Svájc és Anglia kissé késve reagált, Ausztria már korlátozza a kijárást - így küzdenek Európában a koronavírus ellen
Az egész világon hullámmal söpör végig a COVID-19 koronavírus-járvány, közismertebb, médiában is használt nevén a koronavírus.
Magyarország kormánya operatív törzset hozott létre a helyzet kezelésére, akik a maguk módján hiteles és naprakész információkkal látják el a lakosságot, és meghozzák a szükséghelyzet által megkövetelt intézkedéseket.
Németország
Regisztrált esetek száma: 14138*
A németek a nevükhöz méltó precizitással és fokozatossággal kezelik a helyzetet. Viszont az ország nagysága miatt tartományonként is eltérőek lehetnek az intézkedések. Igyekeztem összegyűjteni azt, ami az országra általánosan igaz. Rengeteg tesztet csinálnak (a legkisebb indok után is), hogy minél jobban ki tudják szűrni a fertőzést – ez magyarázza többek között a magas fertőzött számot az országban. Ha valaki koronavírus fertőzéstől tart, vagy csak szeretne ilyen vizsgálatot, de számára nincs külön elrendelve, lehet külön kérni térítés ellenében kb. 300 euróért (100 ezer forint).
A kórházakban, idősek otthonában látogatási tilalom van. A határok le vannak zárva Ausztria, Svájc és Franciaország irányából (a többi ország maga lezárta).
Bezártak a létszükséghez nem fontos üzletek, mint például a virágbolt vagy festékbolt. Jelenleg az élelmiszerboltok, gyógyszertárak, barkácsáruházak, posta, bank üzemelnek. Egyes boltokban a WC papír hiánycikk, de ettől eltekintve a polcok fel vannak töltve, szinte minden - a krízis ellenére - tökéletesen elérhető. Plázák, színházak, iskolák már bezártak, játszóterek le vannak zárva, az éttermek többségénél már csak kiszállítás van – tehát nem mész be a helyre enni, vagy hogy te felveszed, hanem ők kiszállítják.

Berlin, Branderburgi kapu. Michael Bußmann képe a Pixabay -en.
Az emberek már a karantén bejelentése előtt is komolyan vették a helyzetet: kint halaszthatatlan esetben vagy egészségügyi sétára tartózkodnak kinn, azt is röviden, minimalizálják a kapcsolattartást, másfél méterről köszönnek, maximum 4 fő jöhet össze egy háztartásban, ha nem családtagról van szó. 5 főtől igazoltathat a rendőr, és ha bizonyítottan nem családtagok, megbírságolhat!
Maszkot próbálnak hordani az emberek, és ügyelnek a rendszeres kézmosásra, ahogy Magyarországon is. Március 21-től viszont 3 tartományban karantént hirdetnek – többek között Hessen-ben (Frankfurt am Main és környéke – a szerk.)
Hollandia
Regisztrált esetek száma: 2460*
Annak ellenére, hogy nincs kijárási tilalom, elég kevesen vannak az utcákon. Zárva tartanak olyan munkahelyek, amiket lehet otthonról végezni, kb. egy hete.
Bezárták szórakozóhelyeket, edzőtermeket, nem létfontosságú boltokat – ez utóbbiak egy részénél viszont továbbra is elérhető az online vásárlás (pl. IKEA), viszont szigorúan csak a rendelő ajtajáig viszik az árut, nem mennek be a házba.
Az iskolák, óvodák itt is zárva tartanak, előreláthatóan április 6-ig, de a "kulcsfontosságú személyek" gyerekeiről gondoskodnak, hogy tudjanak menni dolgozni. Ilyenek pl: az egészségügyi dolgozók, rendőrök, tűzoltók, tömegközlekedési dolgozók.

Valdas Miskinis képe a Pixabay -en.
Elég sok boltban az eladók kesztyűket és maszkokat viselnek, valamint a pénztárak elé ilyen-olyan megoldással, de felszereltek átlátszó műanyag falakat, valamint több helyre tettek ki figyelmeztetéseket, például hogy „tartsd be a 1,5m távolságot” vagy hogy „ha lehet, kártyával fizess”. Nagy kihívás találni lisztet, élesztőt, C vitamint, tojást.
Annak ellenére, hogy a határok (elvileg) le vannak zárva, elég sok emberről hallani, akik járnak-kelnek (nem áruszállítókról vagy dolgozókról van szó).
Elkezdték felvásárolni a marihuánát, amíg van. Amikor a holland kormány bejelentette, hogy be kell zárni a nem létfontosságú üzleteket, hosszú sorok alakultak ki a coffee shop-ok előtt. Végülis amíg személyenként max 5g marihuánát vásárolsz vagy tartasz csak magadnál, addig nem büntethetnek…