„Az erdő a mi szupermarketünk” - borneói őslakosok megvédték az otthonukat az erdőirtókkal szemben
Az idős vezető ugyanakkor tisztában van azzal, hogy a klímaváltozás őket is érinti. Manapság már kevésbé lehet kiszámítani az esőket, és ez károsan hat a folyókra, ráadásul sokkal nagyobb a hőség is.
„De az erdőnk védelmének köszönhetően a folyó továbbra frissen és tisztán folyik. Az erdő ellát bennünk friss levegővel. Az erdő védelme egyet jelent az élet védelmével.”
Az élet azonban itt sem áll meg, és a közösség tagjainak igényei változnak. Most már van villany a faluházban, működnek a mobiltelefonok, ezáltal a közösség jobban kapcsolatban áll a külvilággal. Bekapcsolódtak az ökoturizmusba is.

Az eljöljáró büszke arra is, hogy készül egy könyv, amely bemutatja az összes növényüket, és azt, hogy ezek mennyire hasznosak a dayak nép mindennapi életében.
Megtanulható belőle például az, hogy melyek a fűszernövények, melyeket használják különböző szertartásokhoz, ruhák színezéséhez, vagy miként kezelik a rákbetegeket a bintangor fa nedvével.
„Reméljük, hogy ez a könyv segít átadni a hagyományos tudást a következő nemzedékeknek és hogy általa a kormány is megérti, hogy az erdő másra is jó, mint épületfára, bányászatra, vagy pálmaolajra” - mondta a közösség vezetője.
Apay Janggut, akinek a neve azt jelenti: „a Szakállas”, ezt üzeni a világnak:
„Tudja meg mindenki, hogy mit tettünk azért, hogy megvédjük az erdőnket, más közösségek is megtehetik ugyanezt. Az erdő az anyánk. Ha nem védjük meg, dühös lesz. És ha dühös lesz, abból katasztrófák lesznek.”