Hamarosan csak úgy eltűnik Tuvalu, ahol 11 ezer ember él?
Az óceánszint emelkedése miatt évek óta arról szólnak a hírek, hogy a Polinéziához tartozó Ellice-szigetek területén, Hawaii és Ausztrália között, a Csendes-óceánban fekvő Tuvalu hamarosan eltűnik a Föld felszínéről. Ezúttal azonban jó hír érkezett a csendes-óceáni térségből: a polinéziai szigetnek egyelőre nem kell tartania az elsüllyedéstől, mi több, inkább növekszik – írja a Sciencealert .
Az aucklandi egyetem kutatói légi felvételekkel, szkennerekkel és műholdas képekkel mutatták ki, hogy 1971 és 2014 között a 9 korallsziget közül 8 nagyobb lett. Területük 2,9%-kal növekedett, annak ellenére, hogy arrafelé a tenger szintje kétszer akkorát emelkedett, mint amennyi a világátlag. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az alacsony szigeteket idővel nem nyeli el a víz.
Ami most ezt megakadályozza, az a hullámok jelenlegi iránya és a viharok során felgyülemlett üledék.
„Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a Csendes-óceán atolljai statikusak, és ellepi őket a növekvő víz, holott geológiailag dinamikusak és állandó változásban vannak” – mondja Paul Kench, a kutatók egyike.




A korallzátony 101 szigetéről készített képek valóban azt mutatják, hogy a szigetek mérete állandóan változik. A hullámok lerakják partjaiknál a homokot, a köveket, a különböző egyéb anyagokat, amelyek kompenzálják az eróziót. A nagy és kevésbé fenyegetett szigetek lakói a hosszabb távú jövőjüket is tervezhetik anélkül, hogy el kellene hagyniuk otthonukat.
Enele Sopoala miniszterelnök nem értékeli pozitívan a kutatók megállapításait. Kifejtette, hogy a felmérések nem vettek figyelembe néhány lakott területet és olyan hatásokat, amelyeket a sós víz okoz.
A kritika mögött az áll, hogy a tuvalui kormány egyre inkább arra törekszik, hogy felhívja a lakosság figyelmét a klímaváltozásra és a partok eróziójára.
Tuvalu a Google Mapsen (nem véletlenül nem látsz semmit, a sziget olyan kicsi, hogy még bőven nagyítani kell):
A kabinet most elkészíti saját jelentését, amelyet hamarosan nyilvánosságra hoznak.
A kutatók válaszul emlékeztetnek arra, hogy ők is veszélyesnek tartják a felmelegedést, és szükségesnek ítélik, hogy a sziget lakossága számoljon vele és megtegye a megfelelő óvintézkedéseket saját biztonsága érdekében.