Ezekből a jelekből ismerheted fel, hogy szavakkal ver téged a párod
Az, aki egy kapcsolatban agresszor lesz, és basáskodik a másik felett, azért válik zsarnokká, mert megteheti. Senki nem szól rá, senki nem állítja le, senki nem bünteti meg a bántó viselkedésért. Sőt, gyakran még jutalmazzák is a bántalmazót, például azzal, hogy nevetnek a viccein vagy megdicsérik azért, hogy ilyen jól megmondta a magáét, ilyen frappánsan "leoltotta a nőjét/pasiját".
Azért is veszélyes a szóbeli agresszió, mert az a későbbi verés előjele is lehet. "A verbális bántalmazás mindig megelőzi a fizikait" - mondja Antoni Rita, a Nőkért Egyesület elnöke. "Célja az áldozat önbizalmának leépítése és a függő helyzet fenntartása. A bántalmazó célja elhitetni az áldozattal, hogy olyan értéktelen, hogy egyedül úgysem állna meg a helyét, és másnak úgysem kellene. Illetve elhitetni, hogy 'megérdemelte' a bántalmazást. És az az ő szégyene."

Bár sok nő van köztük, többségében férfiak. Ezzel akarják érzékeltetni azt, hogy hatalmuk van a nők fölött, hogy azok tőlük függenek. Gyengíteni és manipulálni szeretnék a másikat.
Ennek oka az, hogy a bántalmazó sérült személyiség, illetve sérült a világképe. Kizárólag alá-fölérendeltségi viszonyokban tud gondolkodni: abban, hogy van egy uralkodó, meg egy alattvaló. És ezt vetíti ki a párkapcsolataira, a munkahelyi kapcsolataira, illetve a családjára.
Gyakran nehezen jönnek rá a nők arra, hogy verbálisan inzultálják őket. Például azért, mert szóbeli bántalmazó szülő nevelte őket, és természetesnek veszik, hogy az emberek így beszélnek egymással, vagy hogy így szólnak hozzájuk. A bántalmazó partner sokszor ügyel arra, hogy a sértések csak otthon hangozzanak el, ne legyen rá tanú.
Nehezíti a felismerést az is, hogy az agresszor nem tűnik annak, hiszen virágot vesz a névnapodra, gyertyafényes vacsorával vár, ajándékot vesz a születésnapodra, udvarol stb.
A nárcisztikus személyiségű emberek vagy a borderline-szindrómában szenvedők sem folyamatosan negatívak, nekik is vannak jó napjaik, jó pillanataik, ők is képesek elbűvölően viselkedni.
Az sem ritka, hogy a férfi vagy a nő addig uralkodik magán és addig mutatja a jobbik arcát a kapcsolatban, amíg össze nem költöznek, házasságot nem kötnek a párjukkal. Vagy amíg nincsen közös gyermekük.
Mire érdemes figyelned? Milyen jelei lehetnek a verbális bántalmazásnak? Rendszeresen leszólja az ötleteidet, a terveidet, a vágyaidat, lefitymálj a az általad javasolt programokat. Szülőként például hallani sem akar arról, hogy tanulj, munkahelyet, munkakört válts, nem biztat, sőt, inkább abban erősít meg, hogy te ehhez úgyis kevés, úgysem sikerül.
A bántalmazó szereti lekicsinyelni azokat a dolgokat, amelyek téged érdekelnek, amelyek neked örömet okoznak. Szeret alig észrevehetően lekezelően beszélni a te családtagjaidról, barátaidról, munkatársaidról. Még azért is beszól, hogy milyen könyveket olvasol, vagy milyen filmeket szeretsz.
Lehülyéz, ügyetlennek állít be, sokat kritizál, hibáztat, vádaskodik. Olyan dolgokkal vádol meg, amelyekben egyáltalán nem vagy "bűnös". Érzelmileg zsarol. Arra akar kényszeríteni, ami neked kellemetlen vagy kényelmetlen, legyen az akár egy utazás vagy éppen a szex.
Figyelni kell arra is, hogy milyen hangnemben beszél veled a párod. Mintha neheztelne volna rád? Soha nem kér, hanem állandóan utasításokat osztogat? Fenyegetően lép fel? Zsarol? Mintha mulatna rajtad? Vagy éppen órákig/napokig hozzád sem szól, mert azt érezteti veled, hogy valami rosszat tettél? Ez is bántalmazás jele.
Egy twitter-csatornán a #MaybeHeDoesntHitYou hashtaggel ellátott üzeneteikben vallottak arról a nők néhány évvel ezelőtt, hogy milyen a verbális bántalmazás. Miket mondanak a férfiak, hogyan viselkedtek velük, és ők hogyan érezték magukat egy ilyen kapcsolatban. Korábban a 16 dolog egy kapcsolatban, ami annyira fáj, mintha megütnének című cikkünkben már írtunk erről.
#talánnemütmegde állandóan kritizálja a ruhádat, a sminkedet, a testedet, közli, hogy menjél konditerembe, és legyél "nőiesebb".
#talánnemütmegde állandóan úgy érzed, mintha tojáshéjakon kellene lépkednek körülötte.
#talánnemütmegde olyan helyzetbe kényszerít, amelyben választanod kell közte és a gyermekeid között. Én a gyermekeimet választottam.
#talánnemütmegde minden problémáért téged hibáztat a kapcsolatotokban.
#talánnemütmegde azt mondja, értéktelen vagy, és egy férfi sem szeretne úgy, ahogyan ő.
#talánnemütmegde miatta nem beszéltél már hetek óta a legjobb barátnőiddel.
#talánnemütmegde azzal nyaggat, miért nem önkénteskedsz a gyerek iskolájában. Amikor megteszed, akkor számon kér, hogy miért töltöd ott az időt.
#talánnemütmegde bármikor hibázol, lehülyéz, és az értelmi képességeidről szónokol.