlátók alkotják. A vezető ok a koraszülöttségből származó vakság. Ezen kívül a különféle szembetegségek is a látás részleges vagy teljes elvesztéséhez vezethetnek.
A fehér bot a vakok utcai közlekedésének közismert és elengedhetetlen segédeszköze. Az ötlet a francia Guilly d' Herbemont grófnőtől származik. A 20-as években egyre zsúfoltabb párizsi utcán sétálgatva többször megfigyelte a nagy jármű- és személyforgalomban félénken és bizonytalanul közlekedő vakokat. Így jutott el egy könnyen felismerhető, kézben tartható eszköz gondolatáig. A fehér bot használata azért célszerű, mert mind a járművek vezetői, mind a gyalogosok távolról felismerik és tudják, hogy közöttük vak ember közlekedik. Használata fokozatosan terjedt el Európában és csaknem az egész világon.
Ha hasznos volt a cikk, oszd meg barátaiddal is!