Több német autógyárban már választható a négynapos munkahét – Magyarországon is ez a jövő?
– Kérdés, mit értünk profitálás alatt: van egyrészt a termelékenység, másrészt a jóléti szempontok. Ha az utóbbit nézzük, az emberek jelentős része valószínűleg profitálna abból, hogy kevesebbet kell dolgoznia. Hiszen elég sok olyan tevékenység van a mai világban, amit azért hanyagolunk el, mert kevés rá az időnk. Akár emberi kapcsolatok ápolása, akár testmozgás, de adott esetben akár a helyi döntéshozatalban, közös gondolkodásban való erősebb részvétel is. Ez az egyik oldal. Ami a produktivitást illeti, ott akkora különbségek vannak az egyes szektorok között, hogy nehéz erre bármit is mondani.
Az viszont valószínű, hogy a fizikai munkák többségénél nem nőne annyit a termelés, amennyit a munkaidő csökken. Például egy gyárban a futószalag mellett aligha fog valaki 20 százalékkal hatékonyabban termelni csak azért, mert több a szabadideje és jobban kipiheni magát.
Szellemi munkák esetében más a helyzet. Bár mint mondtam, ott sokkal nehezebben mérhető a produktivitás, van pár érdekes példa. Léteznek kutatócsoportok, ahol péntekenként mindenki azzal foglalkozik, amivel szeretne. Ez a szó szoros értelmében ugyan nem munkaidő-csökkentés, hiszen aznap is kell dolgozni, de ilyenkor nagyon kreatív ötletek szoktak születni.
A saját példánkból kiindulva, ha nem lenne folyamatos a publikációs kényszer, és lenne heti egy ilyen napunk, könnyen lehet, hogy olyan új információkat szednénk össze, amelyek sokkal nagyobbat lendítenének a projektjen (vagy új dolgok születnének), mint most, amikor ezeken a napokon is a szokásos módon haladunk. Ehhez viszont az kellene, hogy ne legyen baj, ha végül haszontalannak bizonyul, amivel foglalkozunk.
– A technológiai fejlődés miatt rengeteg munkakör fog megszűnni belátható időn belül. Erre megoldás lehet akár a munkaidő-csökkentés, akár a szintén sokat emlegetett alapjövedelem?
– A kiindulópont itt az a feltételezés, hogy lesz egy csomó ember, aki semmit nem tud majd jobban megcsinálni, mint a gépek, tehát a jelenlegi feltételek mellett egyszerűen kiszorul a munkaerőpiacról. Minden azon múlik, automatizálható-e az adott munkakör. Általánosítani nem lehet, de azért látszik egy olyan összefüggés, hogy inkább az alacsonyabb képzettséget igénylő szakmáknál van erre nagyobb esély.
Ez egy nagyon fontos kérdés, amire szerintem is a munkaidő csökkentése lehet az egyik válasz. Újra kell gondolni azt is, hogyan akarjuk a társadalmat működtetni. A feltétel nélküli alapjövedelem szintén egy erre adható válasz, de rengeteg kérdőjel van még körülötte.
Bár a mai rendszerben is léteznek nem munkaalapú kifizetések – elég csak a szociális segélyekre gondolni –, így is komoly koncepcióváltás lenne. Egyáltalán nem csodálkozom rajta, hogy nagy viták övezik: szerintem sok kísérletezésre van még szükség, mielőtt élesben be lehetne vezetni.
– Nemrég az egész sajtóban elterjedt a finnországi négynapos munkahét ötlete, amiről hamarosan kiderült: nincs is ilyen terv. Mégis, vajon megvalósítható lenne ez országos szinten?
– Igen, szerintem most már feszegethető ez a kérdés, ahogy annak idején is elkezdtek gondolkodni egy ponton a 40 órás munkahétről. Ha azt nézzük, elég fejlett-e a finn gazdaság ahhoz, hogy heti négy nap munkával is működtetni lehessen, a válasz szerintem inkább igen, mint nem. Jóléti szempontból tehát megengedhetnék maguknak, de felmerül egy csomó másik kérdés is.
Mit kezdjünk az országon belüli egyenlőtlenségekkel, tehát azzal, hogy biztos lesznek olyanok, akik nem engedhetnek meg maguknak egy ilyen váltást? Milyen hatással lesz a nemzetközi kapcsolatrendszerre, ha mások nem lépnek hasonlót, miközben a finnek bevezetik? Ezeknek az alapos átgondolása rendkívül fontos, ellenkező esetben a társadalmi ellenkezés könnyen elsöpörhet egy amúgy működőképes ötletet.
– Magyarországon lát fogadókészséget erre, akár a nagyvállalatok, akár a kormány részéről?
– Az biztos, hogy nálunk is létezik egy olyan munkavállalói csoport, akik körében a négynapos munkahétnek van realitása. A következő évtizedekben pedig szélesedhet is ez a kör. Ma az egész főként azon múlik, mennyire értékes az adott munkavállaló szaktudása a cég számára. Ha nagyon, akkor simán előfordulhat, hogy azt mondják: „jó, ha négy napra szeretne jönni hozzánk, felvesszük négy napra”.
Ugyanakkor az is világos, hogy ennek az általános megvalósításához rengeteg problémát kellene megoldani. Kulcskérdés, mekkora a teljes fizetés, hiszen nyilván nem mindenki engedheti meg magának, hogy lemondjon a 20 százalékáról. De világszerte növekszik az a kiváltságos réteg, akiknek belefér.
Van még egy fontos terület, amiről eddig nem beszéltünk: ha valakinek magas a jövedelme, annak általában a fogyasztása is ezzel arányos. Tehát ha az előbbi csökken, valószínűleg költeni is kevesebbet fog. Környezetvédelmi szempontból pedig ez komoly pozitív változást hozhat – a kutatásunknak ez is központi eleme.