KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Egyedülálló szülők megsegítésére hoznak létre központot Budapesten – iroda és játszóház is lesz benne

Az anyukák-apukák nyugodtan intézhetik ügyeiket, vagy dolgozhatnak innen, miközben a kicsik felügyelete is megoldott lesz.


Hamarosan megnyílik Budapesten, az Üllői út 30-as szám alatt az Egyszülős Központ, ami nemcsak Magyarországon, de nemzetközi szinten is egyedülálló kezdeményezés. Olyan közösségi térként fog funkcionálni, ahol a rendszeres programokon kívül gyakorlati segítséget is kapnak az egyedülálló szülők, például jogi, pszichológiai és mediációs tanácsadást.

A gyerekeket ingyenes játszóház várja majd, a szülők számára pedig egy közösségi (co-working) iroda létesül, ahol az egyedülálló anyukák, apukák nyugodtan intézhetik ügyeiket, dolgozhatnak, miközben a kicsik felügyelete is megoldott lesz. Képzéseket, klubokat, önsegítő csoportfoglalkozásokat és különféle szabadidős tevékenységeket is szerveznek, emellett inkubációs programot is indul olyan egyedül nevelő szülők számára, akik önálló vállalkozásba szeretnének kezdeni.

A központ egyik alappillére a segítségnyújtás, de van még egy fontos küldetése: a közösségépítés. Az intézményt üzemeltető Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány a létrehozást megelőzően kutatást végzett a témában, amelynek eredményei azt mutatták, hogy

az egyedül nevelő szülők legnagyobb problémája az elmagányosodás.

Nagy Anna, az alapítvány elnöke elmondta: már 11 éve működtek, amikor megkapták azt az 500 milliós állami támogatást, amiből most létre hozzák a központot. A fejlesztés azonban nemcsak a létrehozást fedi le, de minimum egy évre a működését is garantálja – ez azt jelenti, hogy amíg tart,

minden szolgáltatást ingyen kapnak a szülők,

a későbbiekben is csak néhányért kell kedvezményes díjat fizetniük.

Habár a központ Budapesten lesz, hosszabb távon az a cél, hogy az ország többi pontján is létrejöjjön hasonló, mintegy hálózatot létrehozva, hogy mindenki ott helyben tudjon segítséget kapni, ahol él.

A legtöbb ilyen típusú civil szervezet azért jön létre, mert „valakivel történik valami és úgy érzi, hogy nem kap hozzá segítséget”. Legalábbis Annával ez történt, amikor egyedül maradt a kisfiával.

Minden család életében nehéz időszak, egy mély krízis, ha felbomlik egy kapcsolat – akár válás, akár más következtében (például haláleset) lesz vége.

Annának egy olyan közeg hiányzott, ahol elfogadott, ha valaki egyedül marad a gyerekével. Ahol azt érzi, nem csak vele esik meg ilyesmi, nem ő az egyetlen, aki „nem tudta rendesen végigvinni” a gyerekvállalást és a családalapítást. És azok is hiányoztak neki, akik segítettek volna átvészelni a kezdeti időszakot, ami talán a legnehezebb. Lelkileg is és praktikusan is.

„Az ember egy olyan szakaszba ér, amelyben gyakorlatilag az élete minden szegmense megváltozhat. Nem csak a családi állapot, de a munkahely, a lakhely, az, hogy egyáltalán milyen lesz a család napi működése. A sok változás ritkán pozitív, nem is könnyű őket megélni, feldolgozni”, mondja.

Annával 12 éve történt mindez. 11 évig nevelte egyedül a fiát. Minél több dolgot látott, tapasztalt egyedülálló anyaként, annál inkább körvonalazódott benne, milyen óriási problémahalmazról van szó. Az elején még csodálkozott is, azt gondolta, valamit rosszul lát a statisztikákban, amikor komolyabban beleásta magát a témába. Nem hitte el, hogy ha ennyi az érintett, ténylegesen soha senki nem kezdett el velük, a helyzetükkel foglalkozni. „Az egyszülős csoporton eddig valahogy mindig mindenki átlépett”, jegyzi meg, holott

300 ezer felnőttről és körülbelül félmillió gyerekről beszélünk.

„Itt nemcsak arról van szó, mit gondolunk az egyedül nevelő szülőkről. Gondolunk, amit gondolunk, de a félmillió gyerekkel muszáj valamit kezdeni. Ha nem erősítjük meg a szülőket ebben a helyzetben, akkor a gyerekek úgy fognak felnőni, hogy nem élnek egészséges életet.”

Abban a kutatásban, amit Annáék a központ létrehozását megelőzően végeztek, az egyedülálló szülők legelső és legnagyobb problémának az elszigetelődést jelölték meg. Amikor egyedül marad egy szülő, sok területen elindul egyfajta leválás-folyamat, magyarázza Anna. „A barátok például sokszor nem tudják, hogyan viszonyuljanak hozzájuk, kinek a pártját fogják egy válás esetén.

A közös programokra már nem olyan szívesen hívják meg az egyedülállókat, de ők se mennek teljesen felszabadultan olyan helyekre, ahova mindenki párosával érkezik. Sok olyan társas kapcsolat, ami a házasság alatt működött, a házasság felbomlása után már nem fog, vagy legalábbis fellazul.

Az informális hálók is meglazulnak egy egyedülálló szülő körül.”

Anna szerint ennek van egy egészen praktikus oka: az egyedülállókat a párok gyakran veszélyforrásként érzékelik, szabad kapacitású férfiként vagy nőként, és ez bizony sokszor furcsa, kínos szituációkat szül a társaságon belül. „A másik része, hogy ha az ember adott esetben kisebb gyereket nevel, nem mondhatja azt, hogy akkor ő most elmegy moziba este tízkor a barátnőjével, mert fogalma sincs, mi lesz addig vele otthon. Ez a fajta fizikai bezártság megint csak sokat hozzátesz ahhoz, hogy elmagányosodjanak, elszigetelődjenek a szülők.”

A kutatás eredményében a második legproblémásabb tényező, nem meglepő módon, az anyagi nehézségek voltak.

Egyszülősnek lenni egy vezető szegénységi kockázat.

Aki egyedül nevel, különösen az első időszakban nagyon könnyen lecsúszhat egzisztenciálisan, mivel felbomlik az a fajta egyensúly, amiben addig élt, éltek. Elvileg működik Magyarországon a tartásdíj-rendszer, a gyakorlatban Anna szerint azonban inkább hol igen, hol nem.

Akik akarnak fizetni, azoknál igen, akik nem akarnak, nem is fognak.

Emiatt nem véletlen, hogy az egyszülős családok fele szegénységben vagy mélyszegénységben él. Állami szinten nem sok plusz juttatásra számíthatnak: az egyedül nevelő szülőknek havonta ezer forinttal több a családi pótlék, illetve ha az egyik szülő meghalt, van árvaellátás, egy darabig özvegyi nyugdíj. Ezen kívül semmi.

Vannak, akik ténylegesen mélyszegénységben élnek, de azoknak a száma is kiugróan magas, akik ugyan kifelé teljesen átlagos életszínvonalat mutatnak, csakhogy olyan közegből jönnek, ahol

úgy érzik, szégyellniük kell, hogy lecsúsztak.

Sokukat néhány száz forint választja el attól, hogy szociális juttatásokra legyenek jogosultak, de mivel borzasztóan szégyellik, ami történt velük, gyakran a környezetük sem tud a helyzetükről.

A harmadik tényező, amit a kutatás igazolt, a mindennapi logisztikára vonatkozik. Hogy oldjuk meg az életet úgy, hogy adott egy két személyre méretezett feladatmennyiség, amit nekem egyedül kell megoldanom? Hogy jutok be úgy reggel a munkába, hogy ne késsek el, de a gyerekek már előtte beérjenek az óvodába, iskolába? Hogy tudok túlórázni, továbbképzésre járni, ha nincs, aki elmenjen érte? Hogy jut el edzésre, szakkörre, bárhova?

„Egy apuka, aki már pici koruk óta nevelte a két lányát egyedül, azt mondta: az egész élet olyan volt, mint egy logisztikai akrobatamutatvány”

- fogalmaz Anna. A gyerekvigyázásban rengeteget tudnak segíteni például a nagyszülők, de alapvetően azt, hogy hogyan folyjon tovább az élet, a szülőnek kell kitalálnia, megszerveznie, és ez bizony nem megy egyik napról a másikra.

Személyfüggő, hogy egyes munkahelyek, iskolák miben tudnak segíteni, könnyíteni a szülők dolgán, van-e szándékuk rá egyáltalán. Nem igazán tudnak mit kezdeni ezzel a helyzettel, mondja Anna, pedig nagyon sok egyszülős gyerek van ma már az iskolákban.

Amikor az ő fia elsős lett, a hét kisfiúból egynek voltak csupán együtt a szülei.

Ez is mutatja, hogy egyáltalán nem elszigetelt a jelenség, de valójában nem téma sem az iskolákban, sem az óvodákban, ami olykor nehéz és kellemetlen helyzetbe tudja hozni a szülőket. Anna például soha nem fogja elfelejteni, amikor anno kiscsoportos fia ovijában apák napját kezdtek el szervezni. „Elkezdtem gondolkodni, hogy most ezzel mit kezdjek, merthogy az én gyerekem apukája még csak nem is élt az országban. Az óvónő erre azt mondta:

hát akkor hozd el a szomszédot!

És még csak nem is arról van szó, hogy rosszindulatú lett volna, egyszerűen végig se gondolta, mit mond.”

Mi történik azokkal, akiknek nem sikerül az akrobatamutatvány?

Ahogy Anna is mondta, különösen az elején nehéz, amíg kialakul az új élet medre, az új rutin, a kapaszkodók. „Nagyon fontos, hogy legyen egy támogató közeg, például a család, vagy olyan barátok, ismerősök, akikre lehet számítani, ha baj van.

Mert mi van, ha te kidőlsz? Mi lesz a gyerekkel? Az borzalmas érzés, amikor mindkettőtök lázas, csak néztek egymásra és nincs, aki legalább egy bögre teát hozna.”

Nem véletlen, hogy a gyereküket egyedül nevelő szülők (többnyire anyukák) közül többen mentális problémákkal küzdenek. Van, aki rendkívül nehezen éli meg ezt a helyzetet, olyan is, aki soha nem tud belőle felállni. De Anna szerint a legtöbbeknek mégis sikerül. „Az ember nem tud mit csinálni, inkább előremenekül. Megtanulják, hogyan kell egyedül élni, ami nem mindenkinek evidencia. Megtapasztalják, milyen az, amikor egyedül is képesek vinni a sorsukat, a gyerekük sorsát.”

A legnehezebb azoknak a gyerekeknek, akiknek a szülei soha nem tudnak talpra állni, és azoknak, akiknek a szülei folyamatos háborút vívnak egymás ellen.

A válás nem jó a gyereknek, de az, hogy előtte-utána évekig háborúznak a szülők, többszörösen rossz.

Anna a maga részéről nem válás-párti. „Biztos, hogy van az a pokol, amiből csak kifelé lehet jönni, de szerintem sokszor történik meg, hogy úgy válnak el egymástól emberek, hogy lenne még keresni valójuk egymás mellett, valamit még meg lehetne menteni, új alapokra helyezni. Talán néha túl könnyen mondjuk ki, hogy elválok, én ezt nem csinálom tovább.”

A válások száma továbbra is iszonyúan magas, az elmúlt negyven évben megduplázódott a gyereküket egyedül nevelők száma. Ez nem magyar sajátosság, más országokban is hasonlóan alakul. „Biztosan több tényező játszik benne közre, de ha nem társadalmi folyamatokban gondolkozunk, hanem ember-ember viszonyokban, van ennek egy általánosabb tanulsága.

Jó lenne már kiskorunktól megtanulni és edzeni a konfliktuskezelés, a problémamegoldás, a nyílt kommunikáció képességét. Igen, ezek közhelyek, de hát mégiscsak arról van szó, hogy felnőtt emberek egy idő után képtelenek egymással szóba állni. És nem tehetik meg, mert van közös gyerekük. Attól, hogy a szülők elváltak egymástól, a gyerektől nem fognak, és kutyakötelességük megpróbálni, hogy mindketten benne maradjanak a gyerek életében.

Az egyedül nevelés nem azt jelenti, hogy a gyerek csak és kizárólag az enyém – azt jelenti, hogy velem él, többet van velem, mint a másikkal, de ugyanúgy szüksége van apára és anyára is, mint azelőtt.”

Csakhogy a csúnya játszmák, amik a szülők között elindulnak, rég nem a gyerekről szólnak – mégis rajtuk csapódnak le. Ugyan mindenki azzal érvel, hogy a gyerek érdekében cselekszik, de egy ilyen helyzetben mindkét fél telítve van súlyos érzelmekkel: megbántottsággal, sérelemmel, bosszúvággyal, csalódottsággal, amit egyszerűen képtelenek kezelni.

A korábban említett egzisztenciális lecsúszással kapcsolatos szégyenérzettel szorosan összefügg az is, ahogy a mai magyar társadalom kezeli az egyszülős családokat, magyarázza Anna, aki kereken kimondja:

stigmatizáltak az egyszülős családok

– habár azt ő is elismeri, hogy az elmúlt években-évtizedekben már javult a társadalmi megítélésük. Az alapítványnál nem is használják a „csonka család” kifejezést, mert úgy gondolják, hogy már az is egyfajta értékítéletet közvetít.

„Pontosan a javuló tendencia miatt is fontos, hogy a központ létrejön, ami állami támogatás nélkül nem történhetne meg. Egy civil szervezet önerőből akkor se tud ilyet létrehozni, ha ezer évig működik is.” Másrészt

a szülők, a családok felé is azt üzeni: a döntéshozók is észrevették őket, az érdemi segítségnyújtáshoz szükséges anyagi feltételeket pedig csak ők tudják biztosítani.

Anna úgy gondolja, egyáltalán az, hogy a közbeszédbe bekerülnek az egyszülős családok, foglalkoznak velük, már egy jelentős előre lépés a helyzetük jobbá tételében. „De ahhoz, hogy hathatósan lehessen segíteni, lépéseket tenni az érdekükben, sokkal többet kéne tudnunk róluk, a szükségleteikről, hogy hogyan élnek”, fejti ki.

„Jobban kellene ismernünk azokat a területeket, ahol segítségre szorulnak, ezt pedig társadalmi szinten kutatásokkal kellene megerősíteni. Meg kell tudnunk azt is, hogy mi a helyzet azokkal, akik apaként nevelnek egyedül, akik fogyatékkal élő gyereket nevelnek, ez a jövő év nagy feladata lesz.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk