72 év után találkozott újra a pár, akik az auschwitzi haláltáborban szerettek egymásba
Sok történész beszélt Helennel a történetéről, szerintük pedig szándékosan homályosan mesélt a szabadulása utáni időszakról. Végül visszakerült Németországba, egy amerikaiak által megszállt övezetbe, Feldafingbe. Itt 4000 túlélővel együtt élt egy olyan táborban, amely otthont adott azoknak, akik elhagyni kényszerültek a lakóhelyüket a háború végett.
Ebbe a táborba szállított felszerelést David Wisnia is az amerikai katonáknak, azonban fogalma sem volt róla, hogy a barátnője is ott van, és sajnos nem is sikerült találkozniuk.
Helen nem sokkal azután, hogy 1945 szeptemberében megérkezett a feldafingi táborba, feleségül ment az ottani rendőrfőnökhöz és ENSZ-es biztonsági tiszthez, Erwin Tichauerhez, aki mellett ismét jobb élete lehetett, mint a többieknek. Férjével együtt annak szentelték minden idejüket, hogy másoknak segítsenek. Sokat utaztak, ez idő alatt pedig Helen tovább fejlesztette nyelvi és grafikai készségeit, és főleg a várandós nőket és az újdonsült anyákat segítette. A pár végül Amerikába költözött, először Austinba, majd New Yorkba.
A nő sok történésznek mesélt a holokausztról, de nem akart abból megélni, hogy ő egy túlélő. Senkinek sem említette azt sem, hogy volt egy titkos szerelme, David Wisnia.
A férfi egyszer egy korábbi fogolytársától megtudta, hogy egykori barátnője még életben van. Annak ellenére, hogy ő is New Yorkban kezdett új életet, nem találkoztak Helennel, ugyanis akkor még nem tudták, hogy mindketten ott laknak. Helyette egy esküvőn megismerte későbbi feleségét, Hope-ot, akivel öt évvel később Philadelphiába költöztek. A pár egyik barátja elmondta, hogy Helen New Yorkban van, ekkor pedig már Davidot is foglalkoztatta az újbóli találkozás gondolata. A segítőkész barát segített is megszervezni egy találkozót egy, a Central Park közelében lévő hotelnél.
David két órát vezetett, hogy ott lehessen, ám a nő nem jelent meg a megbeszélt időpontban. Mint kiderült, azért, mert meggondolta magát. Úgy érezte, nem lenne helyes, hiszen ő már házas, férje van.
Évtizedek teltek el úgy, hogy nem találkoztak. David azonban a közös barátjukon keresztül mindig érdeklődött, mi van Helennel. Eközben családot alapított, négy gyermeke és hat unokája született.
2016-ban újra megpróbált találkozót kérni fiatalkori szerelmétől, akiről egyébként a családjának is sokat mesélt az évek során. Legnagyobb örömére a nő végül beleegyezett.
2016 augusztusában látták újra egymást, 72 évvel azután, hogy egymásba szerettek.
David a két unokáját is magával vitte az akkor már nagyon idős asszony lakásába, ahol Helen azóta élt egyedül, hogy 1996-ban meghalt a férje. Ágyhoz volt kötve, egyre rosszabb lett a látása és a hallása, egy ápoló gondozta, ezen kívül csupán a telefon volt az egyetlen eszköz számára, amivel kapcsolatba léphetett a világgal.
A találkozás nagyon meghittre sikerült. Az asszony először fel sem ismerte a férfit, csak amikor David közelebb hajolt. Ekkor a szemeibe mintha újra élet költözött volna, amin a szobában lévők mindegyike megdöbbent. Ezután az egykori szerelmesek elkezdtek pár szót váltani angolul.
"Az unokáim előtt megkérdezte tőlem, hogy: 'elmesélted a feleségednek, hogy mit csináltunk?' Mondtam, hogy 'igen, Zippi!'"
- emlékezett vissza nevetve a férfi.
Nagyjából két óráig beszélgettek. David mesélt a családjáról, az amerikai hadseregnél töltött időszakról, Helen pedig a humanitárius munkájáról és a férjéről.
"Istenem. Sosem gondoltam volna, hogy látjuk még egymást. És hogy New Yorkban fogunk találkozni"
- mondta az asszony Wisnia visszaemlékezése szerint.
Végül a férfi megkérdezte, hogy tényleg segített-e neki Zippi abban, hogy túlélhesse a koncentrációs tábort, mert hallott ilyen pletykát. Erre a nő az ujjaival ötöt mutatott és azt mondta:
"Ötször mentettelek meg attól, hogy rossz helyre vigyenek."
"Tudtam, hogy megtette. Ez elképesztő"
- mondta ezután Wisnia az unokáinak.
Ezután következett egy szívszorító pillanat is, ugyanis Helen elárulta, hogy ígéretéhez híven várt szerelmére Varsóban a háború után, de mindhiába.
"Szerettelek", mondta az asszony, mire a férfi is ugyanezt válaszolta neki.
A két fiatalkori szerelmes ezután sosem látta már többé egymást. Helen 2018-ban 100 éves korában meghalt. Azon a napon, amikor utoljára látta azt a férfit, akibe Auschwitzban beleszeretett, azt kérte tőle, hogy énekeljen neki.
David akkor azt a magyar dalt dalolta el, amit még a nő tanított neki a táborban.
Címkép: illusztráció (Pixabay)