„Egyre kevesebb a vakokkal kapcsolatos negatív előítélet”
Az a fajta különbség vagy szakadék, ami a '80-as, '90-es években jellemző volt, tényleg egyre szűkül. Ennek több oka van: az érdekképviseleti eredményesség, a technikai fejlettség, és az, hogy bátrabban ki merünk lépni. És ha mi lépni merünk, a társadalmat is könnyebb megnyitni arra, hogy befogadjanak bennünket.”
Az Egyesület – ebben a műfajban úttörőként - érzékenyítő programokat is szervez, ezeket iskolákba viszik, hogy a gyerekek és a pedagógusok is találkozzanak a látássérüléssel kapcsolatos információkkal. Úgy vélik, elfogadó társadalom akkor tud kialakulni, ha már gyermekkorban kialakul valakiben az empátia, a nyitottság és más emberek élethelyzetének elfogadása.
Milyen tevékenységet végez az Egyesület? Az érdekképviselet mellett több területen is munkát ad megváltozott munkaképességűeknek.
A fő tartóoszlop az egészségügyi szolgáltatásként végzett gyógymasszázs. Ez a tevékenység – a TB támogatott összeghez hasonlóan kedvezményes áron -, a helyi egészségházzal szoros együttműködésben zajlik. A budaörsieknek ez azért jó, mert helyben is igénybe tudják venni ezt a gyógyászati ellátást, nem kell emiatt Budapestre menniük. Budaörsön, Érden és Biatorbágyon is jelen vannak ezzel a tevékenységgel.
Zuglóban rehabilitációs központot működtetnek – ott a látássérültté vált embereket tanítják meg arra, hogy miként alkalmazkodjanak a megváltozott helyzethez, és támogatják őket az új életritmus, új életmód kialakításában.

Amikor azt kérdezem, voltak-e felemelő, megható események az egyesület életében, Nyikes Fatime az adománygyűjtő koncerteket emeli ki.
„Az első pár évben színvonalas bálokat szerveztünk, hogy egyrészt megismerjenek bennünket, a munkánkat, másrészt azért, hogy természetes legyen a jelenlétünk, a kollégáink is ott voltak a meghívottak között. Utána gálákat szerveztünk, majd az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy a budaörsi uszoda és sportcsarnok vezetője felajánlotta az együttműködését, a város is mögé állt, ezért minden évben egyszer megkaphattuk a sportcsarnokot, így jótékonysági célú koncerteket szervezhettünk.
Az egyik kiemelkedő esemény Zorán koncertje volt 2014-ben, a másik az Omegáé 2016-ban, mindkettő teltházas volt, ráadásul Kóbor János nem is tudta még akkor, amikor felkértük őket, mekkora volumenű esemény lesz, és meg is lepődött. Az első a Republic fellépése volt, de koncertet adott a Ghymes és a Budapest Bár is, mindegyik alkalom értékes és emlékezetes este volt, hálásak vagyunk érte. Ezeknek a koncerteknek is köszönhető, hogy meg tudtuk venni az ingatlant az egyesület munkájához.
A koncerteken kívül az egyesület csapatépítő alkalmai szoktak emlékezetesek lenni. Évente egyszer együtt elutaznak, karácsonykor pedig együtt is ünnepelnek. Nyikes Fatime azt mondja, mára sikeres csapat állt össze, családias a légkör. Olyan, mint egy baráti társaság, mindenki mindenkinek segít, nagyon kevés a konfliktus. De ez igen hosszú munka eredménye.
"Szociális munkás vagyok, fontosnak tartom, hogy aki hozzánk kerül, valóban szinte a családjának tekinthesse ezt a helyet, és mi is családtagnak tekintjük. 100 százalékos felelősséget érzek arra nézve, hogy elérhesse a rehabilitációja a csúcsát. Ebbe elég sok munkát fektetünk, meg is van az eredménye.
Az emberek meghálálják, ha foglalkozol velük, ha perspektívát látnak a munkájukban, ha motiválni tudod őket, és ha érzik, hogy hasznos, amit csinálnak."