Orbán Viktor túszul ejti Magyarországot és fejőstehénnek nézi az EU-t – fakadt ki egy német politikus
„Orbán Viktor kormányfő túszul ejti országát, hogy keresztülvigye autoriter társadalmi átszervezésről szőtt álmát, lábbal tiporja a jogállamiságot, és fejőstehénnek tekinti az Európai Uniót” - ezt mondta Terry Reintke, a német Zöldek EP-képviselője a Redaktions Netzwerk Deutschlandnak (RND).
A portál összeállításában kemény szavakkal illette a magyar miniszterelnököt Manfred Weber, a néppárti frakció- és pártelnök is, aki 2019-ben pont Orbán közbenjárásával nem lett az Európai Bizottság elnöke.
Weber szerint az Európai Parlamentben sokaknak már elegük van abból, hogy a magyar kormányfő folyamatosan megvétózza az Ukrajnának nyújtott további uniós támogatásokat.
- fogalmazott a bajor politikus.
Az RND cikkében megjegyzi, hogy az Európai Tanácsban mindenképpen szükséges Orbán jóváhagyása a segélyalapok ügyében ahhoz, hogy Ukrajnát ne fenyegesse néhány héten belül államcsőd.
Az Európai Parlament előtt jelenleg két kezdeményezés is van a magyar miniszterelnök szavazati jogának megvonására. A finn konzervatív Petri Sarvamaa petíciójában felszólította a bizottságot, lobbizzon az állam- és kormányfőknél azért, hogy megvonják a szavazata jogot Orbántól az Európai Tanácsban.
Katarina Barley, a német SPD politikusa és az EP egyik alelnöke pedig az európai értékek semmibe vétele miatt követeli a szavazati jog megvonását. Ezt szerdán el is fogadhatja az Európai Parlament.
A szavazati jog megvonásáról azonban végül az állam- és kormányfők döntenek. Ehhez pedig a tagállamok legalább 72 százalékának az egyetértésére lenne szükség, akik együttesen az unió lakosságának legalább 65 százalékát reprezentálják. Az RND cikke szerint azonban Brüsszelben sokan szkeptikusak, hogy ez összejöhet-e.
- írták.
Brüsszelben már készülnek rá, hogy a magyar kormányfő vétója esetén több alternatívát is fel tudjanak mutatni. Ilyen lehet egy közös Ukrajna-alap, amibe a tagállamok - Magyarország kivételével - befektethetnék az 50 milliárd eurót.
A dolog pikantériája, hogy ha a tagállamok nem tudnak időben megegyezni a nyári EP-választásokon induló Charles Michael utódjának személyéről, akkor a rotációs rendszerben változó tanácsi elnökséget betöltő ország, vagyis pont Magyarország venné át ideiglenesen az Európai Tanács elnökének feladatait.
(Forrás: RTL)