10 pozitív magyar történet, amikor az összefogás segített
Sok kicsi sokra megy – ez különösen igaz, ha segítségről van szó, hiszen a legkisebb gesztus, adomány is sokszor rengeteget számít. Szerencsére több olyan közösségi összefogást láthattunk az elmúlt években, amikor a lehetetlennek tűnő célokat is sikerült megugrani, hála azoknak az embereknek, akik hittek benne, hogy a legapróbb segítség sokszor a világot jelenti másoknak.
A Mosolyfestők célja, hogy munkájukkal mosolyt csaljanak a gyerekek és felnőttek arcára. Az alapítványt egy szakközépiskola diákjaival hozták létre és nekik köszönhetően 2012 óta számos, főleg gyerekek számára fenntartott intézmény falára kerültek vidám minták, hogy jókedvűen menjen a tanulás és jobban érezzék magukat a gyerekek az adott térben.
A pandémia hívta életre a SzívességBank csoportot, amely egy online szívesség-piactér. A lényege, hogy megtanítsa az embereket szívességet kérni és ez egy olyan hely, ahol bátran lehet is. A csoport célja, hogy összehozza a keresletet és kínálatot. Van, aki bútorszállításban talált itt segítőkre, más étrendi tanácsokat kapott vagy a régi ruháit ajándékozta másnak. A lényeg, hogy mindenki azzal járul hozzá a csoport működésével, amivel tud és szeretne.
Szintén az internet erejét hívta segítségül József 2018-ban, aki egy palackpostát talált a Duna-parton. A palackban a Duna szépségéről szóló kedves üzenet mellett egy másik is volt, melyet 2017-ben írtak, miszerint már más is megtalálta az üzenetet. A feladót Facebookon kezdték keresni, több százan osztották meg a posztot és bár a palackposta íróját nem találták meg, azt, aki a 2017-es levelet írta igen.
Az internetes közösség többször bizonyított már, legyen szó kisgyerekek, állatok, idős emberek megsegítéséről, felvidításáról. Ilyen Tímea és nagymamája, Klári néni története is. Tímea Facebookon tett közzé egy felhívást, hogy különlegessé tegye nagymamája 75. születésnapját. Klári néni ugyanis világéletében szerette képeslapokkal köszönteni családtagjait és barátait, manapság azonban kevesen viszonozzák ilyen formában ezt a kedves gesztust, ezért unokája arra kérte az internet népét, hogy lehetőleg minél többen köszöntsék Klári mamát képeslappal születésnapja alkalmából.
Több ezer cigicsikktől tisztították meg a Duna-part Szent Gellért tér melletti szakaszát a JÖN Alapítvány önkénetesei egy „Cigicsikkszedő verseny” keretében. Egyetlen cigicsikk képes 1000 liter tiszta vizet is beszennyezni, így az akció célja amellett, hogy megtisztítsák a partszakaszt és felhívják a figyelmet a problémára az is volt, hogy ciki legyen elhajítani a csikket, ahelyett, hogy az az erre szolgáló gyűjtőbe kerülne.
A Telenor egy közösségi rekordkísérlettel készült az idei nyár nagyszabású sporteseményeire: az ország leghosszabb szurkolói sáljának létrehozásának az volta a célja, hogy összehozza a magyarokat a közös szurkolás erejével. A felhívásra összesen 1787-en küldtek be a magyar csapatokat biztató üzenetet, amelyek mindegyike felkerült és 1-1 méterrel járult hozzá az így 1787 méter hosszú kötött szurkolói sálhoz, amely sikeresen felállította a rekordot is.

Egyben ez lett az első olyan hazai relikvia is, amely szurkolással kapcsolatosan hivatalos hazai rekordot állított fel, emellett elnyerte a leghosszabb magyarországi sál címet is. A szurkolói üzeneteket az ország minden részéről, több mint 500 különböző településről küldték be a sportbarátok. A legtöbbjük, közel felük Budapestről érkezett, és nagyon sok jókívánságot küldtek a megyeszékhelyekről is, többek között Szegedről, Debrecenből és Miskolcról.

A Színes Város csapata már több mint 12 ezer négyzetméternyi közfalat varázsoltak színessé Magyarországon. Nekik köszönhetően váltak műalkotásokká a budapesti tűzfalak. A szervezet állami és civil szervezetek, alkotóközösségek, várostervezők és városlakók összefogásának köszönhetően működik, a közös akaratnak köszönhetően pedig egyre több színes és elgondolkodtató rajz kerül a budapesti közterületekre a városlakók örömére. Munkáikról több ízben is beszámoltunk az évek során.
Egy forró júliusban született meg a 10 millió Fa közössége. Az egész Bojár Iván András művészettörténész posztjával indult, aki egy Facebook-posztban keresett társakat őszi faültetésre, a gondolatot pedig hamar tettek követték és rekordidő alatt igazi közösség alakult ki a nemes cél ügyében. Mára 125 helyi közösségből áll a szervezet, 2019-ben pedig mintegy 300 helyszínen 5-6000 fő bevonásával ültettek fákat. Nekik köszönhetően közel 10 000 kifejlett, gyakran földlabdás fát, 2-3000 csemetét és kb. ugyanennyi cserjét ültettek el.
A II. Tisza-tavi PET Kupa versenyzőit a természet szeretete hajtotta. Idén több mint 5 tonna hulladéktól tisztították meg a Tiszát. A három vízen töltött nap alatt – miközben megküzdöttek a szúnyoginvázióval is - összesen 1222 zsák szemetet gyűjtöttek. A hulladék kb. 50%-a a vízen pille könnyedséggel úszó műanyag palack, az egyéb hulladékok között hűtőket, tévékészüléket, szigetelőanyagokat és veszélyes hulladékot (festéket, olajos hordókat) is találtak a résztvevők.
A sport mindig jó összekötő erő, ezt bizonyítja a Bikás parki boxzsák kalandos története is. Az ottani sportpályára sokan járnak edzeni. Az egyik kosaras saját pénzén vásárolt egy boxzsákot a parkba, amelyet az amatőrtől a profi ökölvívókig nagy örömmel használt. Pár hónappal később azonban valaki magával vitte a zsákot, melyet végül egy küzdősportüzlet segítségével pótoltak, csakhogy ez a zsák is hasonló sorsra jutott. Nem adták fel és újabb boxzsák került ki, mely végül felhasítva végezte… Most a kosaras kitartásának köszönhetően újabb zsák várja a boxolni vágyókat, mert hisz benne, hogy a sport nemcsak fizikailag, de lelkileg is jó hatással van az emberekre és, hogy kedvesnek lenni menő. Reméli, hogy az ilyen pozitív cselekedetek másokat is jóra sarkalnak majd.