„Határozottan tudom, hogy a méhek sosem fognak kipusztulni!” – interjú egy méhésszel
A jelenlegi statisztikák szerint 13 méhfaj kihalt, 35 másikat pedig ugyanez a veszély fenyegeti. Az elmúlt 10 évben a méhpopuláció harmada eltűnt. Az elmúlt évszázadban a zöldterületek 97%-a is megszűnt.
A méh-hisztéria az Egyesült Államokból indult, de nálunk sem sokkal jobb a helyzet. A cukor helyett az emberek egy egészségesebb alternatívát szeretnének, mindenki mézet fogyasztana. A megnövekedett kereslettel nagyon nehéz lépést tartani. A méhészek így gyakran utaztatják a méheket, hogy minél több területen csípjék el az aktuálisan virágzó növényeket.
Az ingadozó hőmérséklet, a természetes környezet hiánya nagyon legyengíti a méhek immunrendszerét, folyamatosan etetni kell őket, mert a begyűjtött nektárt az emberek kapják meg helyettük. Nekik csak a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup marad, ami nagyjából olyan, mintha egy embert csak hamburgeren táplálnánk rendes ételek helyett.
A méhek egyetlen természetes tápláléka a nektár és a pollen, amit ők gyűjtenek össze. Ezek tartalmaznak olyan tápanyagokat és vitaminokat, amik segítenek megőrizni az egészségüket. Ha megtehetik, nagyon odafigyelnek az étrendjükre. Maguk választják ki, milyen virágból gyűjtenek mézet, a kaptáruk és királynőjük állapotától függően.
A kizsákmányoláson kívül a méhek rohamos pusztulásának egyéb okai is vannak.
A változó klíma, ami miatt elveszítik természetes élőhelyeiket. A darazsak, akik betörnek a kaptáraikba, kifosztják, és megölik őket. Az atkák, és egyéb paraziták, akik lárváikat a testükbe rakják. A modern mezőgazdasági módszerek, az állandó permetezés. De még a wifi is, mert az erőteljes sugárzás összezavarja a méhek navigációját irányító mágneses receptorokat. Így a rovarok nem találnak vissza a kaptárba, és elpusztulnak.
Az utóbbi időben rengeteg tanulmány és cikk készült a témáról, a helyzet aggasztó. Ezernyi sikeres és intelligens tudós, biológus, környezetvédő publikált.
Úgy gondoltam, én egy más típusú szakértőt szeretnék megkérdezni, mit gondol, vajon tényleg menthetetlen-e a helyzet? Kipusztulnak a méhek, és mi is követjük őket?

Volák Györgyné 1961 óta méhészkedik egy vidéki kisvárosban. 2004-ig férjével együtt gondozták a családjaikat, és termelték a finom akácmézet, azóta pedig egyedül, kicsit kevesebb példánnyal, de nem kisebb lelkesedéssel, és odaadással űzi ezt a foglalkozást.
Jelenleg 15 családja van. Krajnai méhek, a házi méhek egyik fajtája. Őshazájuk Szlovénia. Ők alkotják a magyar méhállomány túlnyomó részét. Az itt népszerű fajtájuk az alföldi méh, az országban csak az ő tenyésztésük engedélyezett, bár tartani másféle méheket is lehet.
„Sokkal szorgalmasabb és ellenállóbbak a betegségekkel szemben” – mondja róluk Volák néni.
Nagyon szelídek, és csak akkor szúrnak, ha az életük, vagy a családjuk veszélyben van.
A 15 család évente összesen 3-4 mázsa mézet termel. Az ilyen termelői méz ára egyre drágább, jó áron meg lehet válni tőle.

– Miben lett más a méhészkedés az elmúlt 50 évben?
– Akkoriban nem volt ennyi ellensége a méheknek.
A varroaatka, másnéven ázsiai méhatka akkor is gyakori parazitája volt a kaptároknak, de most még több van belőlük. Sajnos tökéletes gyógymód nincs az atkafertőzésekre. Füstöléssel szoktak ellenük védekezni, a füstben ugyanis megfulladnak az atkák, de ezt a módszert óvatosan kell alkalmazni, megperzselheti a méheket is. Az atkák a méhek testfelületén élősködnek, és szöveti nedveikből táplálkoznak. Elszívják a méhek energiáját, és ha a méhész nem gyógyítja meg őket, a méhek el is pusztulhatnak. A paraziták a petéjüket a méhsejtekbe rakják. Azokba az apró, hatszög alakú résekbe a lépen, amikbe a méhek is petéznek. Így az atkák már a méhekkel együtt kelnek ki.

– Sajnos nem mindenki kezeli rendesen a méheit. Így hogyha gyűjtésnél az egészséges méhek a rosszabbul gondozott, beteg társaikkal találkoznak a virágzó mezőkön, könnyen hazavihetnek kórokozókat. Így a méhészkedés egy ember és méh közti szimbiózis is lehet, ha a méhész igazán odafigyel a méheire.
Nagy problémát jelent még a permetezés is.
„Az a baj hogy mindenki a saját termését félti. Muszáj permetezni mindent, a repcét is permetezik. Van egy rendelet, hogy csak azután lehetne ezt csinálni, hogy a méhek a sötétedés előtt hazamentek, és befejezték a gyűjtést. De ezt nem mindenki tartja be, így rengeteg méh elpusztul!”