OLIMPIA

Jamaicai bobcsapat, pikáns műkorcsolyapárbaj az aranyért - ezekre érdemes lesz odafigyelni a téli olimpián

Íme pár érdekesség az idei havas ötkarikás játékok programjából.
Forrás: The Guardian, fotó: MTI/Kovács Tamás - szmo.hu
2022. február 04.



Elstartolt a 2022-es pekingi téli olimpia, amelynek különlegessége, hogy 100 százalékban műhavon rendezik meg. A pénteki emlékezetes megnyitó azonban csak a kezdet.

Hiszen a folytatásban olyan különlegességgel találkozhatunk, mint például a 24 év után visszatért jamaicai bobcsapat. Haiti és Szaúd-Arábia pedig új résztvevőkként debütálnak, míg Nagy-Britannia aranyéremre hajt curlingben.

Íme pár példa, amiket érdemes lesz figyelni az ötkarikás játékokon.

Jamaica: van bobcsapatunk (újra)

Jamaica 24 év után először indít négyfős bobcsapatot az olimpián, miután megszerezte az utolsó kvalifikációs helyet. A szigetország 1988-as debütálásáról a calgary-i játékokon film is készült. Shanwayne Stephens, a csapat 31 éves pilótája és a Királyi Légierő vezetője elmondta, hogy az éremszerzés a cél. Rögtönzött edzésmódszereket találtak ki, ezek közé tartozott, hogy barátnője Mini Cooperjét tologatta Peterborough utcáin.

Britek a lejtőkön

A snowboard cross egy izgalmas, adrenalinfröccsben gazdag versenyszám, ahol négy versenyző veszi fel a harcot egymással a hegyről lefelé, különböző akadályokon ugratva és szlalomozva. A brit Charlotte Bankes a szám nagy várományosa. A 26 éves versenyző négy évvel ezelőtt került Franciaországból a brit csapatba. Címvédő világbajnok és az idei szezonban lenyűgöző formában van a pályán. Az erős brit havas csapat tagjai: Zoe Atkin, James Woods, valamint a 17 éves Kirsty Muir, aki a legfiatalabb tag az ország csapatában, szintén komoly esélye van az éremszerzésre.

Az öt érem megszerzésére hajtó Shiffrin

Mikaela Shiffrin az amerikaiak 26 éves sztársízője, akinek három olimpiai érme között szerepel a 2014-es szlalomban és a 2018-as óriás-műlesiklásban szerzett aranyérem is. A mostani játékokon az a célja, hogy mind az öt egyéni versenyszámban bejusson a döntőbe - a lesiklás kivételével egyébként mindegyikben aranyra esélyesként indul. Ha sikerül neki, megdöntheti Janica Kostelic rekordját, aki négy érmet szerzett egy olimpián.

Chen vs. Hanjú - férfi műkorcsolyapárbaj

Idén a műkorcsolya legjobbjainak kiélezett versengését is nyomon követhetjük. Az egyik sarokban: az amerikai Nathan Chen, a háromszoros világbajnok, aki egy kivételével minden versenyt megnyert, amin elindult. A másik sarokban: a japán Hanjú Juzuru, a kétszeres olimpiai aranyérmes fenomén, akinek a legutóbbi, pjongcsangi téli olimpián sikerült megvédenie a címét, amire 66 éve nem volt példa a férfifaknál. Összecsapásuk a következő hetek egyik kihagyhatatlan párharca lesz.

A britek és a curling

A fogadóirodák a Bruce "Brucey" Moaut vezette brit vegyes és férfi curling csapatot tartják a legesélyesebbnek az aranyra. Az Eve "Evey" Muirhead irányította női csapatot pedig a harmadik favoritnak tartják a versenyszámban. A brit csapatok csúcsformában vannak, így a három aranyérem sem kizárt.

Bemutatkoznak a forró éghajlatú országok is

Haiti és Szaúd-Arábia debütál az idei téli játékokon, mindkét ország ugyanabban a versenyszámban vesz majd részt. A 19 éves Richardson Viano Haiti színeiben a férfi óriás-műlesiklásban fog versenyezni. A 24 éves, San Diegóban született és Bejrútban nevelkedett Fayik Abdi mellette indul majd. Ő az első versenyző, aki egy Perzsa-öbölben található országot képvisel színeiben a téli olimpián.

Norvégia ismét tarolhat

Meglepő fordulat volt a 2018-as játékokon, hogy a mindössze 5,4 millió lakosú Norvégia 39 éremmel a dobogó legfelső fokán végzett. A Gracenote adatszolgáltató cég előrejelzése szerint idén 44 érmet fognak nyerni - jóval megelőzve az oroszokat és Németországot. Norvégia sikerét azonban az teszi olyan figyelemre méltóvá, hogy tizedannyit költenek évente az olimpiai sportágakra, mint a brit csapat.

A snowboardkirálynő visszatérése

A dél-kaliforniai csodagyerek, Chloe Kim Pjongcsangban világsztárrá vált, amikor a legfiatalabb női sportolóként (17 évesen) aranyérmet szerzett snowboard félcsőben. Közel két év kihagyás után Kim ott folytatta, ahol abbahagyta: világbajnoki címet szerzett, majd fizikálisan és mentálisan is készülni kezdett. Most 21 évesen őt tartják a legesélyesebbnek arra, hogy megvédje olimpiai bajnoki címét snowboard félcsőben.

Az orosz műkorcsolyázók világuralomra törnek

Az orosz tinédzserek triója a dobogó teljes elfoglalására készül női műkorcsolyában. Hacsak nem történik óriási meglepetés, a 17 éves Alekszandra Truszova és a visszatérő világbajnok Anna Scserbakova ismertebb párosa már szinte nyakában érezheti az érmet. A 15 éves Kamila Valievára is érdemes lesz figyelni. Ő ugyanis a női rövidprogram, a szabadkorcsolya és a kombinált számok világrekordját is megdöntötte, most az ezüst- és a bronzéremért fog versenyezni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


OLIMPIA
Fotók: így érkeztek meg a magyar olimpikonok – aranygép hozta haza őket a Liszt Ferenc Repülőtérre
A sportolók már itthon vannak, de a Wizz Air különleges festése továbbra is megmarad.


Hétfő délután, nem sokkal 16 óra előtt landolt a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a párizsi olimpiáról hazatérő aranygép, a magyar olimpiai küldöttség tagjaival a fedélzetén.

A 180 fős csapatot a Wizz Air egyik legújabb, a sportolók tiszteletére készült egyedi aranyfestéssel díszített repülőgépe hozta haza Párizsból. Rögtön a leszállás után már a magyar zászló is lobogott a pilótafülkéből – írta közleményében a légitársaság.

Az olimpikonokat szállító aranygéppel a Wizz Air utasai is találkozhattak már, hiszen a különleges festésű gép május óta repül Európában és azon túl a légitársaság számos útvonalán. Az olimpia ideje alatt pedig folyamatosan, menetrend szerinti járatokon utazhattak a szurkolók Budapest és Párizs között.

Az arany festés továbbra is marad, hiszen a Wizz Air a Magyar Paralimpiai Bizottság hivatalos partnereként augusztus végétől a magyar paralimpiai csapatot repíti a XVII. Paralimpiai játékokra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
OLIMPIA
A Rovatból
Az Aranygép leszállt, Milák Kristóf fellépett a pódiumra, de csak pár mondatot mondott
A titokzatos úszó most sem vitte túlzásba. Mindenkinek köszönetet mondott, aki feltétlenül bízott benne.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. augusztus 13.



Hétfő délután megérkezett az Aranygép, amely a párizsi olimpia lezárultával szállította haza a magyar sportolókat és sportvezetőket. A küldöttség tagjait a Puskás Aréna szoborkertjében rajongók tömegei várták.

A Nemzeti Sport online bemutatta azt a pillanatot, amikor

a szurkolók legnagyobb örömére Milák Kristóf is fellépett a pódiumra,

aki Párizsból két éremmel – egy arany- és egy ezüstéremmel – tért haza. Az olimpiai bajnok hosszú hallgatás után szólalt meg, pár mondatban összefoglalta gondolatait a pódiumon.

A pódiumról lelépő Milákot nem lehetett külön kérdezni, így be kell érnünk azzal a néhány mondattal, amit a szurkolók előtt mondott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OLIMPIA
Fotók: így köszöntötték a hazatérő olimpikonokat – a Puskás Stadionnál fogadták Párizs hőseit
Több mint ezren várták a hazatérő olimpikonokat, köztük az aranyérmet szerző bajnokokat is.


Augusztus 11-én, vasárnap véget ért a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok Párizsban. Nekünk, magyaroknak az utolsó nap is volt miért örülnünk: Gulyás Michelle öttusázó világrekorddal nyert aranyérmet.

A magyarok 19 éremmel tértek haza: ebből 6 arany, 7 ezüst és 6 bronz volt. Nem csoda, hogy rengetegen várták a hazatérő sportolókat.

Az MTI tudósítása szerint több mint ezerfős lelkes tömeg, rokonok, barátok, szurkolók és a média munkatársai fogadták a párizsi olimpiáról az aranygéppel hazaérkező versenyzőket.

A gép késett, így a versenyzőket és edzőiket szállító buszok háromnegyed 5-kor gördültek be a Puskás Aréna parkjába. A toronyépület árnyékában megtartott ünnepi köszöntésen Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd a színpadra szólította a párizsi ötkarikás játékokon részt vett olimpikonokat, köztük az aranygéppel hazatérteket. A szurkolók hatalmas tapssal köszöntötték a sportolókat.

„A nemes harcolt megvívtuk, megküzdöttünk minden másodpercért, minden találatért, néha túlerővel szemben is, és elértünk egy olyan eredményt, amelyre méltán lehetünk büszkék” – mondta beszédében Gyulay, majd a MOB elnökeként hivatalosan is bejelentette, hogy a magyar csapat 206 ország közül az éremtáblázaton a 14. helyen végzett. Emlékeztetett rá, hogy a magyar olimpiai csapat az elmúlt 128 évben mindig hozott haza aranyérmet és mindig sikeres volt. Végül köszönetet mondott a teljesítményért annak a 180 versenyzőnek, aki kivívta a részvételt, az őket felkészítő szakembereknek, a sportolók hozzátartozóinak, végül pedig a kormányzatnak azért, hogy támogatja az élsportot és továbbra is stratégiai ágazatként kezeli.

A műsorvezetők néhány sikeres sportolót is megszólítottak pár mondat erejéig. A nyilvánosságtól az elmúlt időszakban elzárkózó Milák Kristóf is mikrofont ragadott és elmondta: rengeteg támogató üzenetet és biztatást kapott, az immár kétszeres olimpiai bajnok úszó megköszönte a támogatást mindazoknak, akik az elmúlt két év során feltétlenül bíztak benne, hogy sikerrel jár.

Kós Hubert azt mondta, mindössze egy hetet pihenhet, utána utazik vissza az Egyesült Államokba, hogy elkezdje a felkészült a decemberi, budapesti rövidpályás úszó-világbajnokságra.

A folytatásban Gyulay Zsolt a magyar olimpiai mozgalom történetében először felhívta a színpadra a sportolókat felkészítő szakembereket, akik így képletesen az MBH Bank Elismerés Dobogójára léphettek fel, majd közös felvételek is készültek velük.

A program végén a szurkolóknak volt lehetőségük személyesen testközelből találkozni, közös fotókat készíteni, illetve aláírást gyűjteni a magyar olimpikonokkal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OLIMPIA
„Ez vagyok én” – Történelmet ír az első transznemű paralimpikon, de nem mindenki örül neki
Egy olasz sprinter, Valentina Petrillo lesz az első transznemű paralimpikon. A bejelentés felkavarta a sportvilágot, és túlmutat a személyén.


Még el sem ült a vihar Imane Helif algériai bokszoló olimpiai szereplése körül, már egy újabb sportoló miatt feszül egymásnak a a sportvilág. A kérdés továbbra is az: ki számít nőnek? Most az olasz futó, Valentina Petrillo áll a viták középpontjában. Az 50 éves olasz para-atléta hamarosan történelmet írhat, hiszen ő lesz az első nyíltan transznemű sportoló, aki részt vesz a Paralimpiai Játékokon.

Petrillo, aki a női T12-es kategóriában, látássérült versenyzőként indul a 200 és 400 méteres számokban, 2019-ben váltott nemet. Azóta nemcsak a pályán, hanem a közbeszédben is komoly figyelmet kap. Petrillo maga is tisztában van a különleges helyzetével:

„Az a történelmi érték, hogy én leszek az első transznemű nő, aki részt vesz a Paralimpiai Játékokon, fontos szimbóluma az elfogadásnak”

– mondta a BBC Sportnak. Mariuccia Quilleri, olasz ügyvéd és sportoló, viszont nem ilyen pozitívan látja a helyzetet. Ő azoknak a sportolóknak a képviselője, akik nem örülnek Petrillo jelenlétének a női versenyeken, mivel szerintük testi adottságai tisztességtelen előnyhöz juttatják őt. Quilleri így fogalmazott:

„Minden szövetség választhat a befogadás és a sportszerűség fogalmai között. [...] Az olasz paralimpiai szövetség a befogadást választotta.”

Nyilatkozott Andrew Parsons, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) elnöke is, aki középutat keres a vitában. Bár Petrillo részvétele jelenleg a szabályok szerint megengedett, Parsons szerint ez nem elég: a sportvilágnak konszenzusra kellene jutnia a transznemű sportolók körüli vitákban. Amellett, hogy leszögezte, az IPC-nek egyelőre követnie kell a meglévő szabályokat, azt mondta:

„A tudománynak kellene válaszokat adnia, mert igazságosak akarunk lenni minden sportolóval szemben.”

Valentina Petrillo sporteredményei a nemváltás előtti és utáni időszakban is figyelemre méltóak. 2015 és 2018 között 11 nemzeti bajnoki címet nyert a férfi T12-es kategóriában, amely a látássérült sportolók számára van fenntartva. Arról nyilatkozott, hogy a nemváltás után visszaesett a sportolói teljesítménye:

„Már nem vagyok az az energikus ember, aki voltam. Az átmenet első hónapjaiban 10 kilogrammot szedtem fel. Nem tudok úgy enni, mint korábban, vérszegény lettem, alacsony a hemoglobinszintem, mindig fázom, nincs meg ugyanaz a fizikai erőm, máshogy alszom, hangulatingadozásaim vannak. Már nem vagyok ugyanaz, mint azelőtt.”

Ezek elfogadását egy olyan kompromisszumnak tartja, amit meg kellett hoznia a boldogságáért: „Ez nem egy életstílus-választás számomra, ez vagyok én”. A nehézségei ellenére az átmenet után is sikeres sportoló maradt. Több érmet szerzett, köztük két bronzérmet a 2023-as Világ Para Atlétikai Bajnokságon, ezen kívül a Nemzeti Para Bajnokságokon is eredményesen szerepelt és versenyzett masters atlétikai eseményeken ép női sportolók ellen is.

A BBC Sport megkeresett egy sporttudóst, Ross Tuckert is a Petrillo körüli vita miatt. Tucker szerint a tesztoszteron-csökkentés nem szünteti meg azokat az előnyöket, amelyeket a a transz nők a sportban még az átmenet előtt szereztek. A BBC hosszan idézi a szakértő álláspontját, aki szerint Petrillo versenyelőnyt élvezhet a női mezőnyben:

„A férfi előnye a fejlődés során jön létre, lényegében a tesztoszteron hatásának való kitettség hosszú évei alatt alakul ki. A megoldás, amellyel a sport megpróbált előállni, az volt, hogy ha az előny forrása a tesztoszteron, akkor csökkentsük azt, és akkor a sportoló szabadon versenyezhet. [...] De az erőelőnyök minden létező bizonyíték alapján fennmaradnak akkor is, ha egy felnőttnél eltávolítjuk a tesztoszteront. Ezért a sportnak fel kell ismernie, hogy nem tudja elvenni ezt a férfielőnyt, csökkentheti azt egy kicsit, de nem tűnik el.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk