Spanyolország, Írország és Norvégia elismerte a Palesztin Államot – Izrael tiltakozik
Spanyolország, Írország és Norvégia hivatalosan elismerték Palesztinát kedden, ami heves reakciót váltott ki Izraelből, amely több mint hét hónap gázai konfliktus után egyre inkább elszigetelődött – jelentette a Reuters.
Madrid, Dublin és Oslo közölték, hogy céljuk a tűzszünet elérése Izrael és a Gázai övezetet irányító Hamasz közötti háborúban. A három ország reméli, hogy döntésük más európai uniós országokat is ösztönöz majd hasonló lépések megtételére.
„Ez az egyetlen módja annak, hogy előrelépjünk a mindenki által elismert egyetlen lehetséges megoldás felé, amely egy békés jövőt biztosít, ahol a palesztin állam Izrael mellett él békében és biztonságban” – mondta Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök egy televíziós beszédében.
Spanyolország egységes palesztin államot ismer el, beleértve a Gázai övezetet és Ciszjordániát, a Palesztin Nemzeti Hatóság irányítása alatt, Kelet-Jeruzsálem fővárossal – tette hozzá.
Jose Manuel Albares spanyol külügyminiszter szerint ezzel az ENSZ 193 tagállama közül már 146 ismeri el a palesztin államot.
A Palesztin Hatóság, amely korlátozott önrendelkezést gyakorol Ciszjordániában izraeli katonai megszállás alatt, üdvözölte a döntést.
Sanchez elmondta, hogy Madrid nem ismeri el az 1967 előtti határok megváltoztatását, hacsak azt mindkét fél nem hagyja jóvá.
Az ír külügyminisztérium a múlt héten közölte, hogy Ramallahban, Ciszjordániában található képviseleti irodáját nagykövetséggé fejleszti, nagykövetet nevez ki oda, és a palesztin misszió státuszát nagykövetséggé emeli Írországban.
„A békefolyamat végén szerettük volna elismerni Palesztinát. Most Spanyolországgal és Norvégiával együtt léptünk, hogy életben tartsuk a béke csodáját” – mondta Simon Harris ír miniszterelnök kedden kiadott nyilatkozatában.
Izrael többször is elítélte a döntést, mondván, hogy az erősíti a Hamaszt, azt a militáns iszlamista csoportot, amely a halálos október 7-i támadást vezette Izrael ellen, amely a Gázai övezetben folyó háborút kiváltotta.
„Sanchez, amikor elismered a palesztin államot, bűnrészes vagy a zsidó nép elleni népirtásra való felbujtásban és háborús bűnökben” – írta Jiszráel Katz izraeli külügyminiszter kedden az X-en.
Az Európai Unió 27 tagállama közül Svédország, Ciprus, Magyarország, a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Szlovákia, Románia és Bulgária már elismerte a palesztin államot. Szlovénia várhatóan csütörtökön fogadja el az elismerést, és Málta is követheti.
Nagy-Britannia és Ausztrália szintén fontolgatja az elismerést, de az EU tagja, Franciaország közölte, hogy most nem alkalmas az idő, míg Németország Izrael legszorosabb szövetségesével, az Egyesült Államokkal együtt elutasítja az egyoldalú megközelítést, ragaszkodva ahhoz, hogy a kétállami megoldás csak párbeszéd útján érhető el.
A dán parlament kedden elutasította a palesztin állam elismerését célzó törvényjavaslatot.
Norvégia, amely a palesztinoknak szánt nemzetközi adományozói csoportot vezeti, nemrégiben még az Egyesült Államok álláspontját követte, de már elvesztette bizalmát abban, hogy ez a stratégia működni fog.
A spanyolok hagyományosan a palesztinok felé hajlanak. Amióta Izrael megkezdte offenzíváját Gázában az október 7-i támadásra válaszul, a spanyolok között a kétállami megoldás támogatottsága 2021-ben 40%-ról 2024 áprilisára 60%-ra emelkedett a Real Instituto Elcano felmérése szerint.
Kushtrim Istrefi, a hollandiai Utrechti Egyetem jogi professzora szerint ez a lépés része annak a szélesebb körű erőfeszítésnek, amelynek célja, hogy összehangolt nyomást gyakoroljanak Izraelre a gázai konfliktus befejezése érdekében. „A jövőben újabb elismerési hullámot láthatunk” – mondta Istrefi. „Minél több elismerést kap Palesztina, annál közelebb kerülünk ahhoz a valósághoz, ahol a kétállami megoldás nemzetközi jogi szempontból valósággá válik.”
A konfliktus több mint 36 ezer palesztin életét követelte, a gázai egészségügyi minisztérium szerint. Izrael szerint az október 7-i támadás, amely a 75 éves története legrosszabbja volt, 1200 embert ölt meg, és több mint 250 túszt ejtettek.
„Örülünk a három országnak, amelyek kiálltak mellettünk és elismertek minket, elismerték a palesztin államot” – mondta Falastin Al-Mansi, egy kitelepített palesztin Deir al-Balah-ban, Gázában. „Reméljük, hogy nagyobb nyomást gyakorolnak Izraelre, mert elegünk van.”
Izrael az elismerési lépésre válaszul visszahívta nagyköveteit Madridból, Oslóból és Dublinból, valamint behívta a három ország nagyköveteit, hogy nézzék meg a Hamasz fegyveresei által elrabolt izraeliek videóit.
Sanchez kedden igyekezett enyhíteni a feszültséget a Hamasz elítélésével és a túszok szabadon bocsátására való felhívással.
„Ez nem egy Izrael elleni döntés” – mondta Sanchez. „A lehető legjobb kapcsolatot szeretnénk.”