Szabad Európa: az EU nagykövetei fontolgatják, hogy elveszik Magyarországtól a soros elnökséget
Orbán Viktor „békemissziója” kiverte a biztosítékot az EU-ban - derül ki a Szabad Európa egyik tudósítójának posztjából. Sokan úgy vélik, hogy az uniós soros elnökség nem erről szól, és Orbán átlépte a hatáskörét. Igyekeznek leszögezni, hogy ezek a látogatások maximum Magyarországot képviselik, de semmiképpen nem az EU-t. Most viszont felröppentek hírek arról, hogy akár el is vehetik a soros elnökség tisztségét Magyarországtól – amire még nemigen volt példa korábban.
Orbán Viktor, amint átvette az Európai Tanács soros elnökségének vándor-tisztségét, azonnal útra kelt és egy sajátos, senki által nem támogatott „békemissziót” folytat az orosz–ukrán konfliktus leállításának érdekében. Első útja már az elnökség másnapján Kijevbe vezette, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott órákon át tartó megbeszélést. Pár nappal később Moszkvába utazott, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel cserélt eszmét, hogy meghallgassa mindkét háborús fél véleményét a békéről, a tűzszünetről, a veszteségekről és a háború utáni jövőről - emkékeztet az Index.
A misszió nem áll meg, ugyanis Moszkva után Pekingbe utazott a magyar miniszterelnök, ahol Hszi Csing-ping elnökkel találkozott – noha alig két hónapja járt Budapesten a kínai vezető. Ez a találkozó inkább a magyar–kínai gazdasági érdekek egyeztetéséről szólt. Orbán nem állt meg, útra kelt Washingtonba is, ahol július 9. és 11. között találkozót tartanak a NATO-tagállamok állam- és kormányfői.
Kedd délután Rikard Jozwiak, a Szabad Európa külföldi tudósítója, X-oldalán megszellőztetett egy információt, miszerint
– írta Jozwiak.
EU ambassadors will on Wed discuss ?? and the latest Orban trips, notably the one to ??. It is unlikely to happen but as someone put it "the files on how to take away the presidency were taken out again"
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) July 8, 2024
Ez nem az első eset, hogy fontolóra veszik Magyarország elnökségének megvonását, hiszen Orbán Viktor megítélése nem túl jó az uniós tagországok körében. A 7-es cikkely szerinti eljárás folytatását már többször is felvetették az uniós vezetők, mert elegük lett abból, hogy Orbán mindent megvétózott, amit csak lehetett az utóbbi időben. Ez pedig azzal járna, hogy Magyarország szavazati jogát megvonnák, a befagyasztott uniós források pedig továbbra sem kerülnének át a magyar számlákra, amíg a jogállamisági aggályok fennállnak az Európai Bizottság részéről.
Belgium már a soros magyar elnökség előtt kétségbe vonta, hogy Budapest képes ellátni a tisztséggel járó feladatokat, és több alternatív lehetőséget is felhoztak, hogyan vonhatnák meg Magyarország vétójogait – különösen az Ukrajnát támogató döntésekben.
Eközben Moszkva úgy véli, hogy Orbán Viktor a „legjobb közvetítő a nagyhatalmak között” – ráadásul lassan az egyetlen európai vezető, akivel minden fél szóba áll még –, az EU vezetői már nem látják ennyire fényesen a magyar kormányfő magánakcióját. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azonnal leszögezte, hogy Orbán nem az unió nevében jár el, hiszen erre nincsen felhatalmazása.
– mondta Michel.
Több EU-s ország vezetője szerint a magyar kormányfő átlépte a hatáskörét. Donald Tusk lengyel miniszterelnök értetlenkedve fogadta Orbán moszkvai útját, míg Petteri Orpo finn miniszterelnök szerint zavaró Orbán lépése. Az észt külügyminiszter pedig ellenzi azt, kifejtve, hogy az EU soros elnökségének nem ez a feladata.