Szenzációs fényinstallációval nyitott meg a Biodóm – ott voltunk a Fénydóm nulladik napján
Március első felében minden este látogatható a Fénydóm a Budapesti Állatkerthez tartozó Biodómban. A külföldi és hazai fényművészek látványos alkotásait felvonultató tárlaton rengeteg izgalmas installáció várja a közönséget.
A fényművészeti alkotások esténként 17-től 22 óráig láthatók. A kapunyitás minden este 17 órakor lesz, ám mivel március elsején 17 óra 29 perckor, március 17-én pedig 17 óra 53 perckor van a napnyugta időpontja, az első órában elsősorban azoknak érdemes érkezniük, akik még viszonylag világosban is szeretnék látni a helyszínt. Maguk a fényművészeti alkotások azonban napnyugta után érvényesülnek igazán, hiszen a Biodóm maga fényáteresztő tetővel van ellátva.
A szervezők egyúttal azt is javasolják a közönségnek, hogy legkésőbb 21 óráig érkezzenek meg, hogy a 22 órai zárásig, amikorra már el kell hagyni a Biodóm területét, legyen idő a látnivalók megtekintésére.
A Fénydóm művészi projektként az INOTA kortárs audiovizuális fesztivál programját is szervező COLLOC Productions, illetve Centrum Production kezdeményezése, amelyhez partnerként csatlakozott a monumentális fényfestéseiről ismert LaLuz Visuals, és a nemzetközi hírű finn fényművész, Karl Kola is. A Fénydóm alkotásait, installációit létrehozó neves művészek korábban számos nemzetközi fesztiválon mutatták be műveiket, mindenütt nagy sikerrel.
A mintegy másfél órás látogatói élményt kínáló tárlat több mint harminc látványos fényművészeti, illetve audiovizuális installációval várja a közönséget, amelyeket nagyrészt természeti jelenségek inspirálták. Az alkotások nemcsak egyediek, de a különleges helyszín miatt minden más hasonló bemutatónál izgalmasabb látványt nyújtanak.
A Kiégő Izzók alkotói közösség és Andristyák Marcell audiovizuális installációja például utazásra invitálja a közönséget egy ködös erdő mélyére, amely utazáson a szemlélődő látogató maga is a fény keresésének részese lesz.
Katona Kati Ocean Anthology című video installációja bolygónk hatalmas óceánjainak sokrétű természetére nyit ablakot.
Besnyő Dániel és Czingáli Zoltán Tengeri sün fényinstallációja a Biodóm óriási cápamedencéjének vizében, vízalatti fényalkotásként látható, amelyet a tengeri sünök azon különleges képessége ihletett, hogy ezek az állatok lényegében az egész testükkel látnak.
Nagy András László Deep Blue 2024 fantáziaprojektje arra reflektál, hogy a napfénynek milyen szerepe van az óceáni élet fenntartásában. Ugyancsak Nagy András László alkotása az a plasztik medúza, amely az óceánokba kerülő műanyag hulladék ökológiai hatását gondolja tovább művészi eszközökkel.
Kálmán Mátyás, Besnyő Dániel és Czingáli Zoltán Heller–Forgó című kinetikus fényinstallációja világító oszlopok körkörös mozgatásával rajzol a térben hiperboloid alakzatot: olyat, amilyen alakúak az erőművekben világszerte alkalmazott Heller–Forgó-féle hűtőtornyok. Ez az alkotás tisztelgés a zseniális magyar mérnökök, Heller László és Forgó László látnoki munkája előtt.
Kálmán Mátyás és Kiss Patrik DEvolution című alkotása egy élő AI technológiát alkalmazó interaktív digitális installáció, amely élő kamerakép segítségével azonnali virtuális átalakítást hajt végre az emberek arcán és testén, hogy azok más élőlényekké változzanak. A látogatókat arra ösztönzi, hogy mélyebben felfedezzék az emberi létezés és természeti örökség kapcsolatának dinamikáját. Az interaktív élmény lehetőséget ad a látogatóknak, hogy aktívan részt vegyenek saját átalakulásukban, és egy pillanatra visszatérjenek a természethez, az evolúció egy "korábbi" szintjére. Az installáció 5 fejezetből áll: trópusi állatok, trópusi növények, vízi élőlények, gombák és emberszabásúak.
Debre Zsuzsanna Carousel című installációja időutazásra invitálja a közönséget, a régi idők Városligetének hangulatát elevenítve fel.
Az OnionLab alkotó közösség Climate címet viselő alkotása digitális párbeszéd két párhuzamos jövőkép, egy globális felmelegedés nélküli, és egy a klímaváltozás által súlyosan érintett világ között.
Karácsony Flóra és Urbán Márton Flora Futura installációja a növények világát mutatja be futurisztikus környezetben.
Az ausztrál Andy Thomas Visual Bird Sounds projektje egy olyan animációsorozat, amely a madarak hangjait vizuálisan jeleníti meg.
A nemzetközi hírű finn fényművész, Kari Kola több alkotása is látható a Fénydómban: az ő alkotása a dóm általános kivilágítása, a fényfolyosó, illetve a Kék piramis. Ez utóbbi fényből „épül” a Biodóm fölé, kontrasztot képezve az építmény organikus formáival. A Kék piramis a felhőzet függvényében akár a város távolabbi pontjaiból is látható lesz esténként, amíg a Fénydóm tart.
A Fénydóm megrendezése is része a Fővárosi Állat- és Növénykert azon törekvésének, hogy a Biodóm területét a beruházás szüneteltetésének ideje alatt is hasznosítsa különféle, az intézmény hivatásával és szellemiségével összeegyeztethető, a speciális építményben műszakilag is megvalósítható események befogadásával.
A helyszínen járt fotós kollégánk, Nagy Boglárka:













