10 bizonyíték arra, hogy már itt van az okostelefonos zombiapokalipszis
Nem kérdés, hogy az okostelefonok átalakították a társadalmat. Paradox módon ezek az eszközök izolációhoz is vezetnek, az emberek többségének pedig komoly függősége alakult ki tőlük. A telefonunknak biztosított túlzott figyelem sokszor balesetekhez, sőt akár bűncselekményekhez is vezethet.
Emellett pedig mentális egészséggel foglalkozó szakemberek állítják, hogy akár
mentális betegségekhez is vezethet a túlzott mobilhasználat.
A Listverse.com összegyűjtött 10 arra utaló jelet, ami alapján úgy tűnik, hogy egy okostelefon zombi apokalipszis kellős közepén vagyunk.
1. Smombie
2015-ben Németország hivatalos ifjúsági szava a smombie - lett, ami az angol smartphone (okostelefon) és a zombi szavakból keletkezett. Ez a szó pedig valódi veszélyt jelez a közbiztonságban. Miután több közúti baleset is történt az okostelefont séta közben használók miatt, ezért Augsburg városa új kísérleti közvilágítást alakíttatott ki, méghozzá a földre, amit akkor is látnak a gyalogosok, ha lefelé bámulnak a telefonjukba. A világítás ideális gyerekeknek is, akik azonnal észreveszik a piros LED-fényeket. Emellett Köln utcái is fel vannak szerelkezve ilyen földi közlekedési lámpákkal.
Münchenben egy 15 éves lány halt meg, mert a fülhallgatója megzavarta a villamosmegállóban. Erre a város más választ adott, ők egy olyan applikációval védekeznek, ami a kereszteződéseknél jelzést ad a telefonnak: jelzi, hogy a használója figyeljen oda, vigyázzon. Egy kutatás alapján a mai 25-35 év közöttiek negyede van a telefonjára cuppanva járás közben.

2. Okostelefon-függőség
Egy New York-i pszichoterapeuta, Nancy Colier, Az offline hatalma című írásában elmagyarázta, milyen negatív hatásai vannak a munkára a túlzott okostelefon-használatnak. Colier szerint egy átlagember körülbelül 6 percenként ellenőrzi a telefonját, vagy naponta legalább 150-szer. Colier kutatása alapján az emberek 45%-a mondta azt, hogy nem tud a telefonja nélkül létezni.
A Marylandi Egyetem kutatói pedig azt találták, hogy a hallgatók többségénél szorongást váltott ki, ha egy egész napig nem használhatták a telefont. Emellett pedig sokaknál az derült ki, hogy előbb mondanak le a szexről, mint az okostelefon-használatról.
Az állandó okostelefon-használat miatt az agy nem tud pihenni és állandó "harci - menekülő" üzemmódban van.
"Folyamatosan online vagyunk, és emiatt folyamatosan fáradtak is" - mondja Colier. "Míg az eszközeink könnyedén újraindulnak, mi már annyira nem". Colier azt mondja, a valós kapcsolataink táplálnak minket, míg a digitálisak csak hiányérzetet idéznek elő bennünk.
3. A Pokémon Go veszélyei
A Pokémon Go hatalmas sikert aratott. Azonban egy héttel a játék megjelenése után máris olyan hírek kerültek napvilágra, hogy a kis lények levadászása komoly veszélyt hordoz magában. Arról nem is beszélve, hogy néhányan sokkal több mindent találtak egy egyszerű Pokémonnál. Shayla Wiggins például egy oszló holttestbe botlott bele Amerikában, miközben nagyban vadászott.
2017. januárjában pedig egy 60 éves játékost lőtt le egy biztonsági őr. Jiansheng Chen a kocsijában játszott, egy klub előtt, és mikor szóváltásba keveredtek, és a biztonsági őr nem értette, hogy az angolul nem tudó férfi mit mond, lelőtte.
4. Csungking okostelefon-sávja
Van Kínában egy város, Csungking, ahol külön sávot alakítottak ki azoknak, akik séta közben az okostelefonjukat nézik, hogy ezzel se zavarják a többiek közlekedését. A város még 2014-ben alakíttatta ki ezt a sávot, jelezve, hogy melyik oldalon lehet, és melyiken nem lehet okostelefont bámulva sétálni.
Ez a sáv egyébként nem az első ilyen, korábban a National Geographic tévécsatorna festett fel hasonlót Washingtonban, egy társadalmi kísérletet végezve.
5. A svédek okostelefon-gondja
Az elmúlt évtizedben több száz svéd gyalogos sérült meg, miközben hozzá volt ragadva okostelefonjához. 2016-ban a Svéd Közlekedési Ügynökség bejelentette, hogy 650 ember sérült meg olyan komolyan egy "okostelefon-balesetben", hogy szükséges volt a sürgősségi ellátásuk. "A leggyakoribb és legsúlyosabb az, amikor elütnek valakit a gépjárművek" - mondta az iroda szóvivője, Tomas Fredlund. "Majdnem olyan gyakoriak ezek, mint mikor nekisétálnak a lámpaoszlopoknak, de a sérülés ilyenkor legalább nem súlyos."
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint, amiben 14 ezer okostelefonozót kísértek figyelemmel hat európai fővárosban, azt sugallta, hogy Stockholm lakosai a leginkább hajlamosak veszélybe kerülni a forgalomban. Válaszul erre az átható problémára két művész, Jacob Sempler és Emil Tiisman létrehozott figyelmeztető jeleket a gyalogosok és autósok számára, amiken okostelefon-zombikat ábrázolnak.

6. Fantomrezgés
Szinte mindenki érezte már úgy, hogy jelez a telefonja akkor is, amikor éppen nem is történt semmi. Ez pedig egyértelműen a függőség jele. A Michigan Egyetem professzora, Daniel Kruger azt mondja, amikor az emberek szenvedélybetegek, akkor sokkal érzékenyebbek különböző ingerekre. Kruger és csapata 800 egyetemistát toborzott, akik először kitöltöttek egy személyiségtesztet.
A vizsgálatból kiderült, hogy akik érzelmileg stabilabbak, azoknál kevésbé volt jellemző ez a jelenség, illetve a férfiak kevesebbszer hitték azt, hogy a telefont érzik, hallják, mint a nők.
7. Szöul okostelefonos megszállottsága
Szöulban az elmúlt öt évben megháromszorozódott azoknak a baleseteknek a száma, amikben olyanok sérültek meg, akik a telefont használták. A dél-koreai fővárosban ezért indítottak egy programot. Olyan táblákat helyeztek ki, amiken felhívják a telefon használók figyelmét, hogy jól nézzenek körül, és figyeljenek arra mi történik körülöttük.
Dél-Koreában a lakosság 88%-a rendelkezik okos telefonnal, náluk van a legtöbb okostelefon-felhasználó és -függő. Egy felmérés során még az is kiderült, hogy a legszélsőségesebb esetekben még fürdeni sem mennek el telefon nélkül az emberek.
8. Holland járdafények
Egy holland városkában gyalogátkelőhelyeket jelző fényeket helyeztek el, hogy az okostelefon-zombik tudják, hol kell átmenni. A fények megfelelnek a közlekedési lámpák fényeinek, pirosak, ha meg kell állni, és zöldek ha elindulhatnak az emberek. A város vezetői a fentiekhez hasonló okokból döntöttek a fények mellett.
Egyelőre csak egy városban vannak, ott is egy iskola közelében, de a kitalálói biztosak benne, hogy nemsokára elterjed az országban ez a megelőzési módszer.
9. Hongkong lehajtott fejei
Hongkongban a 15 és 34 év közöttiek 80%-ának van okostelefonja. Az állandó telefonbámulás miatt lehajtott fejekre már egy kifejezés is született, ők a "lehajtott fejűek törzse". Egy idegsebész, Harold Cheng Kin-ming figyelmeztet, hogy a telefon hosszan tartó bámulása ilyen testhelyzetben túlzott nyomást gyakorolnak a nyakcsigolyákra.
Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy nemcsak egészségügyi problémákat okoz ez az egész, hanem kelletlenséget is más embereknek, mikor a mobiljukat bámulók hirtelen megállnak az út közepén, lépcsőfordulóban stb., hogy válaszoljanak egy-egy üzenetre.

10. Gyerekveszélyeztetés
A felnőttek függősége nemcsak saját életüket veszélyezteti, sajnos a gyerekre is nagyon rossz hatással van. 2016 októberében elterjedt egy videó az interneten, amiben egy autó elütött egy kisgyereket. Az anyuka gyermeke mögött haladt, de mivel teljesen rá volt kattanva a telefonra, ezért nem látta a közeledő járművet.
Mire kiértek a mentők, a kislány már halott volt. A helyi kormányzati szervek a kisgyermek halálát használják arra, hogy felhívják az emberek figyelmét arra, hogy visszafogják az okostelefon-használatot.
Címkép: Pixabay
Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!