Ízutazás Isztambulban - az örökség és a modern konyhaművészet remekül megfér egymás mellett Törökország legnépesebb városában
Isztambul Törökország legnagyobb városa, és egyben az ország kulturális és gazdasági központja, ami több mint 15 millió lakossal büszkélkedhet. A Boszporusz partján fekvő metropolisz hídként szolgál Európa és Ázsia között, mind földrajzilag, mind kulturálisan.
Hagyományos ételeik, mint a kebab, a mezze, és a baklava, évszázadok óta a helyiek és a turisták kedvencei. De az utóbbi években a modern gasztronómiai trendek is megjelentek, így ma már a hagyományos ételek mellett innovatív fogásokkal is találkozhatunk, amelyek ötvözik a régi ízeket a modern konyhaművészet technikáival.
Április végén egy sajtóút keretében én is közelebb kerülhettem a török kultúrához, és természetesen annak gasztronómiájához is.
Ebben a cikkben megpróbáltam összegyűjteni nektek a főbb irányzatokat, és a legizgalmasabb finomságokat.


A kihagyhatatlan piac
Az isztambuli piacok, mint például a híres Nagy Bazár (Fedett Bazár) és a Fűszerbazár abszolút kihagyhatatlan látnivalók. Színes standok, illatos fűszerek, friss gyümölcsök és zöldségek sorakoznak szinte feldolgozhatatlanul hosszú sorokban. Az utcákon sétálva az ember a bazári élet lüktetésében élvezhetik a török kultúra autentikus oldalát. A hangulat akkor is magával ragad, ha nem veszel semmit.
Könnyedén találni olyan helyet is, ahol engedik, hogy az ember csak nézelődjön, és nem szakítják félbe folyamatos tukmálással. Az árak elég sok helyen ki vannak írva, és abszolút nincsenek elszállva.
Mivel tényleg rengeteg az árus, és nagyon sok hasonló portéka van, jól jönnek a tuti biztos tippek a helyiektől. Nekünk ezeket az üzleteket mutatták meg, és idegenvezetőink minden alkalommal vásároltak maguknak is valami finomságot, szóval tényleg nem random böktek rá egyik vagy másik standra.
Cankurtaran Charcuterie (Egyiptomi Bazár) - Kiváló sajtokat és húsféléket árulnak ebben a boltban. Kóstolni is lehet náluk, és az érlelt termékek simán kibírják a repülőutat is.
Hayfene (Egyiptomi Bazár - 51-es stand) - Ez egy többgenerációs, családi vállalkozásként üzemelő fűszerüzlet. A jellegzetes alapfűszerek és fűszerkeverékeket mellett illóolajokkal, rózsavízzel, édességekkel és teákkal is foglalkoznak.
Hacı Bekir - Ez az édességüzlet 1777 óta üzemel, és már a család negyedik és ötödik generációja irányítja a vállalat gyártóüzemét és a nyolc üzletüket. Csodaszép, tradicionális csomagolásban vannak az édességek, így szuvenírnek is tökéletesek.

Resat Balik Market (Hüseyinağa, Sahne Sk. 8/B) - Az egész kirándulás alatt a legjobb street food ételt ezen a helyen ettük. Ez egy picike halas üzlet, ahol egy lazacos pastrami szendvicset kóstoltunk meg. A szendvics óriási, szuperfriss, ízgazdag volt, és átszámítva mindössze 2200 forintba került.
(Amikor ezt a cikket írom 1 török líra 11 forint.)
Kukorica, gesztenye és simit - Ezek az ételek minden utcai árusnál felbukkannak. Számunkra nyilván a törökök szezámos péksüteménye, a simit volt a legizgalmasabb. Sós töltelékkel is remek, de az utcán több helyen nutellával kenik meg.
Pro Tipp: Ha a forgalmasabb bazárrésztől csak pár utcával arrébb megy az ember, már tud spórolni egy kicsit.
De például egy egyszerű szupermarketben, amilyen például a Şok is jóval olcsóbban be lehet vásárolni autentikus török termékeket.
Az üzletekben relatíve kevés az import termék, és míg a piacon több ezer forint is lehet a legegyszerűbb kimért tea, én például fél kilót nagyjából 900 forintért vásároltam a fent említett üzletben.







A híres török reggeli
Az autentikus török reggeli, a "kahvaltı" egy bőséges és változatos étkezés, amely a török kultúra fontos része. Az étkezés nevének jelentése "kávé előtt".
A török reggeli tipikus összetevői:
- friss, ropogós fehér kenyér vagy simit
- többféle sajt, mint például a beyaz peynir, a kaşar és a tulum
- fekete és zöld olajbogyók, gyakran fűszerezve vagy marinálva
- friss zöldségek, tojásételek
- különféle krémek, szószok, lekvárok, dzsemek, méz és sűrű tejszín (kaymak)
- pastrami és egyéb húsok, mint például a sült kolbász (sucuk)
A török reggeli nemcsak az ételek sokfélesége miatt különleges, hanem az egész étkezési élmény miatt is. A családok és barátok általában hosszú időt töltenek az asztal körül, beszélgetve és élvezve az együttlétet.
Ennek az ára két főre 20.000 Ft, és ITT tudtok akár előre foglalni, vagy olvasni ennek a részletiről.





Klasszikusok sallang nélkül
Én a legjobbat a Hamdiban ettem, ami bár nem mondható különösebben luxushelynek, és annyira nem is olcsó, de nekem mégis azokat a klasszikus, török ízeket adta, amit szintén kihagyhatatlannak gondolok.
Hamdi Arpacı 1960-ban nyitotta meg első kis kebabárus bódéját az Eminönü tér közelében. Az étterem azóta jelentős fejlődésen ment keresztül, és mára három emeletes vendéglátóhellyé nőtte ki magát.
A Hamdi Restaurant étlapja elsősorban a tradicionális török és közel-keleti ételekre összpontosít. Az étterem különlegességei közé tartoznak a különféle kebabok és grill húsok. Emellett a vendégek választhatnak mezze-kínálatból is, amely apró előételeket tartalmaz, mint például a humusz, a köfte (török fasírt) és a lahmacun (török pizza).
í/p>





A Baklava
A baklava, a közel-keleti és török édességek koronázatlan királynője, az egyik legismertebb és legkedveltebb desszert világszerte.
Az így elkészített tésztát megsütik, majd cukorsziruppal vagy mézzel öntik le, hogy az édesség jól átitatódjon.
Az elkészítés során fontos a precizitás és a türelem, mivel a tésztalapokat rendkívül vékonyra kell nyújtani, és minden réteget egyenletesen kell bevonni vajjal. A töltelék ízesítése is változhat, attól függően, hogy melyik régióban készítik: Törökországban például gyakran használnak pisztáciát, míg más helyeken diót vagy mandulát.
Karaköy Güllüoğlu Isztambul egyik legismertebb és legnépszerűbb baklava üzlete, amely Karaköy városrészben található. Közel van az Arap Cami mecsethez és a Galata-hídhoz, így könnyen megközelíthető a város központjából. De mi például egy hajókirándulás után kötöttünk ki itt.
Az üzletben számos baklava variációt kóstolhatunk meg. Bár én személy szerint nem vagyok ennek az édességnek a rajongója, de még így is találtam kedvencet a dürümler baklava (tulajdonképpen egy tekercs formában készült baklava) személyében.




Török kávé, tea és boza
A török kávé a török kultúra szerves része, mely szertartásszerű elkészítése és fogyasztása hosszú hagyományokra tekint vissza.
A török kávé különlegessége az elkészítés módjában és a habban rejlik. A kávé finomra őrlése és a lassú főzés során kialakuló hab selymes textúrát és gazdag ízt biztosít.
Azért azt megjegyzem, hogy az eszpresszóhoz szokott embereknek nem biztos, hogy a kedvencük lesz... én rendszerint inkább a teát választottam helyette.
A török tea (çay) is a mindennapok elengedhetetlen része Törökországban. Fogyasztása szinte szertartásos, és minden társadalmi helyzetben megjelenik, legyen szó reggeliről, vendéglátásról vagy üzleti találkozóról.
A török tea egy fekete tea, aminek jellemzője a mély, sötét szín, és az erős íz. Általában cukorral fogyasztják, de tej vagy citrom nélkül.
A boza eredete több ezer évre nyúlik vissza, és az egyik legrégebbi ismert erjesztett ital a világon. Az ital különféle gabonafélékből, például kölesből, árpából, kukoricából vagy búzából készülhet.
Íze enyhén savanykás, édes és fanyar, állaga pedig sűrű és krémes. Az erjedés következtében alacsony alkoholtartalma is lehet, de általában 1-2% körül mozog, így nem tekinthető erős alkoholos italnak.
Mi egy olyan üzletben jártunk, ahol helyben is lehet fogyasztani, és kimérős formában is viszik haza az emberek. Nekem határozottan bejött az íze, de az biztos, hogy nagyon megosztó ital.



Új hullám
Utunk során két Michelin-ajánlással rendelkező étteremben is jártunk. És talán a legizgalmasabb az volt, hogy bár mindkét hely a tradicionális török konyhát igyekszik újragondolni, mégis mennyire más élményeket hagyott bennünk.
Az Alafban a hosszú menü 50.000 forintba kerül, a rövidebb körülbelül 32.000 forintra jön ki. És ehhez még rendelhetünk borsort is. De ha nem szeretnénk a teljes menüt végigenni, választhatunk à la carte étlapról.
Itt nagyon kedveltem ez előételek és a desszertet, amihez egy egész szárított paprikát töltöttek meg csokoládékrémmel.





A Seraf Vadi épülete önmagában is csoda. Látszik rajta, hogy a tulajdonos és séf egy nő.
Az előételek rendkívül izgalmasak voltak, rengeteg színes zöldséget tartalmaztak, és fantasztikus látványt nyújtottak az óriási asztalon. A főételek viszont már inkább a húsimádóknak kedveztek, darált húsokkal és báránnyal.
Az étteremnek van egy saját delikátesz üzlete is, ahol rettentően sajnáltam, hogy nem fért el a bőröndömben pár izgalmas savanyúság vagy házi tészta.






Isztambul többet adott, mint amit reméltem tőle. Az áraik nem különböznek sokban a mieinktől (talán átlagolva kicsit olcsóbbnak mondhatóak), és az egyszerű fogások mellett rengeteg különleges dolgot is lehet kóstolni.
