KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Bercsák Nóra bezárná a kóbormacska-gyárat

Becslések szerint hazánkban kétmillió cica él az utcán. A Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoport tenni szeretne ez ellen.


Bercsák Nóra a szabadidejének legnagyobb részét állatmentéssel tölti - hosszú évek óta. Számára az állatokkal való törődés, a kóbor macskák és cicák felkarolása nem üres lózung, hiszen neki is vannak befogadott cicái és kutyái. Látva az utcán élő macskák szenvedéseit és kilátástalan helyzetét, és azt, hogy nincs annyi ember, amennyi ezt a rengeteg cicát felkarolhatná és hazavihetné, nyáron a barátaival, ismerőseivel együtt létrehozta a Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoportot.

A közösség célja, hogy minél több macskát ivartalaníthassanak, hogy minél kevesebb cica szülessen bele az állandó veszélybe és az "utcai harcokba". A csoport tagjai mindent saját forrásból, közösen fedeznek, saját idejüket, energiájukat áldozzák a kóbor macskák etetésére, ivartalaníttatására, műtét utáni ideiglenes vagy végleges befogadására. Bercsák Nóra beszélt nekünk a csoportról és az ivartalanítás szerepéről.

nori

Bercsák Nóra nem a levegőbe beszél: cicái és kutyái is vannak otthon

A Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoport bemutatkozása

Egy nőstény kóbormacska átlagosan 3-4 évig él. Ha ivartalan, akkor a kilátástalanságba és szenvedésre született kiscicák száma: 0. Ha ivaros, akkor élete során kb. 10 alkalommal hoz a világra kölyköket.

Ha egy óvatos 5 kiscicás átlag alomszámmal kalkulálunk, ez akkor is 50 macska, ami csak a példánkban szereplő nőstény szaporulata az élete során. És itt még bele sem gondoltunk, hogy ezen utódok még 1 éves koruk előtt (ha életben maradnak) szintén elkezdik az újabb "kóbormacska-gyártást".

Be kell látnunk, hogy ennyi macskát anyagilag is és fizikailag is lehetetlenség felkarolni, gyógykezelni, rehabilitálni, és örökbe adni. Ezért tartjuk égetően fontosnak, hogy a probléma kiindulási pontjára koncentráljunk.

Ha kíváncsi vagy a programra, esetleg részt is vennél benne, kérünk Téged is, csatlakozz a "Zárjuk be a kóborgyárat!" Facebook-csoporthoz!

- Miért kezdtél el kóbor állatokat befogadni, állatokon segíteni?

- Az ember beleszületik. Kisírja tizenévesen, hogy legyen állata, kiszúrja a kóbor cicákat stb. Hosszú folyamat, amíg valaki eljut a tudatos cselekvésig. Nekem sokat segített, amikor egy alkalommal egy ismerősömhöz fordultam segítségért, aki a Noé Állatotthon Alapítványnál önkénteskedett, hogy segítsen macskamentésben. Tőle hallottam először az ivartalanítás jelentőségéről, a betegségek megelőzéséről. Daganatos betegségek megelőzéséről például.

- Tehát szervezett formában folytatódott az állatvédelem?

- Persze, és ilyenkor az ember azt érzi, hogy nincsen egyedül, és nem esik úgy kétségbe, ha ideiglenesen fogad be egy cicát, hogy mi lesz, ha "a nyakán marad". A Facebook létrejötte pedig hatalmasat lendített ezen a történeten. Akkor ismerkedtem meg vidéki menhelyekkel, aktív csoportokkal. Látja az ember, hogyan lehet felépíteni egy jó gazdikereső hirdetést, és így tovább. Több éves folyamat, amíg valaki egy hazavitt kóbor cicától eljut az önkéntességig, a tudatos állatmentésig.

koborgyar1

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- Hol tart ma Magyarországon az állatok védelme?

- Mindig azt halljuk, hogy sehol nem tart az állatvédelem.

Úgy vélem azonban, hogy pozitív irányú változáson megyünk keresztül, sok civil életben, magánemberek által szerveződő akciót látok.

Az állami támogatás sajnos nulla, a nonprofit szervezeteknek pedig az SZJA 1 %-ra épített működése pedig rosszat tesz ennek a területnek, mert versenyhelyzetet teremt. Ha versenytársakat látnak egymásban a civil szervezetek, akkor nem tudnak olyan jól együttműködni. Sőt, mivel rendszerint mindenki csak a tűzoltással tud foglalkozni, általában véve is ritkán tudnak együttműködni.

- Miért fontos az ivartalanítás?

- Ha van egy gazdi, aki ragaszkodik a kis háziállatához, jó, ha tudja, hogy az állatnál 10-11 évesen nagyon súlyos betegségek léphetnek fel, ekkor pedig rendszerint már túl idős az állat szervezete egy nagyobb műtéthez. A macskáknál gyakran előfordul az emlődaganat, a gennyes méhgyulladás. Az egyik cicámnál pillanatok alatt alakult ki rákbetegség, tőle el is kellett búcsúzni.

- Miért pont a cicák?

- A macskák sérülékenyebbek. Észrevétlenül tűnnek el. Ezzel szemben egy kutya maga a felkiáltójel, sokkal hamarabb észrevesszük az utcán. Előbb-utóbb befogja, befogadja valaki. A cicák észrevétlenül betegszenek meg és pusztulnak el egy bokor alatt, kevés az esélyük. Egy 6-8 cicából álló alomból jó, ha 1-2 megéri a felnőttkort. Rengeteg a kicsik között a macskanátha következtében kialakuló szembetegség, mely kezelés nélkül sokszor a szemük elvesztéséhez vezet. Pedig ha a kóbor macskákat ivartalanítanák, nem lenne akkora szaporulat, és nem születnének bele a nyomorba, betegségbe újabb kiscicák.

10915220_10205802661644533_4850769721761245246_n

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- A kívülálló erre azt mondja: "De hát gondoskodnak az emberek a macskákról, sokan etetik a kóbor állatokat!"

- Persze, vannak kolóniaetetők, azonban ha kizárólag etetjük a macskákat, és nem gondoskodunk mellette az ivartalanításról, akkor 1-2 éven belül hatalmas lehet a kolónia szaporulata és kezelhetetlenné válik a cicák mennyisége. Arról pedig nem is beszélve, hogy rengeteg cica lesz mérgezés áldozata olyan környékeken, ahol az emberek nem szeretik/tűrik meg a kóbor macskákat. Ha valaki kolóniát etet, érdemes hozzánk, a Zárjuk be kóborgyárat! Facebook-csoporthoz fordulnia segítségért, hogy lépésről lépére megtörténhessen minden cica ivartalanítása.

Így halt meg egy kis fekete cica...

Még a múlt héten egy kedves csapattag kérte a segítségünket, egy kis fekete cica ivartalanítása miatt. Beszéltük, hogy képeket készít, körbekérdezi az orvosokat, aztán mihamarabb nekifutunk a dolognak.

Egy kis fekete cica, talán tavaszi születésű lehetett. Ma kaptam a hírt, hogy meghalt. Megtalálták a kis testét a fák között. Eddig észrevétlenül élt, fekete kis árnyként. Most egy percre emlékezzünk Rá. Már csak ezt adhatjuk neki, meg azt az ígéretünket, hogy a hozzá hasonló kiszolgáltatottakról még életükben megpróbálunk gondoskodni. Árnyék, legyen ez a neved. Legyen neved. Gondolunk ma Rád!

Forrás: Zárjuk be a kóborgyárat!

koborgyar3

koborgyar2

- Honnan jött a név?

- Az egyik barátom, Anikó ötlete volt. Ezzel a barátommal, illetve a közösségünkkel indítottuk a csoportot. Együtt alakítottuk ki a többi alapító önkéntessel a csoportnormákat, meghatároztuk a csoport célját, megbeszéltük, hogyan működjünk. A csoportunk mindenkit beenged a tapasztalt cicamentőktől a kolónia etetőkön át a teljesen kezdőkig. Élharcos állatvédők segítenek azoknak, akik tapasztalatlanabbak. Néhányan folyamatos kapcsolatban vagyunk egymással, műszakok szerint vállaljuk az admin-feladatokat, koordináljuk az ivartalanítás megszervezését. Abszolút csoportmunka, amelyben egymást támogatjuk.

- Mi az alapcél?

- Nem célunk az egész hazai kóbormacska állományt ivartalaníttatni, hiszen becslések szerint kétmillió macska él az utcán, ez lehetetlen feladat. Azokkal foglalkozunk, akiket elérünk. A csoportcél az, hogy minél több utcacicát tudjanak ivartalanítani. A másik cél az együttműködés, egymás támogatása. Az már csak ennek következménye, hogy együtt tanuljuk ezt az egészet. A legfontosabb, hogy senki ne essen pánikba, amikor belecsöppen a helyzetbe.

- Hogyan működtök?

- Magunk szervezünk mindent. Az etetéstől az állatok befogásáig. Mindenki bedobja a közösségbe, amije van. Van olyan tagunk, aki két kóbor cica ivartalanítását tudja anyagilag vállalni, de keres valakit, aki elszállítja a macskákat az orvoshoz, és van egy ideiglenes befogadó, aki a lábadozás alatt otthonában gondoskodik a cicák nyugalmáról. Együtt keresünk orvost. Ha hiányzik a pénzügyi fedezet, támogatókat keresünk, és a csoporttagok anyagi hozzájárulásával szedjük össze a műtétek árát. Mindig hangsúlyozzuk, hogy nincs alacsony összeg, pár száz forintnyi támogatás is rengeteget segíthet! Összességében azt szeretnénk megszüntetni, hogy valaki teljesen magára hagyva, egyedül érezze magát a macskamentésekben.

koborgyar4

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- A közösségi oldalak és közösségi csatornák virágzásának idejét éljük. Ezt hogyan élitek meg a csoportban?

- Sokkal könnyebb csoportot létrehozni, közösséget építeni, elérni egymást. Arról nem is beszélve, hogy Facebook például sokkal könnyebben kezelhető felületté vált.

- Hogyan érdemes megszólítani a közösségi oldalakon az embereket az ivartalanítással kapcsolatban? Mit érdemes elmondani nekik?

"
- Van, aki azt gondolja, ez rossz az állatoknak. Ezt a tévhitet el kell oszlatni.

Tény, hogy a nőstény macskákat jobban megviseli a műtét, mert nagyobb beavatkozás. A kandúroknál ez egyszerűbb és gyorsabb. Aki azt gondolja, hogy borzasztó dolog az ivartalanítás, mert meggátoljuk szegény macskát a szaporodásban, annak tudnia kell, hogy a nőstényeknek az aktus kifejezetten fájdalmas, egyáltalán nem élvezik. A nőstények védtelenebbek, törékenyebbek. Ha kóborként kölykeik lesznek, saját maguk ellátására sem tudnak figyelni, mert a kicsinyeik táplálásával és őrzésével vannak elfoglalva.

- Mi a helyzet az utcán élő kandúrokkal?

- A kandúrokról tudni kell, hogy ha ivarosan kóborként élnek, a legtöbb esetben olyan fertőző betegségeket kapnak el az utcaharcok során, amely később a halálukat okozhatja. A FIV például kandúrok között, vérrel, nyállal terjedő csúnya, halálos betegség. A karmolások következtében elfekélyesedik a pofijuk, a sebeik tályogossá válnak, szörnyű állapotba kerülnek, nem is ragozom tovább. Ha azonban ivartalanítják őket, sokkal nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lesznek, elmaradnak az utcai harcok, vagy legalábbis jóval kisebb eséllyel bocsátkoznak verekedésbe. A kórházak területén mindig vannak macskák. Ha ivartalanítják őket, akkor nem lesz szaporulat évekig, ráadásul az új macskákat a régiek nem engedik be a területükre, így nem nő tovább az állomány. Ez megalapozott, jó érv lehet például azoknak, akik kórházban dolgoznak.

cicuka

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- Melyik a legelterjedtebb tévhit a macskák ivartalanításával kapcsolatban?

- Az, hogy csak bizonyos kor felett lehet elvégezni a műtétet, és az, hogy a nőstényeknek szülniük kell előtte. Minél hamarabb történik meg az ivartalanítás, akár már ivarérettség előtt, annál nagyobb esélyük lesz a cicáknak arra, hogy elkerülhessék a daganatos betegségeket. A saját macskáimat éppen a prevenció érdekében ivartalaníttattam.

- Mit mondanál azoknak, akik a Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoporthoz szeretnének csatlakozni?

- Fontos tisztázni, hogy ez nem cicakereső/örökbefogadó oldal. Nem macskákat közvetítünk. A kóbor cicák ivartalanításának megszervezése a célunk. A másik, hogy itt mindenki igazi közösséget, valódi segítséget talál. Nem hagyjuk egymást egyedül!

Ha érdekesnek találtad az interjút, lájkold vagy oszd meg az ismerőseiddel!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk