„Muszáj volt jönnöm” – így harcolnak az amerikai veteránok Ukrajnában
Bár Joe Biden amerikai elnök többször is leszögezte, hogy az Egyesült Államok nem fog közvetlen konfliktusba keveredni Oroszországgal, például biztosan nem küldenek katonákat, az amerikai kormány azt nem tiltotta meg, hogy amerikai önkéntesek a nemzetközi légió keretében részt vegyenek a harcokban.
Már a hónap elején olyan hírek láttak napvilágot, melyek szerint közel 3000 volt amerikai katona tart a tengerentúlról Ukrajnába. Az amerikai sajtó a helyzetet az 1936-39-es spanyol polgárháborúhoz hasonlította, amikor ugyancsak 3000-en csatlakoztak a Lincoln-Washington hadosztályhoz a köztársaságiak oldalán. Az ő hősiességük ihlette a haditudósító Ernest Hemingway az Akiért a harang szól című regényét.
A Twitteren már több videó is megjelent, amelyen amerikai önkéntesek tűntek fel. Az egyiken egy kiégett orosz tank maradványai mellett álltak, a másikon egy oroszoktól visszafoglalt faluban voltak.
A videókat egy James Vasquez nevű connecticuti veterán posztolta, aki március 16-án, Lengyelországon keresztül érkezett Ukrajnába. A volt katona több felderítő drónt vitt magával. Március 18-án Lvivből a frontvonalba küldték. Azóta bevetéseken vesz részt, segít a helyi erők kiképzésében, és a Twitteren keresztül milliók követik, amit csinál.
Long day pic.twitter.com/omB3eyXDDE
— James Vasquez (@jmvasquez1974) March 25, 2022
For those of you correcting me on tanks. I know some are armored vehicle. Just did not want to get into semantics but here’s some tanks to make you feel better?????? pic.twitter.com/uWDtwlLDC9
— James Vasquez (@jmvasquez1974) March 25, 2022
De érkezett helyszíni beszámoló Kijevből is a várost védő amerikaiakról.
A Tas and Purpose tudósításából kiderül, hogy előzetesen szétválasztják a jelentkezőket: a háborús veteránok fegyvert kapnak és harcba küldik őket az önkéntes egységekkel, amelyeknek élén egy-egy ukrán parancsnok áll, míg az ilyen múlttal nem rendelkezők először egy négy hetes kiképzésen vesznek részt.
A harcosok mellett szép számmal akadnak olyan háborús veteránok, akik tapasztalataikat, a harcászatban szerzett tudásukat osztják meg az ukrán katonákkal, illetve az egyik napról a másikra katonává vált civilekkel. Egy hajdani tengerészgyalogos mesélte el a >Washington Postnak, hogy miként indult el barátjával a háború dúlta országba katonai kiképzést tartani.
Zachary A. Burgart 14 évig szolgált az amerikai tengerészgyalogság felderítő egységében. Négy évvel ezelőtt egészségügyi okokból leszerelt, jelenleg Chicagóban multimédiás művészként dolgozik. Három nappal az orosz invázió megindulása után egy harcművész-edző barátja, Mark írt neki egy Ukrajnából 11 éve emigrált tanítványáról, aki haza akar menni a családjához, de ő nem engedné el egyedül.
Zachary és Mark részt vettek az iraki háborúban, és bár nem tudták pontosan, milyen az orosz-ukrán háború, harci tapasztalatokkal rendelkeznek. Biztosak voltak benne, hogy tudásukkal segíthetnek, egyúttal hazakísérhetik Jurijt.
Hamarosan el is indultak. Bukarestbe váltottak repülőjegyet, senkinek sem árulták el, hogy Ukrajnába tartanak. Egy barátjuk apja a román fővárosban várt rájuk, majd elvitte őket kocsival az ukrán határhoz. Gyógyszerekért, kötszerekért a helyi gyógyszertárakban álltak meg, és a Google-fordító segítségével értették meg magukat. A gyógyszerészek sejtették, hová tartanak, voltak, akik ingyen adták nekik az ellátmányt. Az ukrán határra érve valóságos sátorfaluba ütköztek, ahol a menekültek sorban álltak ingyen élelemért, ruhákért, pelenkákért. Csak ők mentek ellenkező irányba.
Miután a két amerikait az ukrán határőrök átengedték, elindultak Jurij szülővárosába, a Csernivci tartományba. „Utunk során többször is megállítottak bennünket a nagy betonbarikádokkal felszerelt katonai ellenőrzőpontoknál. Ukrajna nagyon szép hely, de a látvány sajnos Irakra emlékeztetett engem. Jurij anyja és húga sírva fakadtak, amikor meglátták őt. Nem volt otthon 21 éves kora óta és most végre hazatért – a háború miatt” – mondta Zachary.
A két volt tengerészgyalogos ezután rögtön a helyi katonai bázisra sietett. Az ukrán parancsnok elmondta, hogy az újonnan alakult véderő tagjai egészen a háború kitöréséig civilek voltak, fegyvert egyikük sem fogott. Annyian jelentkeztek, hogy már elfogytak az egyenruhák. Ebben Mark és Zachary nem tudott segíteni, viszont felajánlották, hogy megtanítják a milícia tagjai a járőrözés alapjaira és bizonyos gyalogsági taktikákra.
Mark és Zachary a legalapvetőbb dolgokat tanították meg: hogyan kell fegyverrel járni, fedezéket keresni, biztonságban végigmenni egy sikátoron, csendesen járőrözni, kéz- és karjelekkel kommunikálni. A legfontosabbnak azonban a harctéri orvosi ellátást tekintették, az érszorítók felhelyezését erős vérzés esetén, a sebek bekötözését.
„Egy hét után nagyon büszke voltam ezekre a fiúkra: keményen dolgoztak, tanították egymást türelmesen, miközben felkészültek a legrosszabbra. Figyelmeztetnünk kellett őket, hogy pihenjenek, mert ha a nap 24 órájában teljes sebességgel teljesítenek, elfáradnak, mire az ellenség megérkezik.”
“When we got there, we found a need and we helped what we could which turned out to be training Ukrainian Territorial Defense Forces.”
— MSNBC Reports: Weekends (@MSNBCweekends) March 27, 2022
Retired U.S. Marine @ZacharyAloysius tells @CoriCoffin about how he went to help his friend in Ukraine and ended up helping many others. pic.twitter.com/ultLNxDxXS
Közben tanácsokkal látták el a bázis parancsnokát, hogyan erősítsenek védelmükön és álcázzák a hadmozdulataikat. A segélyszállítmányok célba juttatásában is segédkeztek, hogy az élelmiszerektől a gyógyszereken át minden időben eljusson a rászorulókhoz.
A milíciában voltak olyan fiatal ukránok, akik külföldön éltek, de hazajöttek a hazájukat védeni, és idős emberek is, akik a fiatalokkal együtt vállalták a kiképzést. A helyiek felajánlották az amerikaiaknak, hogy fuvarozzák őket és tolmácsolnak nekik, és amikor megkérdezték tőlük, mivel tartoznak, azt felelték, semmivel, Zachary, ez a harcunk része”. Ha elmentek valahová enni, az emberek ragaszkodtak hozzá, hogy nekik rendeljenek, és az étterem nem akarta elfogadni a pénzüket.
„Soha nem találkoztam még ilyen vendégszeretettel és kedvességgel. Ukrajnában szinte senki sem kérdezte, hogy miért vagyok ott. Örültek a segítségnek. Amikor az Államokban megkérdezik, hogy miért mentem, csak azt mondhatom, hogy muszáj volt. Ellentétben a korábbi vezényléseimmel, nem volt kötelességem Ukrajnába jönni. Az amerikai hadsereg nem vesz részt aktívan ebben a konfliktusban, senki sem adott nekem parancsot. De jobban szükségét éreztem, mint valaha, hogy elmenjek ebbe a háborúba” - mondta Zachary.