Viseljünk-e maszkot, ha nem vagyunk betegek - ellentmondásos információk keringenek
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján megismételte korábbi állítását, miszerint
tünetmentes embernek felesleges szájmaszkot viselnie.
Ezt a véleményt támasztja alá egy, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Facebook-oldalán szerepelt (azóta már törölt) kép, ami egyenesen felszólít arra, hogy ne viseljünk maszkot egészségesen.

Ezt a képet szúrta ki Széll Bernadett is, aki a Facebookon arra szólította fel a kormányt, hogy fejezzék be az álhírtejesztést, és biztosítsanak elég maszkot az ország lakosságának. Posztjában egy, a Science magazinban megjelent tanulmányra hivatkozik, ami szerint
a nem beazonosított fertőzöttek indították el az új koronavírus-járványt Kínában.
A fertőzöttek 86 százalékát a kijárási tilalom előtt fel nem ismert vírushordozók tették ki és a diagnosztizált esetek 79 százaléka tőlük kapta el a betegséget.
A Magyar Orvosi Kamara is hasonló véleményen van, azaz ők is úgy vélik: a maszk viselése hasznos lehet nem fertőzött emberek esetében is. Mint írják,
„a maszk gátolja vírus átadását tünetmentes fertőzötteknél is, ezzel hozzájárul a járvány terjedésének akadályozásához. Nemcsak magunkat, hanem egymást is védjük vele.”
Állításukhoz egy érzékletes rajzot is segítségül hívnak:

A kép is jól illusztrálja, hogy a védőeszköz viselése azért lehet fontos, mert az esetek nagy számában a vírushordozó nem tudhatja, hogy ő maga is fertőzött a betegséggel.
Ezzel szemben az egészségügyi világszervezet is azt állítja:
„Az egészséges emberek által viselt szájmaszk nem csökkenti jelentősen a fertőződés veszélyét, viszont álbiztonságot adhat: a használók adott esetben nem figyelnek a többi megelőző ajánlásra.”
Komoly és megbízható helyekről érkeznek tehát igen ellentmondásos hírek, de talán azzal árthatunk kevesebbet, ha mindezek ellenére hordunk maszkot.