Mit tegyen, aki megcsalta a párját?
4.
Az ügyfeleim többsége azt vallja, hogy jobb, ha nem mondja el a társának, mert ez nem az ő terhe. Vannak, akik elmondták, és sokkal nehezebben kapcsolódtak újra, míg mások ezzel a tiszta vizet látták a pohárban.
5.
Érdemes megkeresni a hiány okát. Milyen múltbéli sérelemre, tapasztalatra épül, és pontosan mi is hiányzik. Van, amit be tudnak hozni egy új szemlélettel a párkapcsolat tagjai, és van, amit a párkapcsolat természeténél fogva ritkán sikerül újra megélni. A teljes újdonság, az ismeretlen bizsergető érzése nem biztos, hogy jelen lesznek ezek után sem a kapcsolatban, de mindig tud valaki olyan szemüvegen át nézni a társára, hogy megéli az elveszíthetőség érzését, és ez elég tud lenni ahhoz, hogy hálával tudjon a társa felé fordulni. Arról nem is beszélve, nem biztos, hogy ismeri valaki a társát akár tíz év után. Érdemes újraindítani az ismerkedési szakaszt, és érdeklődéssel fordulni a másik felé.

Helyre lehet hozni a kapcsolatokat, ha mindkét fél akarja. A szándék, az elköteleződés, a tisztelet megléte erős alapokat adnak egy újravirágzó kapcsolat megteremtéséhez. Az ügyfeleim történetei alapján azt látom, hogy amennyiben hűtlenség történik, érdemes minél előbb rendezni önmagukban azt, hogyan szeretné a továbbiakat, mert egészen képes felőrölni az embert a dilemma, a kettősség. A barátok tanácsa azért nem a legjobb segítség ebben az esetben, mert nem biztos, hogy tiszta tükröt tartanak az ember elé, olyat, ami a változást képes elindítani, hanem a szeretettől vezérelve inkább eltakarják a fájó képet.
Ha valaki nem akar elválni, és újrakezdeni a párkapcsolat kiépítését és fenntartását egy új személlyel, hanem a meglévő kapcsolatban kíván eltölteni még jó néhány évet, akkor érdemes most tennie valamit a változásért. Egy új nézőpontból, új szemlélettel, új célokkal, önmagát és a társát újra megismerve tudatosabban nekivágni a házasság újabb, örömtelibb fejezetének.