„Csak egy globális sztrájkkal kerülhetjük el a civilizációnk összeomlását – a rendszer keretein belül nincs megoldás”
– Ott is polarizálódik a helyzet, akárcsak az egész világon. Az aktivisták és a környezetvédők egyre radikálisabbak, gyerekek sztrájkolnak és kihagyják az iskolát. A másik oldalon viszont a kormány is radikalizálódik: a soha nem látott méretű lakossági tiltakozással szembemenve is megpróbálják megnyitni a világ egyik legnagyobb szénbányáját (talán érdemes megjegyezni a cég nevét: Adani) a Nagy Korallzátony közvetlen közelében, utóbbin keresztül folyna a szállítás.
Egy olyan ikonikusan gonosz és aljas beruházást akarnak lenyomni a lakosság torkán, amit senki nem akar azokon kívül, akik közvetlen hasznot húznának belőle. És egyelőre sajnos ők állnak nyerésre.
A kormányok pedig hihetetlen cinizmussal az adófizetők pénzén támogatják a bányát. Mindezt annak teljes tudatában, hogy Ausztrália a szinte korlátlan megújuló források birtokában könnyen akár a térség legnagyobb tisztaenergia-exportőrévé is válhatna.

Fotó: Rieger Johanna
– A már említett dalod azzal a sorral fejeződik be, „the revolution is a global strike”, vagyis a forradalom ma egy globális sztrájk. Ez alatt mit értesz?
– Nincs mese, a fennálló hatalom nem fogja megoldani a helyzetet, sőt, a maga védelmében minden eszközzel a megoldás ellen lép fel. Ez egy fékét vesztett mozdony, ami a szakadék fele rohan, saját logikája szerint egyre gyorsabban. Hiába cibáljuk már a vészféket, ki kell szállnunk valahogyan. Erről szól az “I'm Out”.
Az egyetlen hatásos fegyver, ami mindig a kezünkben marad, az a saját elhatározásunk, a saját munkánk, a saját fogyasztásunk – a rendszer nélkülünk nem működik. Az erőszakmentes, tömeges civil engedetlenség, a sztrájk. Amennyire lehetséges, kilépni a rendszerből.
Egyre többen ismerik fel, hogy már nincs más megoldás, egy példa az alig egy éves, de már több földrészen működő Extinction Rebellion mozgalom, ami egyrészt disztraktív akciókkal próbálja a probléma súlyára felhívni a figyelmet, másrészt a szerveződő közösséggel egyfajta demokratikus forgatókönyvet is próbál kidolgozni a váltásra, és az azután következőkre. Mert az legalább olyan fontos, hogy fel tudjunk mutatni egy működőképes alternatívát, de legalábbis annak a körvonalait.
– És mint magánember mit teszel meg, illetve mit tehetnél még?
– Gyakorlatilag vegetáriánus vagyok, nem használok eldobható műanyagot, nem veszek új ruhákat. Odafigyelek, részt veszek, véleményt nyilvánítok, aktív vagyok, függetleníteni próbálom magam a marketinggépezet befolyása alól. Önmagában ez még nem segít semmin, de hozzá kell tennem a magamét, a kulcs a kritikus tömeg elérése. Egyedül így van esély arra, hogy csökkentsük a várható károkat.
Persze ha csak pár tonnával kevesebb műanyagszemét termelődik, már az is remek, hiszen minden darab számít, de a várható tragikus végkifejlet mérsékléséhez sajnos ennél sokkal több kell.
Ha a tengerparton sétálva összeszedem a műanyagokat, az klassz, csakhogy ha olyan a szél, másnapra ugyanannyi szemét lesz ott, mint volt. Ettől függetlenül nem tudok elsétálni úgy mellette, hogy ne vegyem fel. A tüntetések sem a hatalomnak szólnak, hanem a tüntetők közösségének. Az emberek nagy része nem azért megy tüntetni, mert olyan illúziói lennének, hogy a hatalom majd megijed tőlük és meghátrál, hanem azért, hogy a hovatartozását demonstrálja. Hangot adni a véleményének, és megélni azt, hogy nincs egyedül. Hogy közösséget teremtsen, hogy megtegye a magáét a kritikus tömeg eléréséért.

Aktivisták formálják meg az Extinction Rebellion logóját
– Van ok bizakodni?
– Egyre nehezebb, de muszáj. Hogy mást ne mondjak, a lányom a fentiek miatt döntött úgy, hogy nem akar gyereket, amit én személyes tragédiaként élek meg. Egyelőre azonban hajthatatlan. És ha így folytatódnak a dolgok, valószínűleg egyre többen jutnak majd hasonló elhatározásra, ami igazán elkeserítő. Mégis, ha elengedjük a dolgot és beletörődünk, elkerülhetetlenül a legrosszabb forgatókönyv válik valósággá.
Én már nem leszek itt 2050-ben, de a gyerekeim még igen, miattuk pedig a felelősségem ugyanakkora, mintha a helyzet személyesen engem érintene.
Mindent meg kell próbálni, amit csak lehet, annak ellenére, hogy – legyünk realisták – most már inkább a kármentés a valós alternatíva, mint a katasztrófa elkerülése.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló Facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!