Hiába vette meg előre a helyjegyet, mégis állva kellett utaznia a Volánbuszon órákon át
Pályakarbantartási munkák miatt augusztus 21-ig Pécs és Budapest között kínszenvedés a vonatozás, alsó hangon 4 óra az út, de ehhez IC-vel kell menni. Az átlag utazási idő 5 és fél óra. Emiatt sokan döntenek úgy, hogy inkább Volánbusszal teszik meg a távot
Két fiatal nő a rövidebb és kényelmesebb utazás reményében a buszt választotta, azonban nem lett szerencséjük. Hiába váltottak előre jegyet és hozzá helyjegyet a buszra, és értek oda az indulás előtt negyed órával, mégsem jutott nekik ülőhely. Majd' 3 órán keresztül állva kellett utazniuk, még az autópályán is. A történtekről a 444.hu egyik olvasója számolt be a portálnak.
Garland Matilda levele a 444-nek:
„Mivel Pécsre a vonatok hosszított menetidővel közlekednek, a barátnőmmel gondoltuk volánbusszal megyünk le, mert így egy órával gyorsabb az út. Megkerestem a legkomfortosabb -azaz legdrágább- buszt, hogy normális körülmények között le tudjunk menni, hiszen számítottam rá, hogy a rosszabb járatokon nem lenne túl kényelmes 3 és fél óra utazás. Meg is vettem a volánbusz honlapján elővételben két jegyet, amihez kötelezően kellett helyjegyet is venni, hiszen távolsági. Logikus.
Ma reggel 10:50-re érkeztünk meg a buszpályaudvarra, ahonnan elvileg 11:05-kor indult a busz. Tehát 15 perccel indulás előtt megérkeztünk. A busz előtt sor várakozott, aminek a végére beálltunk. Mire feljutottunk a járműre, láttuk, hogy nem csak, hogy az előre lefoglalt helyünkön ülnek, de egyetlen egy darab üres hely nincsen, sőt kb. 5 ember áll a buszon, mert nem tudnak leülni.
Ezek után a sofőr még cirka 4 embert felengedett a buszra, így már 8-an maradtunk a buszon, akik csak állni, vagy a földön ülni tudnak.

A kép illusztráció. Forrás: Pixabay
Próbáltam közölni a sofőrrel, hogy nem vagyok hajlandó 3 és fél órán keresztül állni egy buszon, pláne nem akkor, ha előre lefoglaltam és kifizettem már a jegyet és helyjegyet.
A sofőr annyit válaszolt, hogy nyugodtan leszállhatok a buszról és elmehetek a következővel, ami 4 és fél órás menetidővel közlekedik és persze nyilvánvalóan erre is kellet volna fizetnem még egy jegyet.
Ezt követően a busz elindult úgy, hogy 8 utasnak nem volt helye. Szekszárdon, 2 és fél óra utazás után tudtam csak leülni, mert itt leszállt néhány utas.
Embertelen körülmények között jutottunk le Pécsre, arról nem is beszélve, hogy milyen veszélyes állva utazni egy buszon, ami 120-szal megy az autópályán.
Amikor felhívtam őket közölték, hogy biztos nem fogják visszafizetni a jegyem árát, de attól még írhatok panaszlevelet. Írtam is nekik. Eddig nem érkezett válasz.”
A Volánbusz helyközi járatainak nagy részén - ugyanúgy, mint a BKV-n - állva is lehet utazni, kivéve azokat, amelyek autópályán is mennek.
A Volánbusz utazási feltételekre vonatkozó szabályzatában az áll, hogy:
"A csak ülő utast szállító autóbuszjáratok elsősorban a járat indulása előtt, a külön meghirdetett időpontig elővételben megvásárolt helyjeggyel (helyfoglalást is tartalmazó menetjeggyel) vehetők igénybe. Az ezzel nem rendelkező utasok – az előzetes kötelező helybiztosítás esetét kivéve – csak akkor szállhatnak fel, ha a lefoglalt, valamint a távolabb felszálló és helyfoglalással rendelkező utasok részére fenntartott ülőhelyeken kívül az autóbuszon még van szabad ülőhely és csak ezeket foglalhatják el."
"Ha valamely autóbuszjáratot olyan hatósági korlátozású autóbusz végez, amellyel álló utas nem szállítható, továbbá a csak ülő utas szállítására meghirdetett autóbuszjáratokon csak az utasok számára kialakított ülőhelyet elfoglalva szabad utazni."
A portál kereste a Volánbuszt, hogy szabályos volt-e, ami történt, főleg, hogy autópályán ment a busz, illetve, hogy a protokollnak megfelelt-e az, hogy a panaszosnak azt mondta a sofőr, nem fogják visszafizetni a jegy árát, de írhat panaszlevelet. A társaság a kérdésekre eddig még nem válaszolt.