„Ne becsüljük sem alá, sem pedig túl az MI képességeit” – elolvastuk a Mesterség és Intelligencia című könyvet
A mesterséges intelligenciáról nem mondhatjuk, hogy alultárgyalt téma lenne. Sőt, a tudomány azon kevés területeinek egyike, amely bőségesen megjelenik a popkultúrában is. Épp ezért, amikor először kezembe vehettem Tilesch György és Omar Hatamleh Mesterség és intelligencia című könyvét, az első – kissé talán rosszindulatú – gondolatom az volt: mi újat mondhatnak még?
Mint kiderült, sokat. Mindjárt az elején szembesítik vele az olvasót, hogy mivel a legtöbben sci-fi filmek alapján alakítják ki benyomásaikat a témáról, sok a félreértés és tévhit.
A jövőre irányuló jóslatszerű értelmezések helyett a szerzők a jelenre és a közeljövőre fókuszálnak, mivel az MI nem valami távoli vágyálom, hanem immár mindennapjaink szerves része. Azt is elismerik, hogy nem teljesen alaptalanok a mesterséges intelligenciát kísérő aggodalmak.
Hozzáteszik:
„Az MI a hatalom újraelosztásának legfontosabb eszköze lesz a 21. században.”
A könyv egyik fő erénye, hogy a nyelvezete teljesen közérthető, nem igényel bonyolult tudományos és történelmi háttérismeretet, és tényleg igyekszik minden oldalról körbejárni a témát.
Kezdi mindjárt annak boncolgatásával, hogy miként fogja a robogazdaság átalakítani a társadalmat. A technológiai fejlődés olyan mértékben felgyorsult, hogy szinte már azt is lehetetlen megjósolni, hogy fest majd világunk 20 vagy 50 év múlva.
Felteszik a fontos kérdést, ami legkésőbb a Terminátor filmek óta sokakat foglalkoztat:
„Vajon társevolúcióra és kooperációra kell számítanunk az emberek és az MI által működtetett humanoidok között, vagy inkább vetélkedésre és potenciális konfliktusokra?”
Ezzel kapcsolatban azonban lehűtik némileg a kedélyeket: még mindig kérdés, képes-e az MI valaha is elérni azt a szintet, hogy az emberrel egyenrangú entitásként jelenjen meg.
Bár kétségtelen, hogy a mesterséges intelligencia számos óriási előnnyel bír az emberrel szemben – elég a kollektív tanulás lehetőségére gondolni: amit egy MI megtanul, azt abban a pillanatban az összes tudja –, de azért nem eszik olyan forrón a kását:

Nem szándékozom nagyon részleteibe menően ismertetni a könyvet, nem szeretném elspoielrezni. Inkább mindenkit arra buzdítok, hogy olvassa el maga. A további fejezetek foglalkoznak azzal, milyen iparágakat fog teljesen megváltoztatni az MI, milyen etikai kihívásokba ütközhetünk, és milyen hatása lehet az egyre nagyobb gépesítésnek a demokráciára.
Végezetül egy utólag írt epilógusban azt is áttekintik, milyen hatással volt a pandémia az MI kutatás és alkalmazás területeire.
A könyv fő erénye a már említett olvasmányosság mellett a holisztikus, tudományterületeken átívelő megközelítése. Ha valaki arra vágyik, hogy valamennyire átfogó képe alakulhasson ki a témáról, arra ez a könyv kiváló.
Sok teret kap a filozofálgatás, márpedig a filozófia nem egzakt tudomány. Biztos mindenki talál olyasmit, amivel vitatkozna, amit kétkedéssel fogad.
Én például az alábbi idézeten akadtam fent kicsit:
„Ehhez hasonló elképzelések fogalmazódtak meg az ipari forradalom előestéjén, amikor a többség úgy vélte, hogy az automatizáció letarolja a munkaerőpiacot; végül nem így történt.”
Meglátásom szerint a gépesítés igenis sok ember életét tette tönkre, mivel a munkája fölöslegessé vált, és vagy ő, vagy a rendszer nem volt elég rugalmas, hogy új lehetőséget találjon. Elég elolvasni a Nobel-díjas John Steinbeck Érik a gyümölcs című regényét, amely pont egy ilyen élethelyzetet dolgoz fel.
Persze a fejlődést nem lehet megállítani, de nagyon is megalapozott aggodalomnak tartom, hogy kellő humánum nélkül, miként a múltban is, a technológiai forradalmak a jövőben is emberáldozatokkal járnak majd, és nem ártana energiát fektetni abba, hogy ezt lehetőleg megelőzzük.
A könyv sajátossága, hogy bár az egyik szerző magyar, eredetileg angol nyelven íródott és jelent meg.
Tökéletesen megoldotta a szakszerűség és közérthetőség határán egyensúlyozó stílust.
Kétségtelen, hogy a Mesterség és intelligencia 2021 egyik legizgalmasabb könyve, kötelező olvasmány mindenki számára, aki szeretné átlátni, mi zajlik körülötte.