Több mint hetvenféle káros hatóanyag mutatható ki a Balaton vízében
A DRV Zrt. az ország területileg legnagyobb víziközmű-szolgáltatója: 378 településen több mint 833 ezer ember ivóvízellátását biztosítja Baranya, Fejér, Somogy, Tolna, Veszprém és Zala megyében, részben a Balaton vizéből, és a víz vételéhez nem használnak membránszűrőt. A tó jövőjéről, a benne lévő káros hatóanyagokról hallhattak előadásokat a Téli esték rendezvénysorozat részvevői Balatonfüreden.
Egy tó geológia háttere megszabja, hogy mikor keletkezett és meddig tud életben maradni a Balaton, ami egy nagyon fiatal, de egyben gyorsan öregedő tó is - fejtette ki G.-Tóth László a Balatoni Limnológiai Intézet korábbi igazgatója. A folyamatban természetesen az ember szerepe is közrejátszik, ami remélhetőleg a jövőben pozitívan befolyásolja a tó életét.
A Balaton feliszapolódásának a mértéke: 100 év alatt 1 centiméter. Ezt emberi tényező nem befolyásolja. A Balaton átlagmélységét figyelembe véve - 3,2 méter - csak ennek a tényezőnek az alapján 32.000 évig létezhet még a tó.

Dr. Pirger Zsolt, tudományos főmunkatárs az emberi eredetű, szervetlen szennyezőanyagokról tartott előadást, amikről megjósolhatatlan, milyen hatással lehetnek az élővilágra.
A Balaton vizében és üledékében nagyon sok mezőgazdaságban használatos növényvédő szer maradéka mutatható ki. De megtalálhatók gyógyszerek is nagy mennyiségben: 138 hatóanyagot vizsgáltak, amiből 71-et meg is találtak a vízben. Ezek többnyire idegrendszeri hatóanyagok.
A kutatók pedig azt vizsgálták, hogy ezek milyen hatással vannak az ökoszisztéma gerinces és gerinctelen szereplőire.
Egy-egy zenei fesztivál a parton, szintén hatással van a Balaton vizére, ezáltal az élővilágára is. Gyógyszerszármazékok és kedélyfokozó szerek (pl. koffein) mérhető a rendezvény után akár egy hónappal is a vízben.
VIDEÓ: összefoglaló a Balaton vizének vizsgálatáról