Már az Északi-sark is tele van mikroműanyaggal – a tudósok szerint a Föld teljes légköre szennyeződött
A Scientific American beszámolója szerint a tudósok aggodalma nem most kezdődött. Mi is beszámoltunk róla, hogy egy amerikai kutatók vezette tudóscsoport az Északnyugati átjáró jégtábláin gyűjtött jégmintákban már talált műanyagdarabkákat, műszálakat.
Melanie Bergmann norvég ökológus és kutatócsoportja viszont nemrég a Spitzbergákon tanulmányozta a tenger szennyezettségét. A Spitzbergák (norvég nevén: Svalbard) a Jeges-tengerben található szigetcsoport, az európai kontinenstől északra, körülbelül félúton Norvégia és az Északi-sarkpont között.
Ez Norvégia legészakibb területe, több szigetből áll. A szigetek közül három lakott: a Spitsbergen, a Bjørnøya és a Hopen.
Melanie Bergmann és munkatársai a szigetek partjainál figyeltek fel arra, milyen elképesztő mennyiségű műanyag hulladék (palackok, zacskók, műanyag alkatrészek) úszik ezekben a vizekben, ahol az emberi, ipari tevékenység gyakorlatilag minimális.
Úgy döntöttek, megvizsgálják, mi lehet a helyzet az Északi-sark teljesen néptelen területein, a jég és hó világában.
A norvég Alfred Wegener Intézet által támogatott kutatás döbbenetes eredményt hozott: az Északi-sark hótakarója, jege, gleccsereinek vizei, de még a levegője is tele van műanyag mikroszemcsékkel.
Ezek tulajdonképpen a műanyaghulladék melléktermékei. Az apró szemcsék leválnak mondjuk a műszálas ruhákról, amikor mosunk, és belekerülnek a vízbe. Vagy a műanyag hulladék összepréselésekor a levegőben szállnak szét.
A lehetséges ökológiai és egészségügyi hatásokért kérjük, lapozz.