Időutazás a szocializmus korába - retró kiállítás nyílt a Gödöllői Kastélyban
Gödöllőn a kastélyban egy egészen különleges kiállítást nyitottak meg – diákok. A múzeum gondolt egy nagyot, és egy londoni példa nyomán meghívtak helyi fiatalokat, akiket érdekel a történelem.
A feladat az volt, hogy az épület történetének egy olyan korszakát dolgozzák fel, amelyről eddig viszonylag kevés információnk volt - mondta el dr. Ujváry Tamás, a Gödöllői Királyi Kastély igazgatója. Az 1950 és 1990 közötti időszakot ugyan egy pár tárlóban megidézi a kastély kiállítása is, de a szakemberek tudták, hogy ennél lényegesen több információt és tárgyi emléket lehet ebből a korból gyűjteni – ma még. Hiszen még köztünk vannak olyanok, akik ezekben az évtizedekben itt éltek, vagy itt dolgoztak, és még tudnak mesélni azokról az időkről.


A kastély épületének abban a 40 évében 3-4 generáció nőtt fel a tiszti lakásokban. A szociális otthonnak is 300 lakója volt. Az orosz laktanyában élők pedig jó kapcsolatban voltak az itteniekkel és a helyiekkel is. A fiatalok segítségével most először készült időszaki kiállítás a gödöllői kastélynak erről az - eddig alig ismert - időszakáról.
A jelentkezők közül 17 fiatal állt neki a kutatásnak, a kastély szakmai irányításával nyár elején.
A cél az volt, hogy a feltárt anyagokat a saját korosztályuknak is érdekesen, befogadhatóan mutassák be. A csapatból páran (Füstös Fruzsina, Fazakas Vince, Mácsár Máté) meséltek nekünk az élményeikről. Volt közöttük olyan, aki a történelmet szereti, volt akinek a testvére jelentkezett eredetileg, de végül ő is beszállt a munkába és ott ragadt, és volt olyan is, aki fiatal kora ellenére már régóta gyűjti a régi tárgyakat, az ő gyűjteményéből is került néhány a kiállításra.




Nagy élmény volt számukra a munka. Megismerhették a kastélyt, a restaurátorok munkáját, videós képzést kaptak, jártak más múzeumokban, skanzenben, magángyűjteményekben, felkészítő táborban vettek részt, kitanulták a kiállítás rendezést, szemtanúkkal interjúztak, tárgyakat gyűjtöttek, és még a pincében talált régi edények régészeti feltárásába is beszálltak.
Ők készítették a tablókat, írták az információkat, vezették a tárlatbemutatót, és a megnyitó óta is képviselik a közös munkát, és viszik hírét a kiállításnak.
Külön érdekesség volt számukra, hogy a korábban itt élők mennyire pozitívan emlékeztek meg azokról az évekről. A nehézségek ellenére is szerettek itt lenni, és segítették egymást. Egyikük – Misi – akkor kisfiúként a tiszti lakások egyikében nőtt fel, ma pedig a kastélyban dolgozik. Az ő élményei is beépültek, sőt az ő szemével is láthatjuk ezt az időt, és a fotója végigkísér az egyes termeken.



A diákok által készített beszélgetésekből videó is készült, a legérdekesebb történetek a termekben lévő monitorokon megnézhetőek.
A kiállításon végigsétálva igazi „retró” érzés fogja el a látogatót.
A társasjátékoktól a rádióig, a porcelánoktól a katonai ruházatig, a zongorától az idősek bútoráig sok-sok eredeti tárgyat láthatunk. Vannak közöttük kifejezetten különleges darabok is, például egy ott lakó idős hölgy festményei, vagy a laktanya boltjának kínálatából még megtalált szamovárok, ajándékok. Eredeti ruhák, csizmák, de még fogmosó és zománcos bili is. Több tárgy kipróbálható, a gyerekek társasozhatnak, és a közösségi helyiségnek berendezett teremben lévő zongora mellé is le lehet ülni zenélni.














A tárlathoz a gyűjtést nem zárták le, mert bíznak abban, hogy lesznek még olyanok, akik szívesen mesélnének erről az időszakról. Számukra a zárófalra kitettek egy postaládát, ahová a saját történeteikről szóló levelet bedobhatják, de akár személyesen is jelentkezhetnek egy beszélgetésre.
A Zár(ol)va - A gödöllői kastély titkos élete című kiállítás jövő áprilisig látható a Gödöllői Királyi Kastélyban.
További információk ITT.