A társasjátékok aranykora – Itt és most játszani kell!
2023-ra eljutottunk arra a szintre, hogy ha külföldön megjelenik egy új társasjáték, viszonylag gyorsan, nagy eséllyel megjelenik a magyar nyelvű verziója. Ha van olyan, akit eddig elkerült a „gaming láz”, és kedvet kapott, hogy fejest ugorjon, ebbe a sokrétű szórakozásba, azért érdemes pár dologra odafigyelni.

Először is le kell tisztáznunk magunkban, hogy milyen társasjátékkal szeretnénk játszani. Milyen típusút kereshetünk? Hihetetlen mennyiségű és stílusú játék van jelenleg a magyar piacon. Túl sok kategória van ahhoz, hogy csak doboz vagy név alapján válasszon az ember. Sajnos ez a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk.
mert imádtuk a sorozatot és a könyveket, de azelőtt csak a Pandemickkel és a Dixitttel játszottunk, amik jóval könnyedebb játékok, mint az említett stratégiai háborús játék. Két óra szenvedés után fel is adta a társaság, mert elment a kedvünk tőle.
Remek kiindulópont a Boardgame Geek nevű weboldal, ahol találunk értékeléseket, képeket a társasokról, ami alapján talán meg lehet mondani nekünk való-e a játék. Viszont még mindig ott a kérdés: milyen társasjátékot szeretnénk?

Vannak az egyszerűbb bevezetőjátékok, amik megmutatják, milyen remek szórakozás tud lenni a modern társasjáték és kiverik az ember fejéből Monopoly és Gazdálkodj okosan-szerű szerencsejátékot. Ilyen például a már említett Pandemic. Egy kooperatív játék, amiben a játékosok együtt küzdenek a tábla ellen és próbálják megmenteni a világot, miközben a játék többféleképpen is nyerhet, az emberi játékosoknak csak egy győzelmi kondíciója van.

Hasonlóan könnyű játék a 2022-es év sztárja, a méltán sikeres Cascadia. Miután beszereztük a nyaralás alatt le se tettük. Egy könnyed családi társas 30 percben, itt azért már van konfrontáció, de nem mondanám vérre menő harcnak. Az asztalképe pedig nagyon esztétikus, jó ránézni az általunk épített nemzeti parkra.
Itt annyi a feladatunk, hogy a kezünkben lévő kártyáinkat elhelyezzük egy idővonalba. A kártyák egyik odalán van az esemény időpontja, amit mi nem látunk egészen addig, amíg el nem helyezzünk az asztalon a többi esemény közé. Ha nem sikerül jól behatárolni a történés idejét például „az üveg feltalálását” vagy a „Titanic című film bemutatóját” akkor sincs vége semminek, csak húzunk egy új kártyát. Az nyer, aki legelőször megszabadul a kezében lévő lapoktól.

vagy akár keverheti azokat egymással. Annyira egyszerű és barátságos játék, hogy egy családi ünnep alkalmával együtt játszott velünk feleségem 93 éves nagypapája és 11 éves kishúga.

Kicsit komolyabb játékra vágytok? Ha van időtök egy kicsit agyalni és szeretitek a stratégiát, keresve se találni a piacon jobb társast az Azulnál. Első ránézésre bonyolultabbnak tűnhet, pedig egy viszonylag kevés játékmechanikát alkalmazó logikai játék. Van benne szerencsefaktor is, de mivel mindenkinek ugyanazok a választásai vannak, így korrekt stratégiai játéknak is nevezhető. A tábla és a csempék nagyon szépek és beszippantja a játékosokat. Egyszerűen az asztalon lévő csempéket kell lehelyezni, a játékostáblára, úgy, hogy bizonyos logikát kövessen a játékos.
Akár egy órára is lefoglalhatják a társaságot a roll-and-write típusú játékok. Ennek a stílusnak is nagy kedvelői vagyunk, mégpedig azért, mert egyszerűek, de mivel mi rajzolunk a kis lapunkra, így hatalmas kreatív szabadságot adnak. A szabálykönyv csak egy keretet ad, a pályát gyakorlatilag mindenki magának készíti el. Ennek a legjobb példája a Kartográfusok, ami amióta felkerült a polcunkra, havonta legalább egyszer kikerül az asztalra.

Ha pedig már megfelelő alapokkal rendelkezünk és úgy gondoljuk a társaság is készen áll, ott vannak a haladó, „gamer” típusú játékok, amik nagyobb játékosállomány mellett akár 3-4 órába, vagy egy egész estébe is kerülhetnek az életünkből.
Ide tartozik a már említett Trónok harca, az idehaza is hatalmas sikerű Mars terraformálása, a klasszikus szerepjátékok legjobb elemeit kihangsúlyozó Homályrév, vagy a közelmúlt nagy kedvence az Ark Nova.

Ezt a társast játékosok finanszírozták egy amerikai weboldalon és akkora sikere lett, hogy a Gémklub elhozta magyar nyelven is hozzánk, ami hatalmas munka volt a fordítóinak.
döntéseinktől függően, de vigyázni kell vele, mert ha nem jön be a társaságnak a kazamatákban való kalandozás, az árcédula fájhat. Egy legacy típusú játékról van szó, ezért eladni is nehézkes – ez azt jelenti, hogy ahogy játszunk a Homályrévvel változik a világ a karaktereinkkel együtt, kártyákat kell eltépni, matricákat kel felragasztani a táblára,
Ez az a típusú társasjáték ami, ha bejön a csapatnak, mást nem nagyon akarnak játszani az összejöveteleken.

Nagyon fontos, hogy jól válasszunk, ez már csak azért is, mert a jelenlegi magas alapanyag-árak és a szállítási díjak mellett sok játék elképesztő áron jelenik meg. Ki lehet fogni ugyan jó akciókat, de egy Homályrév újonnan jelenleg 55.000 Ft, egy Időjárásgép pedig 60.000 Ft, így
Ez egy drága és időrabló hobbi lehet, de aki úgy érzi, nyitott a család, vagy a baráti társaság rá, mindenképpen vágjon bele, mert egészen más élményt ad, mint egy szokásos összeülés. Most reneszánszát éli a társasjáték, érdemes kihasználni. Rengeteg játékról lehetne még írni, nagyon sok tartalom van a témában, party-játékok, egy-egy kiemelkedő klasszikus elemzése, összevetése hasonló típusú játékokkal, kritikája de ezekről már egy másik alkalommal beszélünk, addig is, jó játékot kívánunk!