KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Egy betört fejű, bántalmazott csecsemőből is lehet nevetgélő, jó kedvű kisfiú

Magyarországon ma nagyjából 12 ezer gyerek várja, hogy nevelőszülőkhöz kerüljön. De mit jelent ez pontosan, és miben különbözik az örökbe fogadástól?
Láng Dávid - szmo.hu
2018. január 29.



Míra már majdnem 3 éve él nevelőszülőknél. Elváltak a szülei, az anyukája egyedül nevelte őt és a bátyját, és olyan súlyosan terrorizálta őket lelkileg, hogy a fiú 10 évesen felakasztotta magát.

Fizikai erőszak nem történt, a lelki terrorral azonban nem tudott megbirkózni.

Négyéves húga ezután hónapokig egyáltalán nem szólalt meg. A Benedetto Gyermekvédelmi Szolgálat segítségével nevelőszülőkhöz került, ahol rengeteg szeretetet kapott, és nagyjából fél-háromnegyed év elég volt hozzá, hogy aki találkozott vele, ne lássa rajta a nyomát se, hogy trauma érte. Most fog iskolába menni és olyan cserfes, aranyos kislánnyá vált, hogy aligha gondolná bárki, miken ment keresztül korábban.

A nevelőszülőség nem egyenlő az örökbe fogadással

Az emberek nagy része összetéveszti a két fogalmat. De míg az örökbe fogadás egy végleges állapot, a nevelőszülők esetében előfordulhat, hogy hónapok, vagy akár évek múlva a vér szerinti szülő visszakapja a gyermeket, ha a hatóság úgy dönt, javultak a szülő körülményei.

A szülői jogok csak akkor szűnnek meg, ha egy adott időtartamon belül egyáltalán semmilyen érdeklődést nem mutat a gyermeke iránt, vagy ha önként lemond róla.

Az örökbefogadással ellentétben itt nem a szülők várnak a gyermekekre, hanem a gyermekek a szülőkre.

Ha valaki ezt a hivatást választja, a Benedetto munkatársai elbeszélgetnek vele, majd egy pszichológiai teszten is részt kell venniük. Ha az eredmény pozitív, jöhet egy felkészítő tréning, és amennyiben ezen is megfeleltek, kapnak egy írásos engedélyt és bekerülnek a rendszerbe.

Gál Beatrix, a Benedetto Gyermekvédelmi Szolgálat vezetője bántalmazó családban nőtt fel, nevelőapja miatt folyamatos fizikai és lelki erőszakban volt része. Amint betöltötte a 18-at, elköltözött otthonról és évekig alig gondolt múltjára. Azonban amikor 33 évesen megszületett a gyermeke, hirtelen elkezdte felnőtt szemszögből nézni a történteket. Rájött, mennyire kiszolgáltatottak a gyerekek, és ez sokszor fel sem tűnik nekik.

„A gyerekek akkor is kötődnek a szülőhöz, ha megveri, megerőszakolja, lelki terrorban tartja őket. A hozzájuk fűződő érzelmeik olyan erősek, hogy sokszor ennek ellenére felmentik őket” – mondja.

Ez benne is csak utólag, anyaként tudatosult, de ekkor eldöntötte: mindent meg fog tenni azért, hogy egy gyereknek se kelljen hasonlókat átélnie. 2013 végén megkereste a Magyar Pünkösdi Egyházat, velük együttműködve hozta létre a Benedetto Gyermekvédelmi Szolgálatot.

galbeatrix

Gál Beatrix

A kulcs a szeretet és a törődés

Újszülöttől kortól 18 éves korig vannak gyerekek a rendszerben. Nagyon sok az olyan csecsemő, akit a szülei nem vittek haza a kórházból.

Az óvodás korúakat többnyire bántalmazás miatt emelték ki az eredeti családjukból. Ez a korosztály Beatrix szerint általában nem agresszióval válaszol az őt ért traumára, inkább befelé fordulnak. A feladat tehát az, hogy megnyissák őket, és szerencsére jó pár pozitív példa van már erre.

A bevezetőben említett eset az egyik ilyen, egy másik kisfiú pedig 10 hónaposan érkezett hozzájuk koponyatöréssel, olyan súlyosan bántalmazták.

Ehhez képest mára szinte teljesen rendbe jött, nagyjából 2 évesen már folyékonyan beszél, jó kedvű, nevetgélő kisfiú lett belőle, aki ráadásul kifejezetten értelmes is.

„A kulcs a sok szeretet és a törődés. A kisgyerekek szerintem olyanok, akár egy matrica, hihetetlenül ragaszkodnak a környezetükhöz. És szerencsére van egy nagyon erős öngyógyító mechanizmusuk is” – fogalmaz Beatrix.

Nevelt gyerekből nevelőszülői tanácsadó

Letícia 1992-ben született, egy átmeneti időszakot követően három éves korában került nevelőszülőkhöz a húgával együtt. Gyerekkorából jó emlékeket őriz – az őket befogadó házaspárnak két saját gyereke is volt már, de figyeltek arra, hogy ne legyen féltékenység vagy konfliktus köztük.

Vér szerinti szüleikkel azonban nem alakult ilyen jól a kapcsolatuk: havonta látogatták őket szigorúan szabályozott időkeretek között, de legszívesebben kihagyták volna ezeket a találkozókat, annyira rossz volt a viszonyuk velük. Tinédzserként aztán egyre többször került összetűzésbe nevelőszüleivel is, aminek a vége az lett, hogy 16 évesen az ő döntésük eredményeképpen máshová helyezték. Nagykorúvá válásig maradt ennél a családnál, majd önálló életet kezdett.

Három évig önkénteskedett egy alapítványnál, emellett elvégzett egy ifjúságsegítői képzést. Elkezdett dolgozni egy gyermekotthonban, de nevelőszülők felé is szerette volna közvetíteni a tapasztalatait. Így került a Benedetto Gyermekvédelmi Szolgálathoz, ahol tanácsadás a feladata.

„Hiába van most már képzés, az csak az elméleti alapokat tudja átadni, a gyakorlatban minden máshogy néz ki. Ezért kellenek olyan emberek is a szakmába, akik maguk is átélték az egészet” – mondja. Azt viszont nagyon fontosnak tartja, hogy csak olyanok válasszák ezt a szakmát, akik fel tudták dolgozni az őket ért lelki nehézségeket, mert anélkül szinte lehetetlen jól csinálni.

ujszulott2

Van aki a pénzért csinálja, de ez nem feltétlenül baj

Maga a rendszer állami finanszírozású, a nevelőszülők bérét is ilyen forrásból biztosítják. Az összeg függ a nevelt gyerekek számától és életkorától is.

„Annak, aki aggódik azért, hogy biztosan szerető családba kerül e a gyermek, ha a nevelőszülő fizetést kap ezért, azt szoktam mondani, hogy az óvónők és a nevelőotthonok dolgozói is kapnak fizetést. Nem biztos, hogy negatívum, ha egy nevelőszülőnek nincs másik állása is, az viszont nagyon fontos, hogy rendelkezzen a kellő elhivatottsággal. Szeresse a gyerekeket.”

A fizetésért cserébe szigorú elvárások is vannak: a nevelőszülők a szolgálat alkalmazottai. A Benedetto felelőssége, hogy minden rendben legyen a gyerekekkel, ezért folyamatosan nyomon követik, kivel mi a helyzet.

Az állami források nagyjából a napi működés biztosítására elegendőek, plusz terápiákat a kapott adományok arányában tudnak szervezni. Ezek nagyon fontos, de költséges dolgok, így a szervezet köszönettel fogad minden felajánlást.

Céljuk, hogy minél többen ismerjék meg a lehetőséget, mert sokkal nagyobb esélye van az egészséges életre annak, aki családhoz kerül, mint aki család nélkül, vagy bántalmazó családban nő fel. Ha abból a 12 ezer gyerekből, akinek a törvények szerint nevelőszülőknél kéne lennie, de jelenleg nincs számukra hely befogadó családnál, akár csak egy kicsivel többen élhetnek családban az ő munkájuk eredményeként, már megérte.

Ha módodban áll, és szeretnéd is támogatni a Szolgálat működését, a 10918001-00000062-11460013 bankszámlaszámon megteheted. Bővebb információkat a hivatalos honlapon találsz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk