Sisi viaszszobra egy napra Gödöllőre látogatott
Július 5-én, szerdán egy napra Gödöllőre, a Királyi Kastély dísztermébe érkezett Sisi viaszszobra a Madame Tussauds múzeum bécsi panoptikumából. Az Erzsébet királynét megjelenítő élthű viaszfigurát egykori kedvenc hazai pihenőhelyén láthatta a közönség.
A világ egykor leggyönyörűbb asszonya Gödöllőn sokkal boldogabb időszakot töltött, mint Bécsben.

Nem kérdéses, hogy ha Sisi ma is Gödöllőn élne, lovagolna, családi ünnepeket tartana, s találkozna azokkal, akik közel állnak hozzá.
„Ezért látogatjuk meg viaszbábunkkal ezt az egyedülálló kastélyt és pillantást vetünk Erzsébet királyné magyarországi életének jelentős állomáshelyére” - mondta Arabella Kruschinski, a bécsi Madame Tussauds panoptikum ügyvezető igazgatója a látogatás előtt.


1863-tól Sisi saját kérésére intenzív magyar nyelvórákat kapott. Lenyűgözte az ország és annak történelme, hazánkkal azonosította a szabadságot és könnyedséget. Ráadásul élete utolsó éveiben csak magyarul beszélt az általa kedvelt emberekkel.


- Egy viaszból készült fej kb. 5 kg
- A viaszt 75 Celsius fokra hevítik formázás előtt
- Mintegy 17 millió virág szükséges ahhoz, hogy 0,5 kg méhviasz képződjön
- Kb. 120 kg anyagra van szükség egy figura elkészítéséhez
- Egy szobor hajának elkészítése 140 órát igényel
- A fogak elkészítése 28 órát igényel
- Egy figura elkészítése 800 munkaórát vesz igénybe és 3-6 hónapig tart
- Az előkészületek során több mint 500 ponton mérik meg a testet
- Bécsben Sisi és Ferenc József szándékosan külön állnak, mert a valóságban a királyné magasabb volt férjénél
- Madame Tussauds múzeumban arra törekednek, hogy a ruhák és kiegészítők eredeti darabok legyenek, ahol csak lehet
- Egy figura értéke 200 000 euró
1867-ben került sor a kiegyezésre, Ferenc Józsefet magyar királlyá koronázták, és ajándékul a csodaszép Budapest közeli barokk kastélyt kapták, amely már korábban elnyert Erzsébet királyné tetszését.
Egy évvel ezután Budán megszületett lányuk Mária Valéria (1868-1924), akit „Gödöllői királykisasszonynak” is neveztek, nem véletlenül, hiszen gyermekkora jelentős részét a kastélyban töltötte.
A királyné eseménydús és mélyen megindító életét a bécsi Madame Tussauds múzeum „Sisi Uncovered Experience” címmel mutatja be.
„A kor technikai vívmányaival meg akartuk mutatni a királyné igazi arcát, hisz tudjuk, hogy a valóság meglehetősen eltér a cukormázas Sisi filmek világától. Erzsébetet, egy nőt, aki keresi a belső és a külső szabadságot. Egy lélegzetnyi szabadságot biztosan megtalálta Gödöllőn. Ez biztos. Sisi életét korhűen, kendőzetlenül és giccstől mentesen ábrázoljuk".
Arabella Kruschinski, a panoptikum igazgatója azt mondta, hogy Sisin kívül alig van olyan női történelmi személyiség, aki körül ennyire sok mítosz kering, mint körülötte. Sisi volt az első "európai" királyné, aki művelt volt, verseket írt, szerette a kultúrát, nyelvet tanult, értett a divathoz, mégis szerény volt, igyekezett segíteni és komoly hatással volt országára.

Sisi viaszfigurája az egy napos látogatás után visszakerül a bécsi Madame Tussauds múzeumba, ahol továbbra is meg lehet nézni.
A bécsi Práterben található Madame Tussauds gyűjteményben több mint 80 viaszfigura látható, egyik fő attrakciója a Sisi életét bemutató rész, mely 2017 februárjában nyílt meg. A császárné egy napját mesélik el, 3D-s animációk, szag- és ízhatások valóságközeli élményt nyújtanak.
Címlapfotó: a kastély Facebook-oldala