Így lepte el Pestet és Budát a pusztító, jeges áradat
1838. március 13-án, az esti órákban pusztító jeges árvíz zúdult Pest-Budára és Óbudára. A riasztó előjelek már hetekkel korábban előre vetítették a tragédiát, de a két város nem tudott hatékonyan felkészülni a védekezésre.
A Duna medre még szabályozatlan volt, a megépített gátak gyengék és alacsonyak voltak, a házak többsége pedig vályogból épült. Így aztán az elkövetkező öt nap során a három város addigi történetének legrombolóbb természeti katasztrófáját élte át.
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét. Az évforduló alkalmából száz napon keresztül (szeptember 23. és december 31. között) minden nap leemeltek a könyvtár polcairól egy-egy budapesti "ínyencséget" (fotót, könyvet, kéziratot, térképet, kisnyomtatványt), s közkinccsé tették. Remélték, hogy rendhagyó megemlékezésük értő és kíváncsi szemekre talál.
Véget ért az év, s véget ért a százéves Budapest Gyűjtemény száznapos fogadalma is, hogy nap mint nap valami érdekes dokumentumot tesznek ki Facebook-oldalukra, bemutatva várostörténeti anyaguk sokszínűségét. Aki reménykedik, hogy a dolog itt nem ér véget, az nem fog csalódni. ..
A vízáradás ideje alatt összedőlt vagy megrongálódott a házak fele, s csak Pesten százötvenegy ember lelte halálát a jeges vízben. Az áradás napjaiban, a mai Nagykörút vonalán, mintegy kétméteres víz zubogott.
Két korabeli, árvízzel kapcsolatos dokumentum is érdekes a gyűjteményből. Az egyik Karl Klette, József nádor udvari festőjének rajzaiból készült litográfia-sorozat, melynek képein érzékletesen nyomon követhetjük a víz pusztításait, a másik pedig egy ismeretlen kéz által írt napló a szörnyű napokról.
Az árvíz Óbudánál. Georg Scheth litográfiája Karl Klette rajza után, 1838
Árvízi jelenet. Georg Scheth litográfiája Karl Klette rajza után, 1838
A Felső Duna sor (a mai Széchenyi tér) víz alatt. Georg Scheth litográfiája Karl Klette rajza után, 1838
A Király utca az ár levonulása után. Georg Scheth litográfiája Karl Klette rajza után, 1838
A Józsefváros romokban. Georg Scheth litográfiája Karl Klette rajza után, 1838
Az áradó Duna a Gellérthegy közelében. Georg Scheth litográfiája Karl Klette rajza után, 1838
Részletek egy ismeretlen kéz által írt naplóból
Részletek egy ismeretlen kéz által írt naplóból
A napló teljes szövegét ITT tudjátok elolvasni.
A nagy árvíz - Forrás: Mek.osz.hu
Egy korabeli árvízi plakát, amin jól látszik, mekkora területet borított víz
Munkácsy Mihály is festett árvízi jelenetet
A budai és pesti oldalon is rengeteg tábla hívja fel a figyelmet arra, hogy mekkora volt az áradás után a víz szintje Budapesten. Ha reális képet akarunk kapni arról, hogy milyen áradat hömpölygött Pest, Buda és Óbuda utcáin, akkor a járdát a mai szintjénél körülbelül egy méterrel alacsonyabban képzeljük el...
A Rókus templom oldalán, a Rákóczi úton
A 100 éves étterem falán, a Pesti Barnabás utcában
A Váci utcai templomban, a falon
A Szerb utca és a Királyi Pál utca sarkán
A Nemzeti Múzeum kerítésén, a Bródy Sándor utca 6. számú házzal szemben
Ha pedig további részleteket szeretnétek megtudni az 1838-as árvíz pusztításáról és a mentésről, kattintsatok ide!
Oszd meg barátaiddal is, ha tetszett a cikk!