GASZTRO

Saly Noémi: Hatalmas gazdasági érdekek nyomják az embert abba az irányba, hogy vegye meg az ipari szemetet, és egye azt

A népszerű Budapest-történész szerint az emberek egyre kevésbé tudják, hogyan kerül az étel a tányérjukra, mégis van bennük egyfajta sóvárgás.


Saly Noémi irodalom- és Budapest-történész, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum volt munkatársa, több gasztrotörténeti könyv szerzője. Sokan tisztelik és szeretik, gyakori vendége különböző tévéműsoroknak, nemrég pedig az Ínség Zavara című főzőműsor szakértője volt a Partizán YouTube-csatornán. Ennek kapcsán beszélgettünk arról, hogyan változott és mit árul el rólunk az ételhez való viszonyunk. És persze szóba kerül a budapesti kávéházi kultúra is.

– Ami nekem nagyon megütötte a fülem, amikor arról beszélt, hogy elidegenedünk az ételtől. Hasát szerető férfiként a 21. század elején lassan az étel az egyetlen, amitől nem érzem magamat elidegenedve. Pontosan mit kell ezen értenünk?

– Én úgy értettem, hogy az étel tárgyiasul. Az embernek sem az alapanyagok létrejöttéhez, sem az étel elkészüléséhez nincs már igazán köze. Van persze, aki maga termeli meg az alapanyagot, és maga főzi az ételt, de nagyon sok embernek már nincsen semmiféle személyes kapcsolata az ennivalóval. Odakerül a tányérjára, befalja, és kész. De hogy mit eszik, az hogyan jön létre, egyáltalán nem érdekli, a gyerekeknek sem tanítják meg, kiküldik őket a konyhából.

És látszik, hogy az étel borzasztó könnyen válik szemétté, ami engem nagyon zavar.

– Pontosan mi lehet ennek az oka? Én például több évig éltem vidéken, egy Békés megyei városban, tehát még csak nem is falun, és ott a gyerekeknek, fiataloknak is van közvetlen élménye az élelmiszertermelésről. És Magyarországon szerintem a lakosságnak legalább ugyanakkora része él kisvárosban, falun, mint a nagyvárosokban.

– A vidéki embereknek nagyon jelentős része is most már inkább elautózik a közeli kisvárosba a szupermarketbe, és ott megveszi a lefóliázott élelmiszereket és a gyorsfagyasztott pizzát. Az jogos felvetés, hogy nagyvárosi emberként a vidék és a vidéki fiatalok mindennapjait nem látom annyira. De tény, hogy ha az én dunántúli atyafiságomnak kinyitom a hűtőjét, nagyon sok készételt látok benne, mert az a kényelmes. A piac messze van, konzerveket és készételeket vásárolunk. Nincs kiskert, mert ott már angol pázsit és tuják nőnek. Persze azt is jogosan mondják erre, hogy nézzem meg, mennyibe kerül egy kiskert működtetése, és számoljam ki, megéri-e. Én ezt nem tudom felmérni, de azt gondolom, arra is vannak módszerek, hogy ne a gyomirtó árán múljon, termelek-e zöldpaprikát vagy paszulyt a kert végében.

– Ez mennyire egészségügyi kérdés, és mennyire kulturális, társadalmi probléma? Miért aggasztó ez a tendencia?

– Azok az opciók, amiket az emberek maguk körül látnak, arra terelnek mindenkit, hogy ne vacakolj vele, vedd meg készen. A nagyipari mezőgazdaság és az ehhez kapcsolódó teljes tápláléklánc érdekei diktálnak, és szinte egyáltalán nem szempont, hogy az emberek jót, egészségeset egyenek.

Hatalmas gazdasági érdekek nyomják az embert abba az irányba, hogy vegye meg az ipari szemetet, és egye azt.

– A műsorok során felmerült a nemi szerepek kérdése is. Manapság a nők is egyre kevésbé főznek, hiszen ugyanúgy dolgoznak, mint a férfiak, nekik sincs idejük. Ugyanakkor a saját mikrokörnyezetemben nagyon sok olyan férfit ismerek, aki főz, részt vesz a házimunkában, és szerencsére egyre inkább háttérbe szorul az a szemlélet, hogy a házimunka az a nő feladata.

– Azt mindenképp nagyon örömteli fejleménynek tartom, hogy bizonyos korcsoportokban trendivé vált a fiúknak főzni. Bár azt most is nehezen tudom elképzelni, hogy egy nehézgépkezelő eltolja az asszonyt a sparhelt elől. A főzés nagyon kreatív, örömteli tevékenység, amiből a férfiak hagyományosan ki voltak tiltva, nem szerették az asszonyok a konyhában lábatlankodó férfit. Az, hogy a férfiak most visszavívják maguknak a főzés jogát, nagyon fontos és hasznos dolog, például a gyereknevelés szempontjából is, hogy lehet látni az apát a konyhában, amint fütyörészve aprítja a hagymát.

– Azt azért túlzásnak érzem, hogy a férfiakat „megfosztották” a főzés jogától, ők nagy-nagy örömmel mondtak le erről a „kiváltságról”.

– Tény és való, a mindennapos főzést lehet egyfajta robotnak tekinteni, amit minden nap el kell végezni, és mint ilyen, kínos. De az biztos, hogy a modern társadalom rákényszeríti az asszonyokat, hogy dolgozzanak, mert olyan fizetést kapnak a férfiak, amiből nem lehet a családot eltartani. És ez nagymértékben meghatározza nemcsak azt, hogy mit eszünk, hanem amit legalább olyan fontosnak tartok, a hagyományok átadását is. Most egy olyan nemzedék nevelkedik, amelyiknek már a nagyanyja is napközis volt. Én is az voltam, az utolsó Ratkó-évfolyamok egyikbe tartozom, mi vagyunk most a nagyszülői korosztály. Az osztálytársaim túlnyomó része is napközis volt, ami azt jelenti, hogy ették a borzalmas egyenkajákat, és egyikük sem tanult meg igazán főzni és háztartást vezetni, mert nem volt kitől és mikor átvenni ezeket.

Nyilván az sem véletlen, hogy most reneszánsza van a mindenféle konyhai videóknak, mert valahonnan meg kell tanulni főzni.

Nincs meg a hagyomány átadásának az a verbális és gyakorlati módja, aminek az volt a lényege, hogy az ember ott van a nagyanyjával a konyhában, és látja, hogyan készül, elsajátítja a mozdulatokat, a tészta állagát érzi a kezén. Ezeket nem lehet oktatóvideóból megtanulni.

– Laikusként úgy gondolom, azért alakult ki, hogy a nőkre marad a főzés és a háztartás, mert ha a férfi elment egész nap vadászni vagy kaszálni a földekre, kizárásos alapon a nőre maradtak az otthoni munkák. De amikor eltűntek ezek a különbségek, valamiért a házimunka a nő nyakán maradt és a férfiak „urak” lettek.

– Rettenetesen régi hagyomány, hogy a férfi vadászik, a nő pedig otthon őrzi a tűzhelyet, és neveli a gyerekeket. Bizonyos természeti népeknél a nőtlen férfiaknak nincs joguk főtt ételt enni, hanem csak nyerset és sültet ehetnek, amit a tűznél megsütnek. A házas embernek joga van odaülni a kondér mellé, és akkor már főtt ételt is ehet. Az ősi munkamegosztás felborult azzal, hogy az asszonyok beléptek a munkaerőpiacra. Valamiért attól, hogy az asszony letolt nyolc órát a munkahelyén, neki ugyanúgy meg kell csinálnia mindent, amit azelőtt, ami borzasztóan igazságtalan és rossz rendszer.

Ne feledkezzünk meg a gyerekekről, nekik ez a rendszer ugyanolyan rossz. A napközi borzalmas találmány.

Régen a gyerek elment reggeltől délig iskolába, utána otthon volt. Ma már egész nap ott ül az iskolában, mert otthon nincs aki vigyázzon rá. Ő a házimunkával csak mint valami robottal, rossz dologgal találkozik, amikor az anyja hétvégén fejvesztve próbál úrrá lenni a káoszon – és ugyanúgy nincs ideje a gyerekkel foglalkozni, mint hétközben.

– Az evésnek van egy erős közösség összefogó ereje, de manapság ez is csökkenni látszik.

– Régen, ha a családnak végre sikerült egy asztalhoz ülni, akkor ott egymással és az étellel voltak elfoglalva. Meg lehetett beszélni a nap fontos eseményeit. Minimum napi egy közös étkezés minden családban volt. Most ez nincs így, mert a szülők hazahurcolják a munkát, vagy lerogynak a tévé elé, és nem akarnak embert látni. A gyerek a házifeladatával görcsöl, és még este is készül a másnapi óráira.

Ráadásul evés közben is mindenki a kütyüket nyomkodja, ahelyett, hogy a másik emberre odafigyelne.

Vannak alapvető udvariassági szabályok, amiket nekünk még megtanítottak. Például, hogy az ember leül az asztalhoz, és addig nem áll fel, amíg valamelyik felnőtt azt nem mondja, hogy „egészségetekre, asztalt bontunk”. Nincs az, hogy megettem, és mehetek játszani, és meg sem köszönöm az ételt annak, aki készítette.

– Ugyanakkor az étkezés mégis csak fontos az embereknek. Nem véletlenül népszerűek egyes híres filmes étkezések, elég a Szindbádra gondolni, vagy a Bud Spencer-filmekre. Nagyon sok neves írónk írt valamiféle étellel kapcsolatos könyvet Dragomántól Fehér Bélán át Cserna-Szabó Andrásig. Ez is azt mutatja, hogy népszerű a téma.

– Egyrészt van az emberekben egy nosztalgia a régi étkezési hagyományok és a régi gasztronómiai kultúra iránt, illetve részben a különféle hiányok mutatkoznak meg ebben az érdeklődésben. Egyfajta sóvárgás.

– Az evéssel való változásoknak köszönhető az is, hogy a régi értelemben vett kávéházi létforma mára eltűnőben van?

– Hivatalosan csak 1906-tól jött létre a café-restaurant intézménye. Addig a kávéházakban főtt ételt egyáltalán nem szolgáltak fel, csak hideg ételeket, de azt annyira, hogy például dobozos szardíniát is lehetett kapni. Esetleg tojásételek voltak és szendvicsfélék. De 1906 után is csak a kávéházak 15-20%-a tért át erre az üzemmódra. A kávéház tulajdonképpen egy felnőtt napközi, a szolgáltatások között az utolsók egyike, hogy enni is lehet. Nem ez volt a lényeg. A kávéház legfontosabb funkciója az, hogy információs bázis. Ott van az összes újság, és ott van az összes szóbeli információ. A kávéház, az nem vendéglátóhely, legkevésbé szórakozóhely.

A kávéház a pesti – és európai városi – ember számára munkahely volt.

Az 1700-as években, amikor még se bank, se tőzsde nincs, és itt vannak ezek az irgalmatlan nagy pesti vásárok, amikor az ötezer lakosú Pestre rázúdul harmincezer kereskedő, valahova le kell ülni normálisan tárgyalni. Krúdy írja, hogy a fiatal ügyvédek és orvosok, akiknek nem volt pénzük saját irodára, rendelőre, a kávéházban tartották a fogadóórájukat. Úgyhogy ennek kevés köze van a gasztronómiához. Sokkal fontosabb volt a kávéház elhelyezkedése, hogy milyen intézmények működnek a környéken.

– Akkor a kávéház egyszerre volt a kor közösségi médiája és közösségi irodája.

– Igen. Egy coworking hely, és teljesen úgy működött, mint ma a Facebook. Mindenki több csoportba tartozik, több törzskávéháza van, ezek között átjárások vannak, és nem véletlen, hogy Molnár Ferenc 1906-ban kijelentette: „amit az egyik kávéház kettőkor tud, azt ötkor már tudja valamennyi”. Húsz évvel később Karinthy Frigyes tett egy kísérletet, hogy megmérje, milyen gyorsan terjed a pesti vicc, és ugyanúgy három órában határozta meg.

– Mik a pozitívumok, amiket a mai gasztronómiában lát?

– Ami nekem nagyon tetszik, hogy a fiatalabb nemzedék nagyon tudatosan próbál enni. Elmennek a piacra. Nagyon jók a fogyasztói közösségek, amikor együtt megrendeljük faluról egy termelőtől vagy szervezettől az ételt. Az én kedvencem a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület. Ők a Felső-Tisza-vidék falvaiból összeszedik a gazdáktól a termékeket, és furgonokkal felhozzák Budapestre. Az emberek egyre inkább elfordulnak a nagyipari élelmiszertermeléstől, és áttérnek az egészségesebb megoldásokra.

Lehet, hogy drágább, de sokan kezdenek rájönni, érdemesebb máson spórolni azért, hogy egészséges, jó minőségű élelmiszereket ehessenek.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Mit tudtunk enni 2500 forintból a Campus fesztiválon?
Vajon maradtunk a pizzaszeletnél, vagy jól is lakhattunk ennyiből?


Vasárnap hajnalban véget ért a 16. Campus Fesztivál Debrecenben. Magyarország egyik legnagyobb nyári kulturális eseményére összesen mintegy 121 ezren látogattak ki, a legtöbben a pénteki napon Dimitri Vegas, illetve Majka fellépésén tomboltak.

A fesztiválra kollégánk is kilátogatott, hiszen a legtöbb hazai fesztiválon jelen vagyunk. A koncertek szünetei között volt ideje kicsit szétnézni, hogy megnézze idén milyen a kínálat étel fronton. Gyros, hot dog, kenyér- vagy krumplilángos, sült krumpli, kolbász, wrap, palacsinta, gofri: csak néhány a legnépszerűbb ételek közül, ezek mind megtalálhatóak voltak. A választásnak már csak az étvágy és a pénztárca szabott határt.

A célunk az volt, hogy 2500 forintból hozza ki a napi étkezését, ekkor futott bele a Lidl FesztMarket néven kitelepülő üzletébe, ami egy alternatív lehetőséget kínál azoknak, akik az étellel próbálnának spórolni. A Campuson felállított Lidlben zöldséget, gyümölcsöt, pékárut, felvágottat és rágcsálnivalót is lehetett kapni. Emellett pedig voltak előre fűszerezett grilltermékek, amelyeket a bolt grillteraszán meg is lehetett sütni.

Ide belépve bolti árakkal, valamint az éppen aktuális napi akciókkal kínált termékekkel találkoztunk.

Ráadásul a Lidl Plus applikációnak köszönhetően a fesztiválra szabott kedvezményre jogosító kuponokkal tovább csökkenthettük kiadásainkat, így a kitűzött 2500 forintos ár alatt maradtunk a költésben!

Bevásároltunk náluk és kipróbáltuk a grillteraszukat is! Nézd meg TikTok videónkat róla és próbáld ki te is az augusztus utolsó napjaira időzített SZIN-en:

@szeretlekmagyarorszag.hu Lehet olcsón is fesztiválozni! #campusfesztivál #lidl ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

A Lidl programjai az idei Campuson

Az áruházlánc izgalmas játékokkal és programokkal kedveskedett a kikapcsolódásra vágyó családok, fiatalok és bulizók számára, akik különböző nyereményjátékokban is megmérettethették magukat.

Az érdeklődők az áruházlánc HR-aktivitásaival is találkozhattak, ahol az edukáció és a „töltődés” állt a középpontban. A pályaválasztás, vagy munkahelyváltás előtt állók játékos formában, de mégis edukatív módon sajátíthatták el a tökéletes önéletrajz elkészítésének lépéseit egy TOUCH TV-s játék segítségével, amely után az elkészült CV-t egy QR kóddal le is tudták tölteni.

Az interaktív játék mellett jelen voltak a fesztivál ideje alatt a Lidl toborzásért felelős kollégái is, akik az aktuális nyitott pozíciókról meséltek és mutatták be a vállalatot. Minden aktivitásban résztvevő a FesztMarketben beváltható ajándékban részesült. A Lidl chill zónában pedig kihelyezett napágyakkal és babzsákokkal várták a buliban elfáradt pihenni vágyókat, ahol a lemerült telefonokat is fel tudták tölteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
GASZTRO
Ma nyit újra a világ egyik legszebb McDonald’s étterme a Nyugati téren
Az 1,8 milliárd forintos felújítás a hazai étteremátalakítási program utolsó állomása.


Ma délután újra megnyitja kapuit a Nyugati téri McDonald’s, melyet több mint fél évig tartó felújítási munkálatok után adnak át a közönségnek. Az étterem, amelyet már többször is a világ egyik legszebb McDonald’s egységeként ismertek el, most a műemléki épület különleges belsőépítészeti elemeit megőrizve, természetes anyagok felhasználásával, mintegy 1,8 milliárd forintos költséggel újult meg teljesen.

Az eredetileg 1990-ben megnyitott McDonald’s különleges belső tere most a hazai étteremátalakítási program utolsó állomásaként kapott új életet.

Az átalakítás során különös figyelmet fordítottak arra, hogy a Nyugati pályaudvarral közös főfalon álló épület megőrizze a neoreneszánsz és neoromantikus stílusjegyeket, amelyek a vasútállomás építészeti stílusát is meghatározzák.

Az épület kívülről, a felújítás előtt

A Nyugati téri McDonald’s múltja

A Nyugati pályaudvart, Budapest legrégebbi állomását közel 150 évvel ezelőtt az Osztrák Államvasút Társaság építtette. Az állomás terveit August W. De Serres osztrák építész és a francia Eiffel Iroda készítette.

A mai McDonald's helyén mindig is étterem üzemelt, ami eredetileg csak az első és másodosztályú utasok számára volt elérhető.

A XX. század első felében a híres vendéglős, Démusz János irányítása alatt működött itt egy népszerű és elegáns étterem.

Az épülő Nyugati pályaudvar (Forrás: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum)

Démusz Vendéglő (Forrás: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum)

A 40-es évek végén a MÁV Utasellátó Vállalata vette át az étterem üzemeltetését. A színvonal azonban maradt, a konyhát elismert szakemberek vezették.

A Nyugati téri McDonald’s 1990-ben nyitotta meg kapuit, az ország második McDonald’s éttermeként.

Az első Régiposta utcai egység volt.

Az étterem külső és belső megjelenése is hűen őrizte az eredeti stíluselemeket: az antik lámpákat, kovácsoltvas kaput, festett stukkós mennyezetet és oldalfalakat. Ennek köszönhetően tartja számon az éttermet a világ az egyik legszebb McDonald’s egységeként.

1990 és 2010 között

A 2010-es felújítás után2024.02.10

2024, a teljes megújulás éve

Az új belső kialakítás a McDonald’s rendszer alapítójáról elnevezett RAY-design koncepció alapján készült, amelyet egyedi

tükrös üvegfelületek, rézburkolatú lámpatestek és speciális bútorelemek tesznek különlegessé.

Az étterem belső tereinek kialakítása során valódi, természetes anyagokat használtak fel, ami ritkaságnak számít a gyorséttermek világában. Az új belső tér öntött terrazzo padlót kapott, és számos helyen fa-, bőr- és rézburkolatokkal gazdagították a környezetet.

A belső terek és pillérek díszítő festését restaurátorok végezték, hogy megőrizzék az épület eredeti miliőjét és korszellemét.

Fotó: Vass Adrienn

Fotó: Vass Adrienn

Fotó: Vass Adrienn

Az étterem vendégélményének fokozása érdekében a felújítás során a „Jövő Élménye” koncepció modern megoldásai is megjelentek. Ennek részeként érintőképernyős kioszkokat telepítettek a hagyományos kasszák mellé, és lehetőség nyílik a rendelésre a McDonald’s mobilalkalmazáson keresztül is, amelyet akár az asztalhoz is kérhetnek a vendégek.

Az étterem különleges látványossága az ételszállító szalag, amely a konyha két szintje között szállítja a termékeket,

lehetőséget biztosítva a vendégeknek, hogy egy üvegdobozon keresztül nyomon követhessék a szendvicsek útját.

Fotó: Vass Adrienn

Fotó: Vass Adrienn

A felújítás során a korábbi lépcsőzetes elrendezés megszűnt, de a jellegzetes galériás elrendezést megtartották.

A vendégek továbbra is az épület közepén található kétoldali lépcsősoron keresztül juthatnak fel a mezzanin szintre.

A külső területen is jelentős változások történtek: a szabadtéri rész teljesen új formát öltött, új bútorokkal és lounge-hangulatú terasszal várja a vendégeket.

Az étterem enteriőrjét az ausztrál Landini dizájn stúdió tervei alapján alakították ki, amelyeket Sass Géza magyar belsőépítész adaptált az épület adottságaihoz. A kivitelezési munkálatokat a Market Építő Zrt. végezte.

A Meki hamarosan további különlegeségekkel is készül majd az ikonikus étteremben, de ennek részleteit csak a későbbiekben osztják majd meg.

Ha arra jártok, a legújabb pisztáciás fagyival mindenképpen tegyetek egy próbát.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
A Rovatból
Málnás tiramisu, fagylalt ízű puncskocka és modern Rákóczi túrós - újragondolt desszertek Budapesten
Ezek az édességek a hagyományok tisztelete mellett új élményt is nyújtanak.


Az "újragondolt desszert" kifejezés azt jelenti, hogy egy klasszikus vagy hagyományos desszertet modern megközelítéssel, kreatív módon készítenek el újra. Ez gyakran magába foglalja a szokatlan összetevők használatát, innovatív tálalási módokat vagy a hagyományos recept teljes átalakítását.

Az ilyen desszertek célja, hogy a hagyományok tisztelete mellett új élményt nyújtsanak

a megszokott ízek és textúrák mellett vagy akár helyett.

Például egy újragondolt somlói galuska lehet, hogy mousse formájában jelenik meg, vagy a piskótát más típusú tésztával helyettesítik, esetleg a klasszikus csokiöntetet egy másik összetevő váltja fel. Az újragondolt desszertek azok érdeklődését is felkelthetik, aki az alapreceptbe szerettek bele, és azokét is, akik valami különlegességre vágynak.

Most következő válogatásunkban olyan budapesti éttermeket és cukrászdákat mutatunk be, ahol több újragondolt desszert is található. Jöhet egy extra Dobos torta, egy Rákóczi vagy egy modern Eszterházy?

Városliget Café & Restaurant

A Városliget Café elegáns környezetben, a Városligeti tó partján található, ahol vendégeit a békebeli idők hangulatával és ízeivel várja. Az étterem különlegességei közé tartoznak a tradicionális magyar ételek modern tálalásban. Az élő zenei programok pedig tovább fokozzák az étkezés élményét.

Bár a Városliget Café alapvetően egy étterem, egy saját pörkölésű kávéra vagy egy sütire is érdemes benézni hozzájuk, mert egyszerűen hibátlan a kínálatuk.

Kapcsolat:

1146, Budapest, Olof Palme sétány 5.

+36308691426

[email protected]

varosligetcafe.hu

Városliget Sacher (3390 Ft)

Teljesen őszinte leszek: én még életemben nem ettem ennyire finom Sacher-tortát!

Piskótája marcipánnal készül, a hagyományos Sacher helyett pedig csokoládémousse van a piskótarétegek között. A tetejére helyben főzött baracklekvár kerül, amiből határozottan kiérződik, hogy madagaszkári vaníliával készül.

Máglyarakás (2890 Ft)

A desszert egy karamellás - diós - almás középpel rendelkezik. Ez foglalja össze a hagyományos máglyarakás ízvilágát. Ezt öleli körbe a vaníliás mousse, amelybe házi kalácsdarabokat kevernek. Ennek íze a madártejre emlékeztet. A borítása csokoládébársony, a tálalás pedig magáért beszél.

Málna-licsi mousse (3190 Ft)

Igaz, ez a málnás-licsis finomság nem kifejezetten az újragondol desszertek kategóriájába tartozik, de annyira csinos, hogy nem tudtam kihagyni a felsorolásból.

A desszert alapja egy rizsliszttel készült sablé. Az egész igazán nyárias ízvilág, licsis középpel, körben málnás mousse-val, amit egy liofilizált málnás, roppanós réteg tör meg.

Spoon The Boat

A Spoon The Boat egy exkluzív étterem és rendezvényhelyszín Budapest szívében, a Lánchíd mellett. A helyszín különlegessége a 360 fokos panoráma, amely a város lenyűgöző látképét kínálja. Az étlap nemzetközi fine bistro vonalon mozog, és a hangulatot olykor élő zene fokozza.

A csúcsidő náluk naplemente környékén és este van, pedig egy délutáni kávéra, koktélra vagy desszertre is abszolút megfelelő a hely.

Kapcsolat:

1052, Budapest, Vigadó tér 3-as kikötő

+36 30 493 3949

[email protected]

spoonboat.hu

Spoonmisu (3190 Ft) és Spoon Caffé (2990 Ft)

A Spoon Caffét egyszer kell kikérni, és az ember örökre a rabja lesz. A liofilizált málnaszórás miatt fantasztikusan néz ki, a tonkabab pedig ad egy kis magos-vaníliás plusz ízt neki.

Ez a kávé inspirálta a már eredetileg is újragondolt Spoon tiramisut, azaz a Spoonmisut, ami immáron sokkal gyümölcsösebb formában kerül elénk.

Őket lehet külön is kérni, de nem érdemes!

Digestive Dream (8900 Ft)

A Spoon nyári kínálatában kapott helyet a Digestive Dream, ami egy újragondolt Pavlova és egy koktél találkozása. A koktélba és az édességbe is belecsempészték a Tubit, ami miatt extra citrusos és gyömbéres az egész. A pavlovában pedig a nyár másik nagy slágere, a bodza is megjelenik.

A koktél összetevői: Tubi 60, Lillet Blanc, Toinc biter, citrom, tojásfehérje, Jázmin-Lime parfüm

A Degestif Dream kérhető alkoholmentes koktéllal is!

Rákóczi túrógombóc (3190 Ft)

A Spoon egyik ikonikus desszertje a Rákóczi túrógombóc, ami a Rákóczi túrós és a túrógombóc szerelemgyermeke.

A Rákóczi túrósra a desszert közepén elhelyezkedő barack gél utal, amit egy pirított gríz, majd egy túró mousse ölel körbe. Mellé pedig érkezik még egy fahéjas barack sorbet is.

Central Grand Café & Bar

A Central Grand Café & Bar Budapest egyik leghíresebb kávéháza, amely a város kulturális központjában található. A hely elegáns, történelmi hangulatot áraszt, de modern kávéházi élményeket kínál.

Ide egész nap betérhetünk reggelizni, de a kínálatuk déltől még szélesebbre vált. Süteményeik között ott sorakozna az igazi klasszikusok változatlan formában, de az újragondolt desszerteknek is helyet adnak. Így itt akár egyszerre kikérhetjük a tradicionális és az újragondolt Dobost és Eszterházyt is.

Kapcsolat:

1053, Budapest, Károlyi utca 9.

+36 30 945 8058

[email protected]

centralgrandcafe.hu

Rákóczi túrós tarte (2690 Ft)

Linzer kosárka, baracklekvár, citrusos túróhab, mering, bogyós gyümölcsök és pipettába zárt barackvelő - így gondolta újra a Centrál cukrásza, Takács Judit ezt a sokakat megihlető klasszikust.

A gyümölcsöknek hála ez egy igazán üde, nyári finomság.

XXI. századi "Dobostorta" (2690 Ft)

A klasszikus Dobos (2290 Ft) valószínűleg nem szolgál magyarázatra, de a modern verzió a következőképpen áll össze:

karamell ropogóssal rétegelt piskóta, étcsokoládémousse toffee betéttel, tejcsololádés kéregben, aranyozott izomalt spirállal.

A két desszert kérhető külön is, de nagyon izgalmas játék egymás mellett kóstolni őket.

Mákosguba flambírozott barackvelővel (2790 Ft)

A végére hagytam a kedvencemet: a lángoló mákos gubát! Jó, igazából a guba nem lángol, csak a mellé szervírozott barackragu, de tényleg nagyon látványos az egész.

Az guba alapja helyben készült fonott kalács (Judit nagymamájának receptje szerint), a tetején pedig tejszínes vaníliahab csücsül.

NOUR

A Nour prémium desszertekre specializálódott cukrászda, amely Budaörsön és Budapesten is megtalálható. Süteményeik és tortáik a francia hagyományokat követik, sokszor hazai klasszikusok újragondolásával, és a legújabb technológiák felhasználásával készülnek, egyenként, aprólékos munkával. Palágyi Eszter Michelin-csillagos séf is részt vett a kínálat megalkotásában, így a desszertek nemcsak ízletesek, hanem művészi formavilágukkal is csábítanak.

Bevallom őszintén a Nourtól tartottam egy picit, mert túl szépnek tűntek a desszertek ahhoz, hogy igazán finomak is legyenek, de egyáltalán nem okoztak csalódást.

Kapcsolat:

NOUR Budaörs: 2040, Budaörs, Felsőhatár u 1.

+36300140014

NOUR Budapest: 1051, Budapest, Sas utca 7.

+36 30 013 3600

[email protected]

nour.hu

Nour Somlói (3790 Ft)

A desszertben megjelenik az három piskótalap: klasszikus, diós és kakaós. Közöttük könnyű vaníliakrém, diópraliné és rumba áztatott arany mazsola fekszik, a teteje pedig keserű étcsokoládé sziruppal záródik. Mindezt tejszínes fehércsokoládé mousse veszi körül. Az egészet tejszínhabbal és a NOUR saját mintájával díszített csokoládélappal koronázzák meg.

Nour puncs kocka (3490 Ft)

A desszert alapja egy mandulás piskóta, amelyre édes baracklekvár került. Ezt követi egy krémes puncs ganache réteg, majd egy házi puncs szirupba áztatott piskóta. Ezek a rétegek többször ismétlődnek, végül egy könnyed fehércsokoládé mousse öleli körbe az egészet. A desszertet rózsaszín tükörglazúrral és csokoládélappal díszítették.

Ez a sütemény különösen izgalmas volt számomra, mert nem a klasszikus puncskocka ízért kaptam vissza, hanem sokkal inkább egy puncs fagylaltét. Zseni!

Nour Eszterházy (3390 Ft)

A desszert fő összetevői: dió, rum fehércsokoládé és vanília.

Talán ez az édesség ragaszkodik leginkább az eredeti recepthez, de a tálalás egyértelműen Nour - tuningot kapott.

Fotó: NOUR

Cake to go Budapest

Sabján Adrienn (Hobbicukrászat Alapoktól a mesterfokig című könyv szerzője) 2020 júliusában nyitotta meg Cake to go Budapest névre keresztelt üzletét, ahol a célja az volt, hogy olyan sütiket kínáljon, amelyek valódi alapanyagokból készülnek, és nem csupán a trendeknek próbálnak megfelelni. Az üzletben a tradicionális és francia desszertek mellett ételérzékenyek is találnak megfelelő alternatívákat.

Szezonális kínálat, könnyen beszerezhető, természetes alapanyagokból készült sütemények, és egyedi torták, amikre nem kell hónapokkal előre bejelentkezni.

Kapcsolat:

1139, Budapest, Petneházy u. 37.

+36703950469

caketogobudapest.hu

Cukormentes szilvás gombóc (1150 Ft)

A sütemény a 2024-es Magyarország cukormentes tortája versenyre készült, de sajnos az elődöntőn elbukott, azóta viszont rengeteg rajongót szerzett.

A cukorbetegek valódi szilvás gombócot magas szénhidráttartalma miatt nem fogyaszthatnak, ebben a süteményben viszont megkapnak mindent, amit betegségük óta hanyagolniuk kellett. De sütemény a szilvás gombóc rajongók számára is erősen ajánlott, hiszen az íze és az állaga is kísértetiesen hasonlít rá.

Somlói kocka (1150 Ft)

Az ötlet onnan jött, hogy a gyönyörű egyenesre rétegezett lapokat a tulajdonos sajnálta szétcincálni, így a sütemény tetejére egy étcsokis áthúzó került, amit mascarponével dúsított tejszínhabbal díszítenek (így növényi tejszín használata nélkül marad tartós a hab). A süteményben jelen van a vaníliás, kakaós és diós piskóta, a narancsos cukorszirup, a lágy vaníliakrém és a rumba áztatott mazsola is.

Főzelék minitorta – 4 szeletes (7900 Ft)

Tudom, tudom, egy desszertes cikkben egy főzelék igazán extrémen hat, de annyira izgalmas dolog, hogy Adrienn valósághű kajatortákkal is foglalkozik, hogy kihagyhatatlan ziccernek éreztem a bemutatását.

Könyörgöm nézzetek rá a többi "elborult" ötletére is, mert ilyen minőségben ezt csak nagyon kevesen űzik az országban.

A csokimousse krémmel rétegezett, meggyek bolondított torta nemcsak különleges külsejű, de még gluténmentes is. Borsófőzelék, spenót, és tökfőzelék formában is rendelhető. És isteni finom!

Mon Petit Dessert Boutique

A Mon Petit Dessert Boutique különleges torta- és süteménykreációkat készít a legkiválóbb francia alapanyagokból, Sámson Zsófia cukrászmester vezetésével. Zsófia 10 évvel ezelőtt kezdett el cukrászként dolgozni, és bár több neves budapesti helyen is dolgozott, végül úgy érezte, hogy a saját üzlet nyitása lesz az igazi kihívás számára.

A desszertbutik gyakorlatilag Rácz Jenő Michelin-csillagos éttermének, a Roumornak az előszobája. Innen halad át minden vendég az étterembe. Ennek megfelelően a cukrászda is késő estig nyitva tart.

Kapcsolat:

1052, Budapest, Petőfi tér 3-5. (Bejárat a Régi posta utca felől)

+36308343720

[email protected]

monpetitdessert.com

Rákóczi túrós

Citrusos sablé tészta alapon egy enyhén sós túrókrém helyezkedik el, ami vaníliával és citrusfélék részelt héjával van ízesítve. Erre vaníliás rummal kikevert házi baracklekvár kerül. Végül az elmaradhatatlan égetett tojáshab díszek kerülnek a helyükre.

Eszterházy

Gluténmentes diós tésztára egy roppanós diós praliné réteg és enyhén sós és diós fehércsokoládés ganache kerül. A tetejét pedig egy zöld dió és csokoládé keverékéből készült krém koronázza. Na meg a csokiból készült tollak.

Dobos tekercs

A barna vajjal készült, mondhatni hagyományos dobos tészta tekercs formában születik ujjá. A közepére karamellizált étcsokoládé krém kerül, melyet sós - csokoládés vajkém egészít ki.

Fotók és szöveg: Vass Adrienn

Fotó: Mon Petit Dessert Boutique

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
Az egész napos reggelizés fellegvára: Café Brunch Budapest
Zöld terasz, finom kávé, croissant és New York Roll.


Nem kell feltétlenül korán kelni egy kiadós reggelihez,

hiszen a Café Brunch Budapestben reggel 8-tól egészen délután 4-ig villásreggelizhetünk.

Az első éttermet 2017-ben nyitották meg, és azóta a kávézólánc jelentős népszerűségre tett szert. Mára már öt étterem működik a város különböző pontjain, így bárhol is járunk a belvárosban, biztosan találunk egy Café Brunch helyszínt a közelben.

Az éttermek listája a következő:

Cafe Brunch Budapest - Opera (1065, Hajós utca 26/b.)

2017-ben nyílt meg a Hajós és a Dessewffy utca sarkán az Operaház közelében.

Brunch Bistro Budapest - (1065, Bajcsy-Zsilinszky út 19/b.)

2019-ben nyílt meg a Bajcsy-Zsilinsky úton, kilátással a Szent István Bazilikára.

Cafe Brunch Budapest - Fővám tér (1056, Fővám tér 2-3.)

2020-ban nyílt meg a Nagyvásárcsarnok és a Szabadság-híd közelében.

Cafe Brunch Budapest - Bazilika (1051, Zrínyi utca 8-10.)

2021-ben nyílt meg a Zrínyi utcában, nagy terasszal és kilátással a Bazilikára.

Brunch Deli - pékség és szendvics (1065, Hajós utca 31.)

2022-ben nyílt meg a Cafe Brunch Budapest - az “Opera” étteremmel szemben.

Az éttermek folyamatosan törekednek az ételek tökéletesítésére, és kizárólag a legjobb minőségű alapanyagokat használják.

Az étlapot átböngészve máris összefuthat a nyál a szánkban, és a következő pozitív meglepetés az lesz, amikor a képeken látott ételek egy az egyben meg is érkeznek elénk.

Mi ezúttal a Operánál jártunk, ahol egymással szemben két egységük is van, és ami egy igazi zöld oázis a belvárosban.

Nézd meg TikTok videónkat róla:

@szeretlekmagyarorszag.hu Cafe Brunch Budapest ? reggeliző és brunch étterem ?#hirdetés ? @Cafe Brunch Budapest Nyitvatartás: Hétfő – Vasárnap  8:00 – 16:00 Az éttermek listája: Cafe Brunch Budapest, Opera - 1065, Hajós utca 26/b. Brunch Bistro Budapest - 1065, Bajcsy-Zsilinszky út 19/b. Cafe Brunch Budapest, Fővám tér - 1056, Fővám tér 2-3. Cafe Brunch Budapest, Bazilika - 1051, Zrínyi utca 8-10. Brunch Deli - 1065, Hajós utca 31. #cafebrunchbudapest #szeretlekmagyarország #budapest #ajánló #magyartiktok #kóstolás #étterem #brunch #brunchtok #reggeli ♬ Ghibli-style nostalgic waltz - MaSssuguMusic

Az étlapon olyan kedvencek szerepelnek, mint az avokádós pirítós, az Eggs Benedict, az angol reggeli, a lazacos és avokádós bagel, a francia pirítós és az amerikai palacsinta.

Emellett népszerű magyar reggeli ételeket is kínálnak, például rántottát, bundáskenyeret és magyaros omlettet.

És ha ebéd környékén érkezünk akár gulyáslevest vagy egy könnyű salátát is választhatunk.

A menüben vegetáriánusok és vegánok, valamint laktóz- és gluténmentes ételeket igénylők is találhatnak kedvükre valót.

Mi első körben a rántottát kóstoltuk meg, ami óriási adag, rendkívül laktató. Meglepően stílusosan, kocka formában kerül a tányérra. Két sós péksütemény is jár mellé és némi zöldség.

De talán még ennél is izgalmasabb a grillezett bagel kecskesajttal. Itt a sajt mellé madársaláta, alma és eperlekvár is kerül. 

Érdekes csavar ez az eperlekvár a kecskesajt mellett, talán máshol nem is láttunk még ilyet, de óriási kedvencünk lett.
A Café Brunch Budapestnek saját kézműves péksége is van, amely 2022-ben nyílt meg.

A pékségben minden nap friss kenyeret és péksüteményeket készítenek, melyek a hagyományos recepteket és a legjobb hozzávalókat ötvözik. Ebből a pékségből kerülnek ki a szendvicsalapok és az édes sütemények a többi üzletbe is.

A kínálatban többek között szerepel a tökéletes croissant, és a klasszikus kakaós csiga, de időről-időre kísérleteznek újdonságokkal is.

Április óta kapható náluk New York Roll.

A New York Roll egy modern péksütemény, amely a croissant és a töltött fánk kombinációja. Lényege, hogy a klasszikus croissant tésztát különböző ízesített krémekkel töltik meg, majd az egészet fánkformára alakítják.

A Cafe Brunch Budapest Deliben három ellenállhatatlan változatban kapható: pisztácia-málnás, sózott karamell és kókuszos-csokoládé. 

És most nyáron egy igazán izgalmas, limitált íz is érkezik: a Baileys krémlikőrrel töltött New York Roll.

A New York Roll most minden kétséget kizáróan a legtrendibb péksütemény, de

a Café Brunch Budapest töltött croissantja egy olyan klasszikus, amit szintén vétek lenne kihagyni.

Málnás, csokis és pisztáciakrémes variációban kapható, és az izgalmas színes tészta mellett a brutális mennyiségű töltelék miatt is jár neki az elismerés.

Az ételek mellett az italokból is elég nagy a választék.

A Café Brunch Budapest különleges figyelmet fordít a kávék minőségére is. Együttműködnek a Budapest Kávéval, egy helyi kézműves pörkölővel, amely speciális kávékeveréket készít számukra. A 100%-os brazil Arabica kávét frissen pörkölik, és a magasan képzett baristák gondoskodnak arról, hogy minden csésze kávé tökéletes legyen.

A kávék, limonádék és gyümölcslevek mellett pedig különböző alkoholos italokat is találunk a kínálatban. Hiszen buborékos itallal abszolút ér indítani a napot, egy kézműves sör vagy koktél pedig délután már biztosan jól csúszik egy olyan oázisban, amilyen a Hajós és a Dessewffy utca sarkán lévő üzletük terasza.

A remek ízek mellett az ár - érték arány is rendben van: a magyaros rántotta 3650 forint, a kecskesajtos bagel 3950 forint, míg a croissant 1850 forintba kerül.

A teljes étlapot és további információkat ITT találtok róluk!

Szöveg és fotó: Vass Adrienn


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk