Fake news: kamufotóval illusztrálta Trump Daytonába érkezését a kampánymenedzser
Már nem elérhető Brad Parscale Twitterén az a fotó, amit még vasárnap osztott meg a közösségi platformon Donald Trump kampánymenedzsere. A nagyon látványos képen az látszik, ahogy háttérben az elnök repülőgépe (Air Force One) éppen a magasba emelkedik a kifutóról, miközben a daytonai autóversenypályán tömött lelátókról figyelik a kétségtelenül drámai távozást.
A probléma csak annyi volt a fotóval, hogy 16 évvel korábban készült.
A Twitteren többen is azonnal kiszúrták, hogy a képet még 2004. február 15-én készítette egy Jonathan Ferrey nevű fotós. Az Air Force One pedig ekkor még közel sem Donald Trumpot, hanem az akkor hivatalban lévő amerikai elnököt, George W. Busht és kísérőit szállította el a NASCAR-versenyről.
A közösségi oldalon erre többen is felhívták Brad Parscale figyelmét:
The photo is from the George W. Bush presidency. https://t.co/yMZXZXB7hh pic.twitter.com/CfVNUrzwBR
— Steve Herman (@W7VOA) February 16, 2020
A kampánymenedzser posztja három órán keresztül volt látható a Twitteren, a CNN cikkében egy képernyőfotó is látható az erősen fake news gyanús tweetről. Ennyi idő alatt 23 ezer like-ot szedett össze, és 6700-an osztották meg a fotót, amihez Parscale minden szerénységet nélkülözve csak annyit írt:
"Donald Trump már azelőtt megnyerte a Daytona 500-at, hogy a verseny elkezdődött volna."
Miután kiderült a tévedés, Parscale gyorsan leszedte a képet, és ugyanezzel a szöveggel, de már egy jóval kevésbé hatásos fotót posztolt a Twitterre:
.@realDonaldTrump won the #Daytona500 before the race even started. pic.twitter.com/nzZXK6Gww6
— Brad Parscale - Text TRUMP to 88022 (@parscale) February 16, 2020
Trump kampánycsapata egyelőre nem reagált arra, hogy miért próbáltak egy közismert, 16 éves fotót úgy beállítani, mintha a hétvégi verseny ideje alatt készült volna.
A hivatalban lévő amerikai elnök egyébként az egyik első számú élharcosa a fake news (álhírek) elleni küzdelemnek.