KÖZÖSSÉG
A Rovatból

72 év után találkozott újra a pár, akik az auschwitzi haláltáborban szerettek egymásba



Sok történész beszélt Helennel a történetéről, szerintük pedig szándékosan homályosan mesélt a szabadulása utáni időszakról. Végül visszakerült Németországba, egy amerikaiak által megszállt övezetbe, Feldafingbe. Itt 4000 túlélővel együtt élt egy olyan táborban, amely otthont adott azoknak, akik elhagyni kényszerültek a lakóhelyüket a háború végett.

Ebbe a táborba szállított felszerelést David Wisnia is az amerikai katonáknak, azonban fogalma sem volt róla, hogy a barátnője is ott van, és sajnos nem is sikerült találkozniuk.

Helen nem sokkal azután, hogy 1945 szeptemberében megérkezett a feldafingi táborba, feleségül ment az ottani rendőrfőnökhöz és ENSZ-es biztonsági tiszthez, Erwin Tichauerhez, aki mellett ismét jobb élete lehetett, mint a többieknek. Férjével együtt annak szentelték minden idejüket, hogy másoknak segítsenek. Sokat utaztak, ez idő alatt pedig Helen tovább fejlesztette nyelvi és grafikai készségeit, és főleg a várandós nőket és az újdonsült anyákat segítette. A pár végül Amerikába költözött, először Austinba, majd New Yorkba.

A nő sok történésznek mesélt a holokausztról, de nem akart abból megélni, hogy ő egy túlélő. Senkinek sem említette azt sem, hogy volt egy titkos szerelme, David Wisnia.

A férfi egyszer egy korábbi fogolytársától megtudta, hogy egykori barátnője még életben van. Annak ellenére, hogy ő is New Yorkban kezdett új életet, nem találkoztak Helennel, ugyanis akkor még nem tudták, hogy mindketten ott laknak. Helyette egy esküvőn megismerte későbbi feleségét, Hope-ot, akivel öt évvel később Philadelphiába költöztek. A pár egyik barátja elmondta, hogy Helen New Yorkban van, ekkor pedig már Davidot is foglalkoztatta az újbóli találkozás gondolata. A segítőkész barát segített is megszervezni egy találkozót egy, a Central Park közelében lévő hotelnél.

David két órát vezetett, hogy ott lehessen, ám a nő nem jelent meg a megbeszélt időpontban. Mint kiderült, azért, mert meggondolta magát. Úgy érezte, nem lenne helyes, hiszen ő már házas, férje van.

Évtizedek teltek el úgy, hogy nem találkoztak. David azonban a közös barátjukon keresztül mindig érdeklődött, mi van Helennel. Eközben családot alapított, négy gyermeke és hat unokája született.

2016-ban újra megpróbált találkozót kérni fiatalkori szerelmétől, akiről egyébként a családjának is sokat mesélt az évek során. Legnagyobb örömére a nő végül beleegyezett.

2016 augusztusában látták újra egymást, 72 évvel azután, hogy egymásba szerettek.

David a két unokáját is magával vitte az akkor már nagyon idős asszony lakásába, ahol Helen azóta élt egyedül, hogy 1996-ban meghalt a férje. Ágyhoz volt kötve, egyre rosszabb lett a látása és a hallása, egy ápoló gondozta, ezen kívül csupán a telefon volt az egyetlen eszköz számára, amivel kapcsolatba léphetett a világgal.

A találkozás nagyon meghittre sikerült. Az asszony először fel sem ismerte a férfit, csak amikor David közelebb hajolt. Ekkor a szemeibe mintha újra élet költözött volna, amin a szobában lévők mindegyike megdöbbent. Ezután az egykori szerelmesek elkezdtek pár szót váltani angolul.

"Az unokáim előtt megkérdezte tőlem, hogy: 'elmesélted a feleségednek, hogy mit csináltunk?' Mondtam, hogy 'igen, Zippi!'"

- emlékezett vissza nevetve a férfi.

Nagyjából két óráig beszélgettek. David mesélt a családjáról, az amerikai hadseregnél töltött időszakról, Helen pedig a humanitárius munkájáról és a férjéről.

"Istenem. Sosem gondoltam volna, hogy látjuk még egymást. És hogy New Yorkban fogunk találkozni"

- mondta az asszony Wisnia visszaemlékezése szerint.

Végül a férfi megkérdezte, hogy tényleg segített-e neki Zippi abban, hogy túlélhesse a koncentrációs tábort, mert hallott ilyen pletykát. Erre a nő az ujjaival ötöt mutatott és azt mondta:

"Ötször mentettelek meg attól, hogy rossz helyre vigyenek."

"Tudtam, hogy megtette. Ez elképesztő"

- mondta ezután Wisnia az unokáinak.

Ezután következett egy szívszorító pillanat is, ugyanis Helen elárulta, hogy ígéretéhez híven várt szerelmére Varsóban a háború után, de mindhiába.

"Szerettelek", mondta az asszony, mire a férfi is ugyanezt válaszolta neki.

A két fiatalkori szerelmes ezután sosem látta már többé egymást. Helen 2018-ban 100 éves korában meghalt. Azon a napon, amikor utoljára látta azt a férfit, akibe Auschwitzban beleszeretett, azt kérte tőle, hogy énekeljen neki.

David akkor azt a magyar dalt dalolta el, amit még a nő tanított neki a táborban.

Címkép: illusztráció (Pixabay)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk