Szolnokon rajtol az élelmiszerhulladék-gyűjtés, a közös képviselők már megkapták a speciális barna kukákat
Februárban elindul Magyarországon is a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék gyűjtés. A rendszer Szolnokon fog debütálni, itt a társasházkezelők már a napokban megkapták a barna kukákat, a hétvégén pedig a lakosok is átvehetik azokat az ötliteres műanyag edényeket, amikbe gyűjthetik a konyhai hulladékot. Február 5-én pedig az országban először itt fogják visszagyűjteni ezeket.
Az élelmiszer-hulladék gyűjtése azonban talán egy fokkal bonyolultabb, mint a papír- vagy a műanyaghulladék gyűjtése. Lényegében a komposztálás szabályait kell betartani: a gyűjtőedényekbe landolhatnak a gyümölcsök és zöldségek maradékai, a kávézacc és akár a főtt ételmaradékok is, viszont a csontokat vagy az élelmiszerek csomagolását nem szabad beledobni. (Minderről a szolgáltatást végző MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. honlapján részletesen írnak.)
Az így visszagyűjtött élelmiszer-hulladékból áramot és hőt állítanak majd elő a biogáz üzemekben, az itt képződő maradék pedig kiváló komposztanyag lehet a magas tápanyagtartalma miatt. Az uniós előírások szerint a gyűjtést 2024-ben kellett elindítani.
Márciusig 14 településen el is rajtol kísérleti jelleggel a program, és a tapasztalatok alapján 2025-ben tovább bővítik majd. A szolgáltatásért a lakosoknak nem kell fizetni, a gyűjtés pedig önkéntes.

- mondta lapunknak Borsfay-Horváth Judit, a MOHU Termék- és Anyagáram vezetője.
Kezdetben ugyanis kis visszagyűjtött mennyiségekről lesz szó, sokat számít, hogy hatékonyan tudják megszervezni a szállítást.
A MOHU az említett 14 településen összesen 460 ezer ember számára teszi most elérhetővé az élelmiszer-hulladék gyűjtést, ehhez pedig első körben 188 ezer darab 5 literes háztartási gyűjtőedényt, és több mint 14 ezer darab 120 literes kukát rendeltek. A lakosok a kis műanyagvödörbe gyűjtik a hulladékot, ezt pedig a társasházban kihelyezett barna kukákba üríthetik. A kukákat a tervek szerint hetente egyszer, nyáron hetente kétszer ürítik majd.
A lakossági gyűjtőedény így néz ki:

Az öt literes gyűjtőedény elsőre elég kicsinek tűnik, de ahogy Borsfay-Horváth Judit elmondta: azt volt a szempont a méret meghatározásánál, hogy minél könnyebben kezelhetőek legyenek. Ezek a kis vödrök pedig elférnek a mosogatógépben, és akár a fagyasztóba is be lehet rakni, hogy a bomlási folyamatok lassabban induljanak be benne. Emellett az sem hátrány, ha a lakásban lévő élelmiszer-hulladék gyűjtő edényeket minél gyakrabban ürítik.
A kis házi vödröket pedig ezekbe a barna színű kukákba lehet beleborítani:

Az már a képen is látszódik, hogy ezek nem egyszerű kukák, hanem van rajtuk egy gumi szigetelés, hogy a szagok ne szabaduljanak ki. Emellett bajonettzárral vannak ellátva, tehát a kezelésük igényel némi körültekintést. Ahogy Lits Lászlótól, az NHSZ Szolnok Közszolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójától megtudtuk: az új kukákat a napokban kapták meg a programban résztvevő társasházak kezelői.
„Komoly félelmeim voltak, de egyelőre nagyon pozitívak a visszajelzések a közösképviselőktől. Úgy gondolom, hogy az elmúlt 20 év edukációs munkája beért” - fogalmazott az ügyvezető igazgató. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek a kukák „kétkezesek”, vagyis úgy nem lehet kinyitni őket, hogy közben a kis házi gyűjtővödrünket is kezünkben tartjuk.
A lapunk által megkérdezett, érintett társasházkezelők közül azonban nem volt mindenki ennyire optimista. Egyikük például felvetette, hogy ha az emberek nem tudnak bánni megfelelően a speciális kukákkal, és nem jól zárják vissza, vagy megsérül a szigetelés, akkor az így kiszabaduló szag könnyen letörheti a lakóközösség kezdeti lelkesedését. Ahogy fogalmazott:
Más közösképviselők azonban valóban pozitívan fogadták a rendszer indulását, és sokak szerint a lakosok meg fogják majd tanulni, hogyan kezeljék ezt a hulladéktípust és a gyűjtőedényeket.
A rendszer önkéntes, a lakossági gyűjtőedényeket január 27-én kezdik el kiosztani, és összesen 20 ezer embert akarnak elérni Szolnokon. Hogy mekkora a lakosság lelkesedése, azt nagyjából mutatni fogja, hogy mennyi edényt igényelnek majd. Lits László mindenesetre bizakodó ezen a téren is. Ahogy fogalmazott: akkor lenne elégedett, ha a megcélzott lakosok 60-70 százalékát elérnék az első körben.
- mondta Lits László.
Borsfay-Horváth Judit is bizakodó ezen a téren. Mint mondta, a tavalyi miskolci mintaprojektnél a társasházban élők körülbelül 80 százaléka igénybe vette ezt a szolgáltatást, és átvették a gyűjtőedényeket.
„Arra kértük a szolgáltatókat, hogy háromhavonta vizsgáljuk felül, hogy állunk a kijelölt lakosság bekapcsolásával, hogy alakulnak a visszagyűjtött mennyiségek. Ehhez fogjuk majd igazítani a visszagyűjtéseket, és akár más társasházakat is bevonunk a programba” - mondta Borsfay-Horváth Judit. Azt is hozzátette, hogy a szemléletformálásra sok időt szeretnének fordítani, és ha az első időszakban még nem lesz magas a részvétel, vagy a visszagyűjtött mennyiség, az nem azt jelenti, hogy később nem fognak majd csatlakozni azok a lakosok, akik egyelőre nem vették igénybe.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!