5+1 tanács, hogy biztonságban érezd magad online vásárláskor
Az év utolsó szakaszába értünk, és ezzel együtt eljött az őszi kuponnapok, leárazások ideje, melyet nemsokára a Black Friday akciók, majd az ünnepi ajánlatok követnek. Az online vásárlás a jelenlegi helyzetben biztonságosabb opciónak tűnik, mint a boltokat járni, sokan mégis tartanak tőle.
Mi van, ha megvegszek valamit, amit aztán sosem kapok meg? Nem fogják lenyúlni a pénzemet? Biztonságos dolog megadni a bankkártyaadataimat a neten? - néhány a felmerülő kételyek közül. Nem kell, hogy ezek közül bármelyik is bekövetkezzen. Adunk néhány tippet, hogyan célszerű eljárnod, ha online vásárolsz, hogy mindenképpen biztonságban érezd magad!

1. Ellenőrizd a webshopot az interneten!
Az első és legfontosabb az, hogy csak megbízható kereskedőtől vásárolj - főleg akkor, ha nagyobb értékű dolgot veszel. A legjobb az, ha már kipróbált webáruházat választasz, ha pedig ez nem járható út, akkor jó ötlet utánanézni a Google segítségével, hogy másoknak milyen tapasztalatai voltak az adott hellyel. Egy-két negatív véleménnyel még nem feltétlenül kell foglalkozni, de ha sokan elégedetlenek, akkor jobb inkább másik boltot keresni.
2. A böngészőben figyelj a "https" tanúsítványra és a lakatra!
A csalók kedvelt módszere az, hogy e-mailben mindenféle akciót hirdetnek áruházak, kereskedők nevében - a trükk ebben, hogy amikor a vásárló a levélben lévő linkre kattint, akkor nem egy valóban működő webáruházba jut, hanem egy olyan oldalra, amit a csalók készítettek. Sajnos egyre kifinomultabbak az álweboldalak, így a helyesírási hibákról vagy a termékek alacsony számáról sem könnyű őket felismerni.
Érdemes vásárlás előtt ellenőrizned, hogy a kapcsolat titkosított-e (van-e lakat a böngésző címsorában illetve a https:// szerepel-e a webcím elején). A legtutibb ellenszer viszont az, ha soha nem kattintasz a levelekben kapott linkekre: helyette írd be te a címsorba a webáruház címét, és keresd meg a terméket. Ne aggódj, nem fogsz lemaradni semmiről: ha egy webáruház akciót hirdet, akkor a kedvezőbb árakat így is látni fogod az oldalukon akkor is, ha nem a levélben érkező hivatkozást használod.

3. Ne adj meg több adatot a kelleténél!
Biztos lehetsz benne, hogy semelyik cégnél nem szükséges a TAJ számod vagy a születési időd megadása ahhoz, hogy online vásárolj. Figyelj arra, hogy milyen adatokat osztasz meg ilyenkor! Ha egy oldal gyanúsnak tűnik, inkább vedd meg az adott terméket egy másik oldalon.
4. Használj vírusirtót!
Ne csak a webáruház biztonságára figyelj, hanem arra is, hogy a számítógép, amiről a vásárlást végzed, megfelelően karban legyen tartva. A vírusirtó használata és a rendszerfrissítések telepítése alap - enélkül nemhogy vásárolni nem lenne szabad online, hanem úgy általában felmenni az internetre sem.
Fontos, hogy csak megbízható környezetben vásárolj - vagyis nyilvános, ismeretlenek által is hozzáférhető WiFi hálózaton vagy olyan gépen, amit mások is használhatnak, ne vásárolj online, ne adj meg személyes adatokat és ne lépj be a banki felületre sem. A legjobb az, ha a vásárláshoz a webáruház saját telefonos alkalmazását használod - feltéve, hogy van neki. Ha van, az még egy ok arra, hogy bízz benne.
5. Járj utána az adott termék árának!
A netes vásárlás egyik nagy előnye, hogy nemcsak a sarki bolt, hanem egy egész ország üzleteinek árait láthatod. Az árak összehasonlításához használj olyan oldalakat, amelyek direkt ezt a funkciót kínálják - így tájékozódhatsz arról, hogy mennyi az általad kiszemelt termék átlagára. Légy óvatos: az árösszehasonlító oldalon (pl. Árukereső, Árgép) lévő boltok jellemzően megbízhatók, ezért ha máshol még nagyobb kedvezménnyel találod meg ugyanazt a terméket, akkor gyanakodhatsz arra, hogy valami trükk folyik a háttérben.

Az OTP Banknál novembertől új szintre lépett az internetes bankkártyás vásárlás, mivel a bankkártya-birtokosoknak több lépésben kell igazolniuk, hogy valóban ők az internetes vásárláshoz használni kívánt kártya birtokosai.
Ha neked már be van állítva az OTP Bank Internetes biztonsági kód szolgáltatása, idén is találkozhatsz többlépcsős azonosítással internetes bankkártyás fizetéskor. Ha még nem használod a szolgáltatást, érdemes lépned, mivel a változás 2021. január 1-jétől minden bankkártya-birtokost érinteni fog, ugyanis ekkortól az Európai Unión belüli internetes kereskedőknek és szolgáltatóknak kötelező lesz erős ügyfél-hitelesítést alkalmazniuk a bankkártyás vásárlásoknál.
Az OTP Banknál kétféle lehetőséged van az internetes bankkártyás vásárlások többlépcsős jóváhagyására. A legkényelmesebb megoldás, ha az OTP SmartBank mobiltelefonos alkalmazást használod. Fontos, hogy ezt frissítened kell a legújabb verzióra és engedélyezned kell a telefonodon a felugró értesítéseket is.
A mobiltelefonos alkalmazáson kívül az SMS-ben kapott Internetes biztonsági kódot is használhatod, amihez novembertől már a háromjegyű TeleKódot is meg kell adnod a fizetési felületen.
Telekódja minden kártyabirtokosnak van, ez alapértelmezetten a kártyához tartozó bankszámlaszám utolsó három számjegye. Fontos, hogy az alapértelmezett háromjegyű Telekódot meg kell változtatnod ahhoz, hogy internetes vásárlások jóváhagyásához használható legyen. Az alapértelmezett TeleKódot módosíthatod az OTP SmartBank alkalmazásban, OTPdirekt internetes szolgáltatással, OTPdirekt automata telefonos szolgáltatással, vagy az OTP Bank fiókjaiban.
További részleteket az otpmindennap.hu/kartyabiztonsag oldalon olvashatsz a teendőidről.