Ajándékozz időt karácsonyra!
Ha már eleged van az unalmas ajándékokból, elfogyott a hely a porfogóknak, és nincs szükséged a következő iPadre, akkor ezt a mozgalmat neked találták ki! A Slow Budapest karácsonyi mozgalmával arra akarnak ösztönözni, hogy idén ne egy újabb tárgyias ajándékkal, hanem sokkal inkább egy közös élménnyel lepd meg szeretteidet.
November 30-án az Altierben várták azokat, akik a képeken látható kívánságokhoz hasonló ötletekkel szeretnék meglepni családtagjaikat, barátaikat, szerelmüket idén karácsonykor. Mert mi lenne, ha idén szenteste helyett régi lemezeket hallgatnánk, és beszélgetnénk egy nagyot vagy ha csak úgy ennénk a bejglit, mintha először kóstolnánk? Valószínűleg életünk első nyugodt és teljesen meghitt karácsonya...
Ráadásul a rendezvényen nem csak ehhez hasonló kívánság-fotókat készíthettek a résztvevők, hanem újrahasznosított alapanyagokból lehetett egyedi ajándékkártyákat gyártani, illetve Eta Nagyival süthettek mézeskalácsot az érdeklődök. Nem véletlenül, ugyanis a Nagyi Project a legújabb Slow Budapest kezdeményezés.
Célja, hogy alkalmat teremtsen olyan együttlétekre, ahol egy-egy nagymama bevonásával teljes nyugalom és harmónia közepette tanulhattok hagyományos ételeket főzni, hímezni, horgolni és sok más házi praktikát. S hogy miért jó ez? Mert nem csak a tradicionális értékeket és hagyományokat tudod így átörökíteni a következő generációk számára, hanem mert egy-két nyugis órára kiszakadhatsz a mindennapi mókuskerékből.
A slow filozófia alapja a tudatosság, a nyitottság, az őszinteség, a közösség. A mozgalom 1986-ban indult el Olaszországból. 1999 óta léteznek a lassú városok, olaszul Citta Slow-k, amelyek olyan 50 000 lakos alatti települések, ahol a várostervezés az embert helyezi a középpontba, minél több park, zöld terület és biciklis utak kialakításával.
A mozgalom célja, hogy a városi lét tempóját emberléptékűre lassítsa, hogy a városlakók jobban megismerhessék a közvetlen környezetüket és a helyi értékeket, ezáltal magukénak érezzék a városukat és vigyáznak rá. Itthon Hódmezővásárhely lett az első lassú város 2010 szeptemberében.
A Slow Budapestet két fiatal, Krajcsó Nelli, kommunikációs szakember, és Szendrey Gabi, szabadúszó grafikus-illusztrátor indította el. A nemzetközi slow mozgalomhoz csatlakozva a Slow Budapest célja a lassú életvitel népszerűsítése, mert az alapítók hiszik, hogy a tartalmas élethez nem a rohanás vezet el, épp ellenkezőleg: azáltal, hogy lemondunk dolgokról, bár kevesebbet csinálunk, de azt jól csináljuk.
A Slow Budapest szeretné megszólítani az itt élőket, a saját programjain keresztül egy slow-közösséget kialakítani, miközben mindenkit arra biztat, hogy önmagából kiindulva találjon rá a saját tempójának megfelelő, örömöt adó lelassulásra.
A Slow Budapest mozgalom receptje idén karácsonyra. Hogy tetszik?
- Vállalj kevesebbet, de azt csináld teljes szívvel!
- Ne bonyolítsd túl a karácsonyi feladataidat!
- Bármit teszel, add át magad a pillanatnak!
- Nem kell mindig csinálni valamit, néha elég figyelni!
- Ha választanod kell a tökéletesség és a felszabadultság között, dönts az utóbbi mellett!
- Hallgasd a hóesést!
- Merülj el a fejed búbjáig a csendben!
- Írj kézzel képeslapot!
- Úgy ünnepelj, ahogy mindig is szerettél volna!
- Sétálj egyet az erdőben!
- Figyelj oda a többiekre!
- Engedd el az elvárásaidat és add át magad annak, ami jön!
- Ne akarj semmit, csak hagyd hogy megtörténjen!
- Ajándékozz időt!
Ha még többet akarsz tudni a Slow Budapest mozgalomról, akkor nézd meg az alábbi videót, melyben az egyik alapítótag, Krajcsó Nelli beszél a nemrégiben tartott TEDxYouth@Budapest konferencián.
VIDEÓ - Krajcsó Nelli: Üdv otthon!