Sosem hallott történetek, sosem látott fotók – könyv jelent meg Koncz Zsuzsáról
Kiadó és felkérés nélkül, egy nagy rakat fotóval vágott neki Koncz Zsuzsa és Zöldi Gergely dramaturg, műfordító, újságíró a Kossuth-díjas énekesnőről szóló könyv megírásának. A kötet ötlete egy közös barát fejéből pattant ki, és 3 évig készült.
Koncz Zsuzsa a könyvben azt írja, hogy: "(...) egy hosszú utazás képeit-dokumentumait gyűjtöttük össze. Egy utazásét, amely az én történetem, és amelynek első lépéseit észrevétlenül, ösztönösen tettem meg — mint ahogy többé-kevésbé a folytatás is így alakult."

"A Ki Mi Tud-ról otthon nemigen meséltem, de mikor az első adásra indultam, mégiscsak szóltam: ha van kedvetek, nézzétek este a tévét, talán leszek benne." - így idézi fel például a kötetben élete egyik sorsfordító pillanatát. A versenyre másodikos gimnazistaként jelentkezett, előtte hosszasan győzködte barátnőjét, Gergely Ágit, akivel az óraközi szünetekben együtt énekeltek, hogy a többieket szórakoztassák. A könyvben még a levelezésük is olvasható. Végül elindultak, és bár az előválogatón belesültek a Gézengúzba, tovább jutottak.
"Végig nevetgéltük az egészet" - meséli Zöldi Gergelynek, hozzátéve, hogy nyertek fejenként egy-egy kovácsoltvas lámpát, egy Gorka Lívia kávéskészletet. De a legnagyobb jutalom a sok-sok új ismerős lett, akiken keresztül szinte egyenes út vezetett a Szörényi gitárzenekarba, és később az énekesnői pályára.
VIDEÓ: Gergely Ágnes és Koncz Zsuzsa - Nagymami
A könyvből kiderül, hogyan csábította át a gimis Koncz Zsuzsát az Illés az Omegától, hogyan ismerte meg a balatongyöröki mólón egyik legfontosabb alkotótársát, Bródy Jánost, hogyan kóstolt bele a filmezésbe, és mit keresett a jogi karon. Megelevenedik a 60-as évek, az akkori bulik, barátságok, viták, és a mindenhol jelenlévő pártállam, a majdnem mindenre figyelő "jó elvtársak" világa. Az oldalakról egy vagány lány képe köszön vissza, aki egészen Aczél Györgyig elment a Jelbeszéd című szám betiltása miatt.
Sorban jönnek a legnagyobb slágerek, a Kertész leszek, A Kárpáthyék lánya, a Ha én rózsa volnék, a Valahol egy lány, a Mama, kérlek, az Ég és föld között - megismerhetjük a dalok keletkezésének körülményeit, és a szerzők, Bródy János, Illés Lajos, a Szörényi testvérek, a Tolcsvay testvérek egymáshoz való viszonyát, az Illés zenekar, vagy épp a Fonográf együttes történetét.
VIDEÓ: Mama, kérlek
A látványos, nagyméretű könyv fő erejét a személyes sztorik mellett a sosem látott fotók adják. A válogatás közel 10 ezer képből készült, amik egészen idáig az énekesnő 4 fiókos, emeleti komódjában lapultak. A fotók nagy részét még sohasem láthatta a közönség, és bepillantást engednek Koncz Zsuzsa egyébként féltve őrzött magánéletébe is. Nagyszerűen kiegészítik a beszélgetés folyamot, amely az énekesnő életpályáját a nagyobb lemezekhez és fellépésekhez kötve veszi végig, eljutva egészen a 2017-es Aréna koncertig.
VIDEÓ: az Aréna koncert, részlet
A kötet elkészítése nem volt könnyű, hosszas hezitálás előzte meg. "Ismerem magamat, tudom, hogy a jelenben élek, és ma is a jövő foglalkoztat. Ami történt, ami elmúlt, azt előbb-utóbb útközben leteszem valahol, nem igazán érdekel többé. Ebből következik, hogy nem vagyok ideális alanya egy ilyen munkának. Ezt csak súlyosbítja, hogy miközben többnyire szarkasztikus iróniával szemlélem a világot, a munkámat egy "könnyű, szórakoztató" műfajhoz képest talán túl komolyan veszem."
A könyv is azt támasztja alá, Koncz Zsuzsa egy folyton kísérletező, kifogyhatatlan energiájú, érzékeny, a világról és az emberekről sokat gondolkodó, komoly mondanivalóval bíró énekesnő, aki a kor legtehetségesebb zenészeivel és szövegíróival alkothatott maradandót.
VIDEÓ: fotók a könyvből
A kötet végén kiderül, bár nem az ő műfaja, mégsem bánta meg a visszaemlékezést. "Madártávlatból mindenképpen érdemes szemlélni magad, meg azt, ami történt. Világosabban látom, mi miért alakult úgy, ahogy alakult. A tévedéseim, hibáim is jobban látszanak - még akkor is, ha a múló idő sok mindent megszépít vagy igazol. Egyébként, ami már elmúlt, az a Bródy-verssel szólva: így volt szép, így volt jó."