Készül a világ leggyorsabb szuperszámítógépe, ami akkora, mint két kosárpálya
Az Egyesült Államok hamarosan újabb mérföldkőhöz érkezik: a világ legerősebb szuperkomputerét fogják létrehozni, írja a Mashable. Az Energiaügyi Minisztérium kedden jelentette be, hogy 600 milló dolláros szerződést kötöttek a Cray Inc. nevű, szuperszámítógépeiről ismert számítógép-fejlesztő és -gyártó céggel, valamint az AMD-vel. Az AMD a Advanced Micro Devices (Fejlett Mikro Eszközök) rövidítése egyébként, egy félvezető-gyártó vállalat, x86-os – vagy PC-kompatibilis – mikroprocesszorok második legnagyobb gyártója, és jelentős flashmemória-gyártó.
A szerződés tárgya megbízás egy rekorder gépezetre, melyet Frontiernek neveztek el.
A szuperszámítógép elkészülte 2021-re várható, és az Oak Ridge National Laboratory-ba fogják szállítani.
#BREAKING: @ENERGY announces a contract with @cray_inc to build Frontier - ORNL's first exascale #supercomputer. Slated to debut in 2021, Frontier is expected to be the world's most powerful computer for #science and innovation with a performance of greater than 1.5 exaflops. Watch @SecretaryPerry announced the contract live on ORNL's Facebook at 7:30 a.m. EST. #DiscoverFrontier HPC
210 Likes, 4 Comments - Oak Ridge National Laboratory (@oakridgelab) on Instagram: "#BREAKING: @ENERGY announces a contract with @cray_inc to build Frontier - ORNL's first exascale..."
A tudósok és mérnökök már most borzasztóan lelkesek, hogy milyen nagy hatással lesz a szuperszámítógép a területükre, dolgozzanak akár a 3D-nyomtatás vagy a csillagkutatás területén. A klímakutatók szerint például a Frontier segítségével olyan mértékben fogják tudni feltérképezni a klímaváltozás alakulását a bolygónkon, ahogy ez korábban nem volt lehetséges.
"A számítógépek teljesítményének növekedésével egyre több lehetőségünk van arra, hogy még sokkal több részletet ismerjünk meg az organizmusokat, ökoszisztémákat és globális klímamintázatokat működtető folyamatokról"
- mondta Dan Jacobson, rendszerbiológia kutató, az Oak Ridge National Laboratory munkatársa.
"A Frontier segítségével potenciálisan még pontosabban kalkulálhatunk, és jobban megérthetjük a komplex rendszerek dinamikáját - tette hozzá. - Segítségével olyan kérdéseket tehetünk fel, melyek ma még lehetetlenek."