Soros György 1 milliárd dollárból világméretű oktatási hálózatot szervez
Új egyetemi hálózatot hozna létre Soros György - írja a 444. A magyar származású üzletember ezt a davosi világgazdasági fórumon jelentette be. Az új szervezet neve "Nyílt Társadalom Egyetemi Hálózat" lenne, világszerte az oktatást és a kutatást szeretné integrálni a felsőoktatási intézmények között. Erre első menetben egymilliárd dollárt szán egy alapítványon keresztül Soros, aki élete legfontosabb projektjének tartja a kezdeményezést.
Sorosék azt tervezik, hogy a hálózat közös képzési programokat, hálózati kurzusokat kínálna, és összekötné az oktatókat és hallgatókat személyes és online konzultációkra az egész világon. A cél "a vélemények szabad kifejezésének és a különböző meggyőződések sokszínűségének biztosítása".
Kiemelt céljuknak tekintenék ezen kívül a mellőzött társadalmi csoportok, a menekültek, a börtönbüntetésüket töltők, a romák, az otthonukat elhagyni kénytelen emberek elérését és minőségi oktatásuk segítését. Azokat a kutatókat pedig, akiket hazájukban politikai meggyőződésük miatt üldöznek, ösztöndíjprogrammal támogatnák.
„A legnagyobb reményünk az oktatáshoz való hozzáférésben rejlik, ami a kritikai gondolkodás erősítésével és az akadémiai szabadság hangsúlyozásával megerősíti az egyének autonómiáját" - mondta Soros a tervéről a 444 szerint.
A hálózat magja a CEU és amerikai partneregyeteme, a Bard College lesz, partnerük pedig az Arizonai Állami Egyetem, amely a távoktatásban tölt be vezető szerepet.
A Nyílt Társadalom Alapítvány közleménye szerint 30 év alatt 32 milliárd dollárral támogatta az oktatást és a társadalmi igazságosságot erősítő célokat az amerikai üzletember.