Elképesztő összefogás: magyarok és amerikaiak együtt gyűjtöttek védőfelszerelést egy New York-i kórháznak
Korábban már írtunk Köves Krisztián Károlyról és a feleségéről, aki egy New York-i kórházban dolgozik belgyógyászati rezidensként.
Krisztián most arról ír legújabb posztjában a Facebookon, hogy magyarok és amerikaiak segítségével adományokat gyűjtöttek annak a kórháznak, ahol a felesége dolgozik.
"Besétáltunk a feleségem New York-i kórházába az egyetlen szabadnapján. Ugyanis a posztom hatására az Egyesült Államok több pontjáról - magyaroktól és amerikaiaktól egyaránt - kaptunk adományokat. Bevallom férfiasan, mikor az első 240 darab N95 maszk és 10 darab faceshield (arcvédő) megérkezett, kicsordult a könnyem, mert pontosan tudom, milyen fontos ez a csomag a New York-i “Hot Zone (Halálzóna)” közepén küzdő orvosoknak, nővéreknek, technikusoknak. Ennélfogva nyilván a feleségemnek is.
Dr. Tamás Szabónak, a South Carolina-i Ralph H. Johnson VA Medical Center aneszteziológusának szinte meg sem tudtam még köszönni telefonon a maszkokat, amikor máris szervezte a következő 240 darabot. Így aztán közel 500 orvosi beavatkozásra alkalmas védőmaszk és 10 faceshield tornyosult a nappalinkban.
Tamástól megtudtam, hogy a szállítmányt rajta kívül egy nagyon kedves barátjának köszönhetjük, aki nem más, mint a világ egyik legeredményesebb úszóbajnoknője - a többek között 8 olimpiai aranyéremmel is jutalmazott - Jenny Thompson.

Jenny a postázandó 240 db N95 maszkkal a kezében a házának a verendáján Dél-Karolinában.
Jenny a “GO Jenny GO” szervezetén keresztül, egy közösségi finanszírozó oldal segítségével (Go Fund Me), pénz és védőfelszerelés adományokat hajt fel fáradhatatlanul a frontvonalon dolgozó doktorok, nővérek számára.
Még egy nap sem telt el ezután a fantasztikus - ízig-vérig hollywoodi - történet után, amikor síszemüvegek és különböző munkavédelmi szemüvegek érkeztek két dobozban. Mint kiderült, Dorottya Mathe film producer barátunk továbbra is folyamatosan, teljes erőbedobással intézi az újabb és újabb védőfelszereléseket Linda kórházának. Ezek is rajta keresztül érkeztek, Karyn Libretto adományozásában. Karyn snowboard és síoktató New York állam hegyekkel tarkított részérén (Windham Mountain, Catskills, New York). Innen a síszemüvegek.
Ez rendben is volna, de akkor honnan a 100 darab védőszemüveg? Nos, ő egyben fizikát is oktat a Northport középiskolában, és eszébe jutott, hogy a kémiaszertárban van 100 darab unatkozó védőszemüveg, amire a doktoroknak nagyobb szükségük van, mint a tanulóknak, akiket most úgyis csak video-chaten keresztül oktathat. Jelenleg is 30 kollégájával szednek össze még 300 szemüveget az osztálytermekből, amit egy másik rászoruló kórház fog megkapni.
Már épp szerveztem az adományok szállítását, amikor berobbant még 100 darab szemüveg, a Goggles for Docs (Szemüvegek az Dokiknak) szervezésében, amit Bill Weeks küldött az Amnesty International-től. Mivel a Jacobi Medical Center intenzív osztályán csak rezidens doktorokból több mint száz dolgozik (ebbe nem tartoznak bele a szakorvosok, specialisták, nővérek, technikusok, stb.) és ezek a maszkok, védőfelszerelések a magas fertőzésveszély miatt sajnos fogyóeszközök, így életmentő minden egyes szállítmány. A Googles for Docs figyelmének ránk irányítását szintén Máthé Dorottyának köszönhetjük.
Csodával határos módon és persze végtelen kitartással sikerült elérnem az intenzíven dolgozó feleségemet telefonon, hogy egyeztessük a csomagok beszállítását a kórház irodájába. Linda nagyon fontosnak tartja, hogy minden kollégája egyenlően részesülhessen az adományokból. Ő maga sem lehet kivételezett.
Csakhogy mikor már felpakoltam a kis bevásárlókocsinkba a hatalmas dobozokat, írt egy SMS-t, hogy inkább másnap menjek. Történt ugyanis, hogy megérkezett a kórházhoz két motoros vagány, Kevin és Bryant, akiket Joya Ahmad küldött a Masks for Docs-tól, természetesen ismét a varázslatos Máthé Dorottyának köszönhetően. A srácok önkéntesként szállítanak szupersebesen védőfelszereléseket orvosoknak városszerte. Lindának maszkokat és 100 darab arcvédőt hoztak, amiket még oda se tudtak adni, amikor befékezett mellettük egy furgon, amiben 5 darab intubation cube (intubációs búra) lapult.

Kevin és Bryant a motoros arcok, akik innen már rohantak is tovább a következő célállomásukhoz.
Mivel az intubálás a vírus miatt most elképesztően veszélyes a doktorokra nézve, ezért az intubációs búrát - amit egyébként a New York Times Weiler kórházban készített videóján is látható egy pillanatra (egy korábbi posztomban) - ráhelyezik a koronavírus miatt fuldokló beteg fejére, és az orvosok a lukakon keresztül hajtják végre az intubálást, aminek köszönhetően a lélegeztetőgépre tudják csatlakoztatni.