Megszólalt a színész, aki először távozott a Nemzetiből a tavaly őszi baleset után: Számomra meghökkentő módon beszélt Vidnyánszky és környezete a melegekről és a cigányokról
A 2023 novemberében történt súlyos baleset után megváltozott az addig sem felhőtlen légkör a Nemzeti Színházban – többek között ez is kiderült Farkas Dénes interjújából, amit a hvg.hu-nak adott. A színész az eset után elsőként távozott a teátrumból. Példáját azóta többen követték: többek között a balesetet szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia, valamint a Nemzet Színésze, Udvaros Dorottya sem marad a társulat tagja.
Farkas szerint Vidnyánszky Attila, a színház igazgatója, nem akarja teljesíteni a megsérült színészek pénzügyi igényeit, mert azzal elismerné, hogy ő is felelős lehet a balesetükért.
A színész még akkor kezdett dolgozni a Nemzetiben, amikor Alföldi Róbert volt az igazgató. „Imádtam vele dolgozni, még annak ellenére is, hogy rengeteg előadásban szerepeltem, sosem kaptam meg a főszerepet” – mondta Farkas. Alföldi távozása után, 24 évesen nem mert felmondani, és bár Vidnyánszky sok főszerepet ígért neki, amit be is tartott, mégsem érezte olyan jónak a színházi életet.
– mesélte. Bár Alföldi darabjai gyakran feszegettek kényes társadalmi kérdéseket, szerinte nem kellett semmilyen ideológiának megfelelni. Vidnyánszky alatt viszont „bár születtek jó előadások, kiemelkedő alig. Szerintem.”
Farkas és színésztársai próbálták meggyőzni Vidnyánszkyt, hogy közönségcsalogató darabokra van szükség. „A Rómeó és Júliáért is három évig könyörögtünk, de nem igazán foglalkoztak a kéréseinkkel” – mondta. Szerinte a színház iránti érdeklődés közel sem volt olyan nagy, mint Alföldi idejében. Emellett a jó fizetésekről szóló tévhiteket is eloszlatta: „Sajnos meg kell, hogy törjem ezt az álmot, körülbelül százéves társulati tagság után tudnék venni egy házat a fizetésemből.”
Az első években azonban jól érezte magát a színházban. „Attila színházában más kvalitású színészek voltak, akik mellett bátrabb voltam, több tér adódott számomra. Trill Zsolttól, Szűcs Nellitől és akár Horváth Lajos Ottótól sokat tanultam” – mesélte. Vidnyánszky természete is kedves volt, egészen az SZFE-botrányig. „Az SZFE-ügy idején változott meg, onnantól politikus lett.”
– mondta.
A novemberi baleset után Farkas szerint a helyzet elviselhetetlenné vált. „A baleset megrázta az egész társulatot, hiszen két ember majdnem meghalt. S ahelyett, hogy őszinte kommunikáció indult volna meg, lebontották a díszletet, amit a rendőrség helyszíni szemléjéig törvényesen nem lett volna szabad megtenni” – emlékezett vissza.
Farkas szerint Vidnyánszky nem anyagi okokból nem akarja kifizetni a sérült színészek által kért összeget. „Pénz bizonyára van rá, kitelne a milliárdos büdzséből. Szerintem azért nem akarja a sérültek pénzügyi igényeiket teljesíteni, mert azzal elismerné, hogy ő is felelős lehet a balesetért. Aminek a következményei végzetesek lehetnek a pozíciójára” – mondta el Farkas Dénes.