KÖZÖSSÉG
A Rovatból

24 órás szolgálat a koraszülött-mentőkkel

Riporterünk 24 órát volt ügyeletben a Cerny Mentővel, ez alatt szívbemarkoló eseményeknek is tanúja volt.


A Peter Cerny alapítvány egy koraszülöttek mentésével foglalkozó magán-mentőszolgálat. Felszerelésük és szaktudásuk speciális, hiszen a vártnál előbb született babáknak nem csak a méreteik kisebbek, de legtöbbször szerveik sem elég fejlettek. Nekik, és a valamilyen okból segítségre szoruló érett újszülötteknek adnak esélyt a mielőbbi gyógyulásra vagy épp a túlélésre. A Bókay utcában, az I. sz. Gyermekklinika udvarán levő bázisukra látogattunk el, és töltöttünk velük 24 órát.

7.30 – A kezdés

A Bókay János utca macskakövén sietünk a kert felé. Az álmos hangulatot a ködös, télies idő csak erősíti. Ilyenkor van műszakváltás - pont elcsíptük. Gyorsan bemutatnak minket a mai dolgozóknak, és már szobáról szobára járunk a bázison, részletesen megmutatják, minek hol a helye. Mára festést terveznek, megújítják a házat. Adományba kaptak festéket, de nem szeretnének pénzt költeni arra, hogy festőt fogadnak. Így aztán a maguk idejéből szorítják ki a bázis szobáinak újrafestését. Mi pedig hamarosan már a kölcsön-egyenruhaingünket vasaltuk, hiszen bármikor befuthat egy hívás, és akkor nincs idő öltözködni.

9.15 – Festés előtt

Kezd megújulni a bázis, festékek, nejlonok, kipakolt szobák alkotják a ma reggeli életképet. Amióta beléptem ide, ez a hely egy nagy családra emlékeztet. Nyoma sincs a kórházakból ismert erőteljes hierarchiának, itt a haladás a cél, és hihetetlen összhangban sikerül ezt megoldaniuk. A hangulat nagyon jó: textilpelenkából rögtönzött fejkendőben porszívózik az orvos - a dobozokat cipelő ápoló megmosolyogja. Hétvégenként fix program a mentőkocsik takarítása. Ennek keretében darabjaira szedik a felszereléseket, és fertőtlenítős vízbe áztatják, pótolják a kifogyott gyógyszereket, ellenőrzik a berendezéseket. Mindjárt kezdődik a festés is.

_MGL0017

_MGL0018

_MG_9996

A csengő, amivel éjszaka ébresztenek, ha befut egy riasztás

10.00 – Irány a kiállítás

"Nyugodalmas festős műszakot!" felkiáltással magunk mögött hagyjuk a bázist dr. Somogyvári Zsolt vezetésével. A cél a mentőszolgálat alapításának 25. évfordulójára, a Markó utcai mentőmúzeum egyik garázsában felépített kiállítás. A dohos pincefalak között meséli el, hogyan vált egy álom valósággá, az az ember, aki életre hívta. Huszonöt év megpróbáltatásai, nehézségei, kudarcai, de ugyanakkor sikerei és hihetetlen ereje kel életre ott. Péntekig még ti is megnézhetitek, milyen volt az első mentőautójuk, a régi felszereléseik vagy az egyenruhájuk. Eredményeiket az egyik falon kialakított fotógyűjtemény mutatja igazán - az egykor ellátott gyerekek akkori és mostani képei adhatnak reményt akár nektek is, hogy egy nehezebben indult élet is lehet teljes.

_MGL0005

_MGL0011

_MGL0012

_MGL0536

A Cerny 25 éve Kiállítás

Helyszín: Budapest V., Markó utca 22., Kresz Géza Mentőmúzeum

Nyitva tartás: 10.00-18.00

A Cerny honlapja: cerny.hu

meghivo

Támogathatjátok a Cernyt Okostelefonnal vagy az adó 1 százalékával, adószámuk: 19010289-1-42

A kiállítást október 31, péntekig nézhetitek meg.

12.45 - Az elszalasztott eset

A Markó utcából visszametrózunk a bázisra ahol egyből azzal fogadnak minket, hogy „elért az újságírói átok”. Amint kiléptünk az ajtón, jött is egy eset, aztán még egy. Jól lemaradtunk róla. Most csak várakozni tudunk, hogy visszaérjenek, és kikérdezhessük őket.

15.15 – Az első út: irány Salgótarján

Megszólalt a telefon! Szállítást kérnek Salgótarjánba. Bármilyen hihetetlen, a 1,5 óra utazással elérhető város még a cernysek körzetébe tartozik. Hamarosan el is indultunk. A szakmai körökben csak „1-es Gyerek PIC”-ként emlegetett osztályról, ami tulajdonképpen koraszülött intenzívet jelent, egy egészséges babát kellett hazaszállítani, akit kivizsgálásra küldtek Pestre. Útközben a mentők elmondják, a riasztások nagy része szállítás, éppen ezért a rohamkocsi mellett mindig szolgálatban van egy „szállítós” kocsi is, sofőrrel és nővérrel.

_MGL0032

_MGL0070

_MGL0055

Az a bizonyos piros gomb, ami a szirénát működteti - de a rádió alatt láthatjátok azt is, amivel a kék lámpát kapcsolják be

_MGL0069

18.30 - Esti várakozás

A Bókay utcába visszaérve csend fogad minket, időközben végeztek a festéssel. Alig akartuk elhinni, hogy a hosszú távollét alatt egy hívásról sem maradtunk le. Az estét sztorizás, tévézés tölti ki. A biztonság kedvéért azért megkérdezik tőlünk: és ti tényleg ki fogtok vonulni éjjel velünk?

_MG_9985

A diszpécseri állomás. A monitoron követhető a mentőautók helyzete, elmúlt fél órában bejárt útvonala, de még az is, hogy jár-e a motorja.

23.05 – Az első vonulás a rohammentővel

Épphogy az egyik gépkocsivezető felment, hogy ő megunta a műsort, és alszik, jött is a telefon. Ez meg valószínű a sofőrök átka, bár ezt nem mondták. Egy budapesti kórház újszülött osztályáról kellett babát az Országos Kardiológiai Intézetbe szállítani. A gyerek délután normál súllyal született, de este keringési zavarok jeleit látták rajta. Az ottani doktornő arra gyanakodott, talán a szívével lehet valami gond, hívták a mentőt, hogy vigyék át a kardiológiai intézetbe, ahol szakorvos nézheti meg.

Amikor szegény anyuka kijött, és elkezdett sírni, a mentősök leültették, kezébe adták a gyerekét, hagytak kettőjüknek időt. Nem ígértek neki semmit, de elmondták, hogy ez egy jól operálható dolog, nagy esély van a felépülésre, és hogy ne gondoljon arra hogy elveszítheti.

Megrázó volt látni egy teljesen tanácstalan és kétségbeesett anyát, akinek pár órája még azt mondták, egészséges gyereknek adott életet, és aki próbálja elfogadni, hogy valami még sincs rendben vele.

A mentősök azonban próbáltak belé lelket önteni – és ez szemmel láthatóan sikerült is. Abban a néhány percben több emberséget és igazi helytállást láthattunk, mint bármikor. Látszott, hogy teljes szívvel és tudással segítenek, az anyának is.

Bevett cernys szokás, ha el kell választani az anyát a gyermekétől (hiszen nem követhette a kicsit, mivel aznap szült – a szerk.), hogy mindkettőjükről készítenek 1-1 fotót polaroid géppel, hogy legalább így együtt lehessenek. A kardiológiára átszállítva a már épp hazainduló orvos az ajtóból fordul vissza, hogy segítsen kollégájának a lehető legpontosabb diagnózis felállításában. A kislány betegsége szerencsére jól operálható, nagy esélye van a gyógyulásra így, hogy időben felismerték a problémát. Lassabb tempóban térünk vissza a bázisra, a kaput már előre nyitják, a diszpécser monitoron követi a mentő útvonalát.

_MGL0078

_MGL0071

_MGL0079

Az inkubátor, melyben az újszülöttek szállítását végzik

_MGL0081

03.00 – Hajnali szállítás kórházból kórházba

Újabb riasztás. Már nagyon fáradtak vagyunk. Egy koraszülöttet szállítunk át egy korszerűbb felszereltségű kórházba. A kicsinek nem elég fejlett a légzőközpontja, egy ideig még légzéstámogatásra szorul. Ezt a legtöbb kórházban nem tudják megadni neki, csak ott, ahol van koraszülött intenzív. Például a Bókay utcában, ahová hamarosan visszatérünk, ezúttal kék lámpával.

Fotósunk videóra vette a hajnali mentőzést:

07.00 – Itt a vége

Reggel van. Mindjárt érkezik a váltás. Lassan szedelőzködünk, visszaadjuk az inget, indulunk haza.

Rengeteget tanultunk egy nap alatt, de ami a legfontosabb, olyan embereket ismerhettünk meg, akik a hivatásuknak élnek. A legkülönlegesebb dolog velük kapcsolatban az őszinte segíteni akarás, hogy szívüket-lelküket beleadják a munkájukba. Képesek félretenni a mindennapi gondjaikat, az egymás között óhatatlanul kialakuló konfliktusaikat, és csak az esetre koncentrálni. Ez az, ami nagyon ritka, és hatalmas kincs.

fbval

Fotó: Facebook


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk