Egyedülálló, furgonba csukható mobil kempingházat készített egy magyar mérnök
Újabb magyar találmány tűnt fel egy közösségi finanszírozásra szakosodott oldalon: a békéscsabai Laczkó Tamás olyan mobilházat készített, ami egy furgonba is befér, és amit negyed óra alatt kempingházzá lehet alakítani.
Az ioCamper ház gyakorlatilag dobozokból áll, ezeket a dobozokat kell egymásból szétnyitni, illetve egymásba csukni. A működéséről készült és az Indiegogo kampányhoz is felhasznált videóra egy hét alatt 28 ezren kattintottak Facebookon. A feltalálóval a mobilházról beszélgettünk.
Laczkó Tamás gépészmérnök, egyedi csomagológépek tervezésével és kivitelezésével, 3D tervezéssel foglalkozik. A nyaraláshoz, táborozáshoz használható mobil apartman, az ioCamper két és fél év alatt jutott el az ötlettől a megvalósításig.
Milyen érzés volt kipróbálniuk a már kész házat? „Az első reakcióm az volt, hogy ezt én sem hiszem el. Amikor össze volt csukva, majd kinyitottuk, azt mondtam, na, csukjuk újra össze, mert nem hiszem el, hogy ebbe belefér – és akkor ott álltunk a barátokkal, és láttuk, hogy tényleg belefér. Jé, ez tényleg működik!” - mondta Laczkó Tamás.
VIDEÓ: Így működik a szétnyitható mobil lakóház:
Az ismerősök is lelkesen fogadták az ioCampert, szerintük ez a megoldás egyedülálló az egész világon. Laczkó Tamás elárulta, hogy még azokat is meggyőzte a végeredmény, akik az ötletet szkeptikusan fogadták. Akadt ugyanis, aki nehezen tudta elképzelni, hogyan fog majd működni ez az egész. Éppen ezért készült egy rövid, animációs videó is a működésről, bár az még nem mutatta meg olyan pontosan a mobilház használatát – többek közt azt, hogy mi miből csúszik ki –, mint a jelenlegi kampányvideó.
„Aki már látta személyesen is a mobilház felállítását, az nagyon csodálkozva nézett” - mondta a mérnök. „Részben azért is, mert első pillantásra nehéz elképzelni, hogy egy olyan kis dobozból hogyan lesz ekkora ház. Azon is meglepődnek, kinyitva milyen tágas ahhoz képest, mennyi helyet foglal összecsukva.”



Hogyan indult a mobilház története? Laczkó Tamást a kisfia két és fél évvel ezelőtt megkérte arra, hogy menjenek kempingezni. Akkor még hatéves volt, az édesapja pedig már idősnek találta magát ahhoz, hogy sátrazzanak. Laczkó Tamás úgy tervezte, bérelnek egy lakóautót vagy lakókocsit, ám Békéscsaba környékén nem találtak erre lehetőséget.
„Mivel zenélek is, van egy kilenc személyes furgonom, amellyel időnként eljárunk a családdal, barátokkal.
Gondoltam, kiveszem az üléseket, és beteszek egy olyan alkalmatosságot, olyan dobozt, aminek a segítségével lakóautóvá alakítható a furgon.
Hetekig bújtam az internetes oldalakat, szinten minden, lakóautós utazással kapcsolatos megoldást átnéztem, de sehol nem találtam a céljaimnak megfelelő alkalmatosságot.
Sehol nem láttam olyan, kempingezéshez használható mobilházat, amit a furgonomban lehet szállítani és egyszerűen szét lehet nyitni.
Az ötlet az volt, hogy kinyitjuk a hátsó ajtót, a furgonba beleteszünk valamit, amitől lakóautóvá válik, azt a valamit kivesszük, majd újra használhatjuk a furgont személyszállításra vagy áruszállításra. Azon gondolkodtam, hogyan lehet ilyen megoldást megvalósítani.”
Ezt követően fél évig tartott az ötlet kidolgozása. Laczkó Tamás több éves mérnöki tapasztalatait kihasználva egyfajta gépként próbálta elképzelni azt a szétnyitható házat, ami nem csak egy doboz, amibe összegörnyedve bemászik és legfeljebb feküdni tud az ember, hanem amelyikben kényelmesen tud mozogni és aludni. „Komfortosabb lakóautót képzeltem magam elé: ahol lehet akár főzni is, amelyikben van egy pici fürdőszoba, és ami legalább három ember számára – mi hárman vagyunk a családban – tud kényelmes fekvőhelyet biztosítani. Végül négy személyes lett, mert így adta ki a forma.”
Körülbelül 20 tervet alkotott számítógépen, mire modellezésre alkalmas terv született. A makettet három hónap alatt készítette el a garázsban. 2:1 méretarányos modell lett, amelyben már minden funkció működött, például kicsúszott egyik elem a másikból, a tető és az oldalfalak is nyithatók voltak. Csak azután kezdett hozzá a prototípus kivitelezéséhez, amikor már megvolt a működőképes makett.
A megvalósítás során nagyon sok műszaki megoldás kihívást jelentett Laczkó Tamás számára. „Nem tudtam honnan ötleteket meríteni, mivel ilyen mobilház még nem létezett ezelőtt.
Nekem kellett mindent kitalálni: hogyan csússzon ki az egyik dobozból a másik, hogy utána még a levegőben meg is álljon, amíg nincsen kitalpalva? Ebből hogyan nyíljon ki két másik elem oldalra, hogy abba kényelmesen be lehessen menni? Hová tegyek bejárati ajtót, úgy hogy szépen be is tudjon záródni, és ne folyjon be rajta az eső?
Hogyan kerül be a vízrendszer? Hogyan készíthető el úgy a ház, hogy a bent használt elemeket, például a fekvőhelyek szivacsait ne kívül kelljen tárolni? A napellenzőket, a kempingszékeket és az asztalt hogyan tároljam?”

Természetesen, mint minden prototípus, a jelenlegi mobilház további finomításokra vár. A feltaláló szerint működik ugyan, de ahhoz, hogy az ioCampert piacra lehessen dobni, tovább kell fejleszteni. Ilyen fejlesztendő pont például a nyílászárók kérdése. „A prototípuson minden én magam csináltam néhány kedves ismerős segítségével, és ezek helyett vagy ipari megoldásokat kell használni, vagy olyat, amit külön a számunkra legyártanak, amit kifejezetten erre találtak ki” - mondja Laczkó Tamás.
Mit várnak az Indiegogo kampánytól? Elsősorban ismertséget. "Nem is várom azt, hogy ebből jussunk előre. Az Indiegogo kampányba inkább azért vágtunk bele, mert a mobilház népszerűsítéséhez valahogy el kell indulni. Ahhoz ugyanis, hogy felkerülhessen egy termék az Indiegogo-ra, szigorú kritériumoknak kell megfelelnie – többek közt angol nyelvű projektleírást és videót kell készíteni –, és úgy gondoltam, ha ott megállom a helyemet, akkor bárhol máshol is."
Végül a mérnök elmondta, hogy a folytatáshoz befektetőket keres elsősorban Magyarországon, akik segítségével a fejlesztés végrehajtható, és a közeli jövőben elindulhat a szerkezet gyártása és értékesítése.