Hogyan utazhatsz és teheted jobbá a világot egyszerre? Legyél önkéntes!
Nicaragua egy egzotikus, természeti csodákban bővelkedő közép-amerikai ország, ám lakói nagy részének egyelőre még a vezetékes ivóvíz is elérhetetlen álom csupán. Ráadásul a hurrikánok és a vulkánok sem kímélik az ott élőket.
Az EU Aid Volunteers kezdeményezés célja, hogy 2020-ig 4000 önkéntest küldjenek a Nicaraguához hasonló fejlődő országokba. De milyen feladatokkal, problémákkal is kell szembenéznie annak, aki egy ilyen útra vállalkozik?
Két magyar nő, Gál Andrea önkéntes (nyelvtanár, fejlesztőpedagógus) és Baczkó Zsuzsanna, a Baptista Szeretetszolgálat projektvezetője nemrégiben Nicaraguában járt, és elmesélte nekünk, milyen is ott egy európai önkéntes élete.

Mennyi időt töltöttek Nicaraguában?
Baczkó Zsuzsanna: Az utazással együtt 10 napot töltöttünk ott. Az utazásunk célja a helyi irodák, partnerszervezetek és az EU Segély önkéntesei munkájának megismerése volt. Mindezt partnerünk, az olaszországi székhelyű GVC és a spanyol Alianza por la Solidaridad segítségével valósítottuk meg.
Gál Andrea: Alkalmunk volt különböző szervezetekkel és önkéntesekkel találkozni mind a fővárosban, Managuában, mind pedig különböző vidéki városokban és a civilizációtól elzárt hegyi közösségekben. Hétvégén pedig pihenésképpen turistáskodtunk is egy kicsit.
Azok az önkéntesek, akik kint dolgoznak, milyen feladatokban, hogyan tudnak segíteni a helyieken?
BZS: Az önkéntesek feladata mind Somotillóban, mind pedig El Vijeo településeken és a környező településeken az ott dolgozó nonprofit szervezetek szakmai támogatása volt. Ez azért lehetséges, mert az önkéntesek képzettek, sok esetben humanitárius területen végeztek tanulmányokat vagy olyan speciális tudással rendelkeznek például a mezőgazdaság vagy a növényvédelem terén. Nicaragua a klímaváltozást közvetlenül a „bőrén tapasztalja”: helyi közösségeinek egyik legnagyobb problémát a tisztálkodásra és általános emberi fogyasztásra alkalmas ivóvíz hiánya okozza. A helyi nonprofit szerveztek létrehoztak egy un. CAP-rendszert, ami lehetővé teszi, hogy olyanok is ivóvízhez jussanak, akik eddig nélkülözték azt. Ezt a rendszert ismerni és karbantartani kell, ahhoz hogy fenntartható legyen. Az egyik olaszországi önkéntes, Tomasso kiváló spanyoltudás és szakmai ismeretek birtokában a közösségek helyi oktatásában vett részt. A másik társadalmi probléma a nők helyzete, ami a nemek közötti egyenlőtlenségekből adódik. Szintén Somotillóban találkoztunk Marrie-Pierre Smetsszel, aki a nők képzésével és nők helyzetének javításával foglalkozik.


GA: Egy másik olasz önkéntes, agronómusként nagyon hasznos kutatásokkal tudja segíteni a helyi mezőgazdaság fejlődését. A cukornád termesztése a legfontosabb, hiszen fő exportcikkük a rum, viszont az egyedülálló vulkanikus termőtalaj adta lehetőségeket nem sikerül hatékonyan kiaknázni a helyi élelmiszerpiac gazdagítására. Az aranybányákban, illetve a mezőgazdaságban használt káros vegyi anyagok pedig mérgezik a termőtalajt, és a felszín alatti vizeket.
Az önkéntesek segítenek az itt élők oktatásában, hogy felismerjék ezen folyamatok hosszú távú negatív hatását, illetve a fenntartható gazdaságok létrehozásának előnyeit.
Meglepő volt tapasztalni, hogy a nők helyzete hasonló az európai viktoriánus korabeli nők társadalmi beilleszkedéséhez a vidéki városokban és falvakban. Itt szinte csak a háztartásra korlátozódik a felelősségük, így számos területen kiszolgáltatottakká válnak. Nehéz őket bevonni a településük humanitárius feladataiba, meggyőzni őket az igazi értékükről, és a hozzájárulásuk fontosságáról. Több olyan program is indul, aminek a célja, hogy ezt a problémát megoldjuk, illetve a férfiakat/fiúkat célzó „férfiasság újraértelmezése” is ezt szolgálja. Az európai önkéntesek rengeteg segítséget tudnak nyújtani a szemléletformálásban.

Mennyi időre szól az önkéntesség?
BZS: Attól függően, hogy milyen önkéntes lehetőségről van szó, az Eu Aid Volunteers program keretében 1-18 hónapot lehet eltölteni önkéntes munkával.
Mi okozza a legnagyobb problémát az országban? Hogyan lehet ezen segíteni?
BZS: Nicaragua az ENSZ Fejlesztési Programjának jelentésben a 132. a 187 országból. A népesség fele a szegénységben él, a vidéki területeken még rosszabb a szegények aránya: 61,3%. Közülük közel 13% nem tudja kielégíteni alapvető szükségleteit sem. Az őslakos népek együtt élnek nicaraguai (Miskito, Mayangna) és afrikai származású (Garifunas, Creoles) közösségekben, amelyek szétszóródtak és nehezen elérhetők, növelve a szállítási költségeket és akadályozva az alapvető szolgáltatásokat.
A nicaraguaiak csak 65%-a fér hozzá az ivóvízhez. A nemi erőszak is nagyon nagy probléma ebben az országban. Az Alianza Nicaragua adatai szerint átlagosan háromból egy nőt verbálisan, fizikailag vagy szexuálisan bántalmaz valamely családtagja élete során. 2004-2011 közötti időszakban 122% -kal nőtt a nőkkel szembeni erőszakos esetek száma. A nőkkel foglalkozó szervezetek megpróbálják támogatni ezeket az áldozatokat, valamint nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre is.


GA: A térség zöld növényzetét időnként lepusztító hurrikánok, illetve vulkánkitörés okozta sárcsuszamlások olyan visszafordíthatatlan, kedvezőtlen klímafolyamatokat indítottak el Nicaraguában, amelyek a súlyos vízhiányt tovább fokozták. 19 vulkán található az országban, ebből több a mai napig aktív, tavaly és tavalyelőtt is volt kitörés. Szélsőséges lett az éghajlat. A száraz évszak szárazabb, ezt úgy kell érteni, hogy a nagyobb folyóik, mint pl. a Rio Negro is képesek kiapadni, amire korábban nem került sor. Illetve a nedves évszak több esőzéssel jár, járhatatlan patakmedrekké alakítva az utakat. A korábban említett CAP-vízszivattyúk is csak részleges megoldást jelentenek a vízhiányra, hiszen a száraz évszakban a felszín alatti források hamar kiapadnak, az esősben pedig nem elég a napsütéses órák száma ahhoz, hogy folyamatos energia-ellátást biztosítson a szivattyúk működtetéséhez. Mindezzel együtt a vízrendszerek kialakítása hihetetlen változást hozott azoknak a közösségeknek, akik addig csak hírből hallottak folyóvízről.
Bárcsak az olvasók is látták volna annak a kislánynak az elragadtatott arckifejezését, aki nagy izgalommal vezetett körbe szegényes, döngölt padlójú, mégis pedánsan tisztán tartott házukon, és mutatta meg nekünk a hihetetlen csodát, a konyhában, a csapból folyó vizet. Remélem, a jövőben még több hasonló kút épülhet!
Az EU Aid Volunteers Kezdeményezés az Európai Unió valós szükségleteken alapuló humanitárius segélyezési kapacitásának erősítésére szolgál. A sokféle háttérből érkező, különböző szaktudással rendelkező európai polgároknak abban nyújt szakmai támogatást, hogy önkéntesként vehessenek részt a világ számos pontján zajló humanitárius segélyezési projektekben. Az európai önkéntes program alapja az emberiesség, a szolidaritás és az európai polgárság. Fő célja, hogy segítsen növelni a katasztrófa által sújtott helyi közösségek felkészültségét és ellenálló képességét.
A Baptista Szeretetszolgálat az EU Aid Volunteers magyarországi fókuszpontja. Ennek keretében:
- Felhívja a figyelmet a kezdeményezésre az EU-n belül és azokban az országokban is, ahová az önkéntesek indulnak
- Az érdeklődő szervezeteket és közösségeket tájékoztatja a programhoz való csatlakozás lehetőségeiről
- Terjeszti az európai szolidáris cselekvés értékét és az EU humanitárius segélyezési elveit
- Növeli az önkéntesség intézményének támogatottságát Európában és világszerte
- Bemutatja az EU Aid Volunteers eredményeit, tevékenységeit és hozzáadott értékét, az önkéntesek szakmai hozzájárulását, elsősorban az európai polgároknak, de a jelenlegi és leendő helyi partnereknek is
Bővebb információ: ITT
és ITT
Az utuk során rengeteg különleges kalandban is részük volt. Melyik tetszett legjobban?
BZS: Korábban még sosem jártam az amerikai kontinensen, és nagyon örültem neki, hogy a program kapcsán egy ilyen egzotikus országaiba eljuthattam.
Számomra a latin életérzés, a gyönyörű természeti adottságok mellett az emberek nyitottsága, kedvessége jelentette a legnagyobb kalandot. A szabad hétvégénken a Masaya vulkán mellett melegedhettünk, és meglátogathattuk a spanyolok által alapított, gyönyörű gyarmati stílusban épült Granadát is, ahol bepillanthattunk egy szivargyáros kisvállalkozó mindennapjaiba is. Ezek felejthetetlen élményt nyújtottak és inspirálnak az ennél sokkal szürkébb irodai munkám során is.
GA: A világ 1571 aktív vulkánja közül összesen hét rendelkezik aktív lávatóval, ami folyamatos és kiszámíthatatlan veszéllyel fenyegeti a környékbelieket. Az egyik ilyen vulkán a nicaraguai Mt. Masaya, aminek a szájához sikerült feljutnunk, belehallgathattunk a morgásába, láttuk az izzását, ránk fújta a folyamatosan gomolygó füstjét. Amikor ilyen közelről tapasztalja az ember a természet nyers erejét, az egész élte más perspektívába kerül. Óriási élmény volt. Kevésbé pozitív, de legalább ennyire meghatározó élmény volt, amikor rájöttem, hogy ha a vendéglátód kikészít neked csótány-és skorpióölő aerosolt, az azért van, mert a csótányok mellett skorpiókra is számíthatsz a hálószobádban. Én nem számítottam, mégis én győztem kettőnk csatájában.


Önkéntesként mennyire van lehetőség arra, hogy az ország szépségeit is felfedezzék? Hogyan néz ki egy nicaraguai önkéntes átlagos napja?
BZS: Az EU AID Volunteer programban résztvevő önkénteseknek kint tartózkodásuk során nagyon szigorú biztonsági előírásokat kell betartaniuk, ez megnehezíti és korlátozza is őket a szabad mozgásban. A munkabeosztásukhoz szintén rugalmasan kell hozzáállniuk, igazodniuk kell a helyi szervezetek beosztásához, a közösségek életéhez, hiszen segélyönkéntesként a szervezetek munkájának segítése az elsődleges céljuk. Ugyanakkor az önkéntesek, akárcsak európai munkájuk során, kapnak szabadságot és lehetőséget az utazásra, akár az extrém vulkán-boardingra is a Cerro Negro vulkán lankás lejtőjén.
GA: Úgy tapasztaltuk, hogy az európai önkéntesek közt kiváló az összhang, mind professzionális, mind pedig magánéleti területen. Többek nem egy városban dolgoznak, mégis segítik egymás munkáját, mentorálják egymást szakmailag és magánemberként is, szabadidejükben pedig társaságba verődve fedezik fel az országot. Mindenki a kijelölt helyi munkáltató szervezet mindennapjaihoz alkalmazkodva teszi a dolgát, hol a bázisirodában háttérmunkát végezve, projektet előkészítve, hol pedig terepen, vidéken. Ezért van, hogy 9-5-ig dolgoznak, máskor hétvégi képzéseket tartanak igény szerint. Azt tapasztaltam, hogy a helyi szervezetek vezetői nagyon odafigyelnek az önkéntesekre, testi-lelki jólétükre.