Ennyi mindent köszönhet Hollywood a magyaroknak
„Nem elég, ha magyar vagy” – hirdette a felirat Adolph Zukor irodájának falán, amelyhez aztán a legenda szerint a filmmogul szellemesen hozzáfűzte: „De sokat segíthet”. A stúdiórendszer aranykorában számos hasonló, magyarokkal kapcsolatos szállóige keringett Hollywoodban. Na de mi közük a magyaroknak az amerikai filmgyártáshoz? Rengeteg.
Adolph Zukor például tizenöt évesen ment világgá és lett vezető üzletember. William Fox fejlesztése nyomán pedig beindult a hangosfilm sikere.
Sorozatunkban azoknak az Egyesült Államokba emigrált, magyar származású művészeknek a történetét tárjuk fel, akik tevékenyen részt vettek a filmművészet mai napig legnagyobb hatású intézményrendszerének, a hollywoodi álomgyárnak a felépítésében.
A hollywoodi filmgyártás kezdetei
A mozgókép megjelenését követő évtizedben a film népszerűsége hihetetlen mértékben nőtt Amerikában, a gombamód szaporodó, ötcentes mozik (ún. „nickelodeonok”) látogatása pedig a munkások és bevándorlók legnépszerűbb szabadidős tevékenységévé vált. A filmgyártás vezetői így hamar ráébredtek, hogy az ipar feletti kontroll rendkívül jövedelmezővé válhat.
Ennek következményeképp az 1900-as évek végén egy bizonyos Motion Picture Patent Company a filmipar kisajátítására törekedett, és monopolizálta a filmforgalmazást. 1912-ben azonban a kormány beperelte a céget, amiért jogtalanul korlátozta az ipar működését. A per győztesei azok a kisebb független gyártó cégek voltak, akik a keleti partról Kaliforniába költözve felépítették a hollywoodi filmipart.
Az 1910-es évek elején alapított vállalatok képezték tehát a későbbi stúdiórendszer alapját, és ezek közül többet is európai bevándorlók alapítottak, akik nyitottak voltak az új iparág kínálta lehetőségekre. A ma is működő Universal alapítója például a német Carl Laemmle volt, míg a Fox Film Corporation és a Paramount Pictures alapítói magyar bevándorlók, William Fox és a már említett Adolph Zukor voltak.
VIDEÓ: a két híres magyarról
Zukor Adolf és Fried Vilmos: magyar származású filmmogulok
Adolph Zukor 1873. január 7-én látta meg a napvilágot Zukor Adolf néven a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Ricsén. A mindössze négy elemit végzett fiú szülei korai halála után csupán tizenöt évesen, alapszintű angol nyelvtudás nélkül, alig pár dollárral a zsebében vágott neki Amerikának, ahol eleinte szőrmekereskedőként kereste kenyerét, mígnem 1904-ben betársult egy ötcentes moziba.
Adolph Zukor
Zukor vérbeli üzletember volt, aki azonnal ráérzett a filmiparban rejlő határtalan lehetőségekre. 1912-ben saját vagyonát kockára téve megvásárolta egy francia film, a Sarah Bernhardt főszereplésével készült Erzsébet királyné forgalmazási jogait. A film elsöprő sikerét követően a jelentős haszonból megalapította a Famous Players in Famous Plays Company nevű gyártó céget.
1916-ban Zukor három vállalat, a Famous Players, a Lasky Company és a Paramount Pictures nevű forgalmazó vállalat összevonásával létrehozta a Paramount stúdiót, amely az 1920-as években vezető pozícióra tett szert a hollywoodi stúdiók körében. Zukor sikerének kulcsa az volt, hogy nagyon korán felismerte a sztárrendszerben rejlő lehetőségeket, és a kidolgozta a „csomagban árusítás” rendszerét. Utóbbi azt jelentette, hogy a jelentős sztárok filmjeinek vetítési jogát közösen árulta néhány kisebb filmmel. Mivel a kor legnagyobb sztárjainak jelentős részét (többek között Mary Pickfordot és Douglas Fairbankst) szerződés kötötte a Paramounthoz, Zukor hamar Hollywood vezető üzletemberei közé katapultálta magát.
Hollywood korai történetének egy másik meghatározó alakja is magyar volt, noha ő csupán kilenc hónapos volt, mikor szüleivel az Egyesült Államokba emigrált. William Fox 1879. január 1-jén született Fried Vilmos néven Tolcsván. Az 1900-as évek elején Zukorhoz hasonlóan ő is egy ötcentes mozi üzemeltetésével került a filmszakma közelébe. Az üzlet olyan sikeres volt, hogy az 1910-es évekre Fox már egész mozihálózattal rendelkezett.
Fox 1915-ben még New Jerseyben alapította meg a Fox Film Corporationt, a stúdió csak néhány évvel később költözött át Hollywoodba, itt viszont hamarosan a legjelentősebb gyártó cégek egyike lett. Zukorhoz hasonlóan Fox is a sztárrendszer úttörője volt, de emellett azzal is híressé vált, hogy valódi vezéregyéniségként az utolsó képkockáig teljes ellenőrzése alá vonta a Fox Film Corporationnél készült filmeket.
William Fox
Az 1920-as évek végén Fox azonnal felismerte a hangosfilmben rejlő lehetőségeket, így elsők között állt ki a váltás mellett. Noha az első (részben) hangos film, a Dzsesszénekes a Warnernél készült, a Fox hamarosan kifejlesztette saját hangrendszerét, a hangsávos Movietone-t. A Fox ezután hangos híradófilmek felé fordult, amellyel jelentős sikereket ért el.
Sajnos az 1930-as évek elején megszakadt a sikertörténet, ugyanis Fox – részben a nagy gazdasági világválság hatására – elvesztette részvényeinek javát. Helyzetén tovább rontott, hogy a csődeljárás során megpróbálta megvesztegetni bíróit, amivel jókora botrányt kavart, sőt börtönbe is került. A Fox Film Corporation és a Twentieth Century Pictures összeolvadásától kezdve 20th Century-Fox néven működő vállalat azonban a mai napig őrzi William Fox, avagy Fried Vilmos nevét.
Sorozatunkat folytatjuk!
Ha érdekes volt az írás, oszd meg másokkal is!