Új vitorlákat kapott a dorozsmai szélmalom
A malomnak különösen fontos szerepe volt az Alföldön. A tanyavilágban a szétszórtan élő emberek szívesen gyűltek össze benne, hogy megbeszéljék a híreket, eseményeket egymással. Sokszor a leányválasztás is a malomban történt.
Még Dankó Pistát is megihlette az Alföld egyik leghíresebb szélmalma.
"Nem fúj a szél, nem forog a dorozsmai szélmalom
A malomba' fogadtál te hű szerelmet angyalom.
De megcsaltál, mással éled világod,
Tán most csókolt meg a rózsád, hogy a malom megállott.
Rágondolok, mikor nékem a szívedet hazudtad,
Hej, fogadni a szerelmet, hűtlen, csalfa, de tudtad.
A te álnok szívedet megátkozom,
Szélvész támad, megindult a dorozsmai szélmalom."
– Dankó Pista nótaszerző dala.


Az első szélmalom 1801-ben épült egy dombra, hogy a szél könnyebben meghajthassa vitorláit. 1905-ben már 23 szélmalom állt Kiskundorozsmán. Miután egyre kevésbé használták őket, sorban az enyészeté lettek. Ám egy malom a mai napig áll, melyet Czékus Andor építette 1821-ben. 1920-ig gabonát, utána takarmányt őröltek benne.
1966. november 25-én kisajátították, a tervbe vett felújítás, tatarozás halasztódott, míg végül egy csapadékos reggelen a szélmalom összeroskadt, és Dorozsma utolsó szélmalma is elpusztult. Az Országos Műemléki Felügyelőség úgy határozott, az épületet eredeti anyagok felhasználásával renoválja. Az újjáépítés 1972 őszén kezdődött és 1973 tavaszán fejeződött be.
2005. június 9-én reggel a folyamatos esőzések hatására ismét elpusztult a malom. A malom falának északi oldalán több négyzetméteres faldarab leomlott. 2006 augusztusában megkezdődött az újjáépítése. A munkálatok 2006. december 18-ra elkészültek és a felújított malomépület átadása december 20-án, ünnepélyes keretek között megtörtént. A húszmillió forintért felújíttatott szélmalom kipróbálásakor megroppant egy meghagyott régi tetőgerenda.
2016 májusában törtek le a a szélmalom vitorlái, de a múlt héten péntek felszerelték az újakat. A Baranyai megyei Orfűn, vörösfenyőből készültek az új vitorlák.









Forrás: Wikipédia